Etapy leczenia narkomanii

walka z narkomanią

Narkomania stanowi ogromny problem w społeczeństwie. Przeraża fakt, że z różnych względów po substancje odurzające sięgają coraz młodsze osoby. Prowadzone są kampanie o szerokim zasięgu, które uczą przede wszystkim rodziców, jak rozpoznawać pierwsze objawy, że ich dziecko ma problem z narkotykami. To wydaje się być jednak wciąż za mało biorąc pod uwagę, jak wiele osób wciąż wpada w uzależnienie.

Odurzenie przez narkotyki to droga w przepaść

Narkotyki prowadzą do stopniowego wyniszczenia organizmu. Silnie uzależniają i już jednokrotne ich zażycie powoduje, że dana osoba wstępuje na drogę uzależnienia. Wiele substancji odurzających po jednorazowym użyciu tak silnie uzależnia, że człowiek nie jest w stanie przetrwać bez kolejnej dawki. Do tego rodzą się problemy innej natury, ponieważ narkotyki są nielegalne, więc łatwo wpaść w konflikt z prawem. Do tego są niezwykle drogie, stąd osoba uzależniona potrafi zrobić wiele, by zdobyć fundusze na kolejną działkę.

Im szybciej uzależniony podejmie leczenie, tym ma większe szanse na wyjście z nałogu i nie powracanie do niego. Niestety większość osób, które zaczynają od zażywania substancji odurzających raz na jakiś czas uważa, że może przestać w każdej chwili. A nie robi tego, ponieważ pozytywne uczucia i stan, w jaki wprowadzają narkotyki dają im złudne poczucie, że świat jest wtedy lepszy, a życie łatwiejsze. To pułapka, ponieważ organizm bardzo szybko przyzwyczaja się do narkotyków, powstaje głód narkotykowy i zachodzi potrzeba stosowanie coraz większych dawek, również w zwiększonej częstotliwości dostarczania ich do organizmu.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat narkotyków? Sprawdź: Narkotyki – jakie są skutki ich zażywania?

Detoksykacja organizmu

Zaburzone funkcjonowanie organizmu po stronie fizycznej, jak i psychicznej wymaga specjalistycznej, profesjonalnej pomocy, jaką oferują ośrodki terapii uzależnień. Pierwszy etap to odtrucie organizmu. Po badaniach i ich ocenie dostosowywane są formy detoksykacji. W zależności od zażywanych substancji, jak i ilości, które znalazły się w organizmie. Nieuniknionym jest bardzo silny głód narkotykowy oraz występowania zespołu odstawienie. Pojawiają się dolegliwości bólowe, drżenie mięśni, problemy z koordynacją ruchową. Do tego mogą współwystępować inne schorzenia fizjologiczne, wymagające jednoczesnego leczenia. Po stronie psychicznej pacjenci zmagają się z zaburzeniami świadomości, majaczeniem i halucynacjami. Konieczne jest w takim wypadku leczenie narkomanii w trybie stacjonarnym, by pacjenci byli pod stałą, fachową opieką medyczną.

terapia dla narkomanii

Równocześnie stosuje się farmakoterapię oraz psychoterapię, w zależności od potrzeb. Pacjenci uczestniczą w zajęciach indywidualnych i grupowych. Poznanie przyczyny i podłoża zażywania narkotyków jest kluczowym, by je wyeliminować, a następnie nauczyć się radzenia sobie w trudnych sytuacjach, nie sięgając po jakiekolwiek używki.

Wychodzenie z uzależnienia jest trudnym i długim procesem, ale przy woli pacjenta i jego współpracy, można całkowicie uwolnić się od nałogu i powrócić do normalnego funkcjonowania z umiejętnością przeciwstawienia się pokusom, zachowania abstynencji, zmiany środowiska, jeśli wymaga tego sytuacja, budowania nowych wzorców zachowań oraz edukowania się.