Wskazania i zalety mostów porcelanowych we współczesnej stomatologii

protetyka

Współczesna stomatologia zdecydowanie ułatwia dbanie o piękny i zdrowy uśmiech. Dzięki temu coraz więcej osób decyduje się na wykonanie zabiegów stomatologicznych, które sprawiają, że zęby będą zadbane. Przekłada się to na poprawę jakości życia, jak i wyższe poczucie własnej wartości.
Wiele osób po stracie zęba decyduje się na wstawienie implantu zęba. Jest to zabieg nie tylko kosztowny, ale również inwazyjny. O wiele bezpieczniej jest wykonać mosty porcelanowe, które z roku na rok stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Jak wyglądają mosty protetyczne i jak się je wykonuje?

Mosty porcelanowe – co to jest?

Mosty porcelanowe to świetny sposób na odbudowę brakujących zębów za pomocą zdrowych zębów pacjenta. Zęby, które są przeznaczane do wykonania mostu protetycznego określa się mianem zębów filarowych. To na nich montuje się korony protetyczne, a dziury pomiędzy nimi uzupełnia się przęsłami. W ten sposób można wykonać uzupełnienie aż do 3 brakujących zębów obok siebie. Warto pamiętać, że filary oraz przęsła łączy się ze sobą za pomocą specjalnych łączników.
Wyróżniamy dwa rodzaje mostów protetycznych – mosty porcelanowe oraz mosty pełnoceramiczne. Częściej stosuje się bardziej popularne porcelanowe.

Mosty porcelanowe – specyfikacja

Zaletą mostów porcelanowych jest fakt, że są budowane na podbudowie metalowej ze stali, przez co są bardzo trwałe. Tworzone są zazwyczaj z dwóch warstw – zewnętrznej (bardziej estetycznej) oraz wewnętrznej, stanowiącą jej konstrukcję. Metal, z którego są wykonywane znacznie wpływa na estetykę oraz trwałość, sięgającą nawet kilkunastu lat.
Przy mostach porcelanowych stosuje się przede wszystkim takie materiały jak metal, złoto oraz cyrkon. Jego wybór jest zależny od kosztów leczenia, jak i indywidualnych preferencji pacjenta. Do najtańszych należy metal, jednakże bardzo często powoduje on uczulenia oraz negatywnie wpływa na estetykę wykonania mostu. Złoto natomiast jest bezpieczne dla każdego pacjenta, a jednocześnie działa bakteriostatycznie, przez co istnieje małe ryzyko, że pod jego powierzchnią zaczną rozwijać się bakterie. Konstrukcja wykonana z cyrkonu najlepiej imituje wygląd prawdziwego zęba, przez co efekt jest najbardziej naturalny i trudny do zauważenia.

Wykonanie mostów porcelanowych – przebieg wizyty w gabinecie

protetykaNa samym początku stomatolog szlifuje zęby pod znieczuleniem. Jeśli uszkodzenie naturalnej korony zęba jest rozległe na tyle, że most porcelanowy się nie utrzyma – wykonuje wkład koronowo-korzeniowy. W dalszej kolejności pobierany jest wycisk odsyłany do laboratorium protetycznego. Pod koniec stomatolog wstawia koronę tymczasową.
Kolejna wizyta rozpoczyna się przymierzeniem nowego mostu, podczas której stomatolog sprawdza szczelność i dopasowanie do pozostałych zębów. Pacjent ma również okazję do tego, aby zobaczyć wstępny efekt w lusterku i ocenić, czy most jest komfortowy. Aby jednak się o tym przekonać, most jest cementowany jedynie tymczasowo, przez co pacjent ma trochę czasu, aby przyzwyczaić się do korony.
Po kilku tygodniach, jeśli most protetyczny będzie komfortowy, stomatolog cementuje go na stałe. Tak powstała konstrukcja mostu porcelanowego jest niezwykle trwała, przez co pacjent z pewnością zapomni o braku zęba stałego.

Wskazania do mostu porcelanowego

Niemal każdy może zdecydować się na most porcelanowy. Warunkiem jest posiadanie zdrowych zębów, pomiędzy które może zostać wszczepiony implant zębowy. Warto jednak pamiętać o tym, że ząb mający zostać podstawą nie może być zniszczony przez próchnicę. Dodatkowo to stomatolog podejmie decyzję, czy wykonanie mostu porcelanowego jest możliwe.

Dlaczego warto zdecydować się na most porcelanowy?

Mosty porcelanowe oprócz swojej trwałości oraz estetyki wykonania, charakteryzują się wysokim komfortem noszenia i są łatwe do przystosowania. Pacjent nie odczuwa zmiany i szybko przyzwyczaja się do mostu. Wpływ na to ma użycie zębów stałych, które stanowią filar dla mostu. Warto również pamiętać, że mosty porcelanowe są montowane na stałe, a wykonane przez specjalistę są estetyczne i praktycznie niczym nie wyróżniają się od pozostałych zębów. Pacjent z mostem porcelanowym będzie cieszył się pięknym i zdrowym uśmiechem na co dzień, bez konieczności ukrywania braków w uzupełnieniu, co z pewnością przełoży się na poczucie własnej wartości.