Zabawki w terapii autyzmu

Autyzm jest złożonym zaburzeniem rozwojowym na tle neurologicznym. Zazwyczaj objawia się we wczesnym dzieciństwie i pozostają już do końca życia. Zaburzenie to charakteryzuje się wycofaniem dziecka, jego spowolnionym rozwojem psychofizycznym, lękami lub obsesjami czy niezrozumiałymi zachowaniami. Objawów jest wiele i zależą one od konkretnego przypadku, więc mogą się znacząco różnić.

Specjalne zabawki edukacyjne dla dzieci ze spektrum autyzmu

Diagnoza skupia się na trzech elementach: zaburzeniach społecznych, werbalnych i niewerbalnych. Rozpoznanie autyzmu jest procesem długotrwałym opierającym się głównie na obserwacji. Kiedy lekarz jest już pewny co do postawionej diagnozy, konieczne jest wprowadzenie określonego systemu leczenia. Pomocne w tej sytuacji mogą być zabawki, które zostały stworzone z myślą o autystycznych dzieciach. Jakie zabawki mogą zatem pomóc w terapii?

Pomoce terapeutyczne w postaci zabawek jest coraz więcej i specjaliści nie ustają w tworzeniu coraz nowszych modeli. Zabawki są zaprojektowane w taki sposób aby stymulowały rozwój ruchowy, społeczny oraz pobudzały ciekawość odkrywania świata czy dalszy pogłębianie swoich umiejętności. Ich główną cechą jest wielobarwność oraz zróżnicowanie pod względem struktury. Stymulują one zmysł poznania czyli wzrok i dotyk. Ciekawa faktura jest świetnym sposobem na masaż dłoni. Dostarczanie różnorodnych bodźców pobudzi rozwój układu nerwowego i pozwoli na wyeliminowanie dużej części objawów. Zabawki dla dzieci z autyzmem często są wzbogacone o elementy grające, muzyczne, które oprócz rozrywki dostarczą dziecku nowych wrażeń słuchowych.

zabawki kreatywne Liger.net.pl

Zabawki edukacyjne sprzyjają stymulacji małej motoryki oraz poprawiają umiejętności uczenia się – jasne kolory zachęcają dzieci, a bezpieczne materiały nadają się nawet dla maluszków.

Czego uczą zabawki kreatywne

Niektóre z gier są wymyślone specjalnie by nauczyć autystyczne dziecko rozpoznawania uczuć czy wyrazów twarzy. Mogą one polegać na naśladowaniu mimiki z rysunków lub na segregacji, które są pozytywne, a które negatywne. Dzieci często bawią się również gryzakami, które zastąpią odruch wkładania przedmiotów do ust, a ich ciekawa faktura pozwoli na delikatny masaż języka czy dziąseł. Popularne są również klocki dotykowe, które składają się z różnokształtnych drewnianych elementów do których przyczepione są dodatkowe materiały lub sznureczki. Uwrażliwiają one zmysł dotyku, a sama gra rozbudza wyobraźnię dziecka.

Podobnie zadziała piasek kinetyczny. Jest on zbliżony wyglądem do normalnego piasku, jednak jest bardziej delikatny w dotyku i zachowuje się bardziej jak plastelina. Można go używać w domu bez obaw o zabrudzenie wnętrza, jak i na świeżym powietrzu. Formowanie babek z piasku, nie tylko pobudzi wyobraźnię przestrzenną ,ale będzie świetną atrakcją jeśli dziecko jest już znudzone tradycyjnymi zabawami. Dobrym pomysłem jest zadbanie o gry, których zadaniem będzie nauka np. matematyki czy biologii. Dzięki ładnej i przyjaznej oprawie, możemy wprowadzić dziecko w świat liczb i działań matematycznych. Zdobyte umiejętności nie tylko będą dobrym ćwiczeniem dla mózgu ale z pewnością przydadzą się w dalszych etapach edukacji.

Nowoczesne, atestowane zabawki kreatywne i edukacyjne znajdziecie na https://liger.net.pl/16-zabawki-kreatywne.