Laparoskopia ginekologiczna – szansa dla kobiet

Jak leczy się niepłodność

Nie ma czegoś takiego jak bezpieczne i pewne operacje, zawsze istnieje ułamek procenta świadczący o tym, że coś może się nie udać, jednak leczenie poprzez wykorzystanie laparoskopii daje pacjentom nie tylko większe szanse na brak powikłań, ale także w wielu przypadkach pomaga w rozpoznaniu niepłodności.


Wykorzystanie laparoskopii w medycynie

Laparoskopia jest młodą metodą leczenia i diagnozowania, bo ma lekko ponad dwieście lat, jednak postęp jaki obserwuje się od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku pozwolił na rozszerzenie jej możliwości. Nie jest ona pomocna tylko przy diagnostyce, można ją wykonywać także w celach operacyjnych, co daje niewątpliwie duże możliwości. W prostych słowach wyjaśnienia, laparoskopia polega na oglądaniu jamy brzusznej od środka poprzez niewielki otwór. W razie potrzeby można także przy użyciu odpowiednich narzędzi, przeprowadzić potrzebny zabieg. Ma to dużo zalet i jeżeli można ją zastosować, to jest lepszą opcją niż zwykła operacja, ponieważ jest mniej inwazyjna. Z racji szerokiego zastosowania tej metody można podzielić ją na laparoskopię diagnostyczną, leczniczą, a także terapeutyczną.

Zaletami wykorzystania laparoskopii jest znacznie mniejsze obciążenie organizmu niż w przypadku innych metod operacyjnych, brak śladów pooperacyjnych w postaci dużych blizn, możliwość dokładnego obejrzenia narządów wewnętrznych, a także rozpoznanie endometriozy w przypadku, gdy inne metody zawiodły. Niewątpliwą zaletą jest możliwość przeprowadzenia zabiegu ze stosunkowo małym ryzykiem powikłań, co wpływa także na to, że pacjent po operacji dochodzi do siebie szybciej niż w przypadku wykorzystania innych metod inwazyjnych. W ginekologii laparoskopia ma jeszcze jedno zastosowanie, pozwala ocenić stan jajowodów i pomóc w diagnostyce niepłodności.

Tak jak w przypadku każdego zabiegu i operacji i tutaj istnieją przeciwskazania, które mogą zabronić zastosowania u pacjenta tej metody badania, są to między innymi zrosty pozostałe po innych operacjach, zły stan zdrowia, a także podniesione ryzyko powikłań.

Leczenie niepłodności

Coraz więcej kobiet nie może zajść w ciąże pomimo regularnego współżycia w celach prokreacyjnych. W momencie, gdy po rocznych staraniach nic się nie dzieje, pary często udają się z tym problemem do specjalisty, jednak, gdy badania nic nie wykażą zostaje tylko diagnostyka wykonana przy pomocy laparoskopii. Z jej pomocą lekarz może ocenić budę, ale także położenie, stan jamy macicy, drożność jajowodów i lokalizację zrostów, o ile takie występują. To wszystko jest pomocne przy postawieniu ostatecznej diagnozy dotyczącej niepłodności kobiety.

Niektóre przyczyny problemów z zajściem w ciąże można wyleczyć wykorzystując do tego laparoskopię terapeutyczną. W ten sposób można wykonać zabieg kauteryzacji jajników bez potrzeby otwierania jamy brzusznej. Przebiega to w następujący sposób, robione są dwa nacięcia z czego do jednego wsuwa się kamerę, a do drugiego właściwe narzędzia. Zabieg polega na zrobieniu niewielkich nacięć na powierzchni jajnika w pobliżu pęcherzyków jajnikowych, a następnie na zniszczeniu pęcherzyków przy pomocy wysokiej temperatury.

Leczenie ciąży pozamacicznej

Zdarza się, że ciąża nie przebiega prawidłowo, zarodek zagnieżdża się i rozwija w niewłaściwym miejscu, na przykład w obrębie jajowodu lub w otrzewnej. Niewłaściwe miejsce ma tak duże znaczenie, ponieważ zarodek nie ma tam szans na rozwój. Do prawidłowego przebiegu wszystkich procesów kształtowania się i wzrostu potrzebne jest miejsce, którego tam nie ma. Kolejnym problemem jest odżywianie dziecka, które jest w takiej sytuacji zaburzone i substancje odżywcze nie mogą w sposób prawidłowy docierać do jego organizmu. Wymagana jest tutaj interwencja lekarska, ponieważ pozostawienie takiej ciąży bez niczyjej ingerencji może się źle skończyć. Na szczęście istnieje możliwość laparoskopowego leczenia, polega ona na usunięciu zarodka i w niektórych przypadkach także jajowodu, gdy wcześniej doszło do jego rozerwania. Warto dodać, że skorzystanie z tej metody jest dla kobiet dużą szansą, ponieważ nie jest to tak bardzo inwazyjne jak otwieranie jamy brzusznej i dzięki temu istnieje nie tylko mniejsze ryzyko skutków ubocznych, ale także rekonwalescencja przebiega znacznie szybciej.

Usunięcie mięśniaków macicy

W obrębie błony mięśniowej macicy mogą wystąpić zmiany nowotworowe, szczególnie u kobiet po menopauzie. Ilość mięśniaków decyduje o rodzaju zabiegu jakiemu należy się podjąć. Metodę laparoskopową można z powodzeniem wykorzystać w tym celu, jeśli mięśniaki nie są zbyt duże i występują w liczbie mniejszej niż trzy.

Leczenie endometriozy

Dużą pomocą w leczeniu endometriozy, ze zmianami ulokowanymi w mało dostępnych miejscach, jest zastosowanie laparoskopii, która umożliwia przeprowadzenie tego zabiegu w sposób bezpieczny i małoinwazyjny w porównaniu do innych metod.


Chcesz poznać więcej informacji z dziedziny leczenie niepłodności? Odwiedź stronę naszego partnera – kliniki KCM z Jeleniej Góry i poznaj szczegóły związane z zabiegami: http://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/ginekologia,139.htm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.