Terapia alkoholizmu na podstawie esperalu

Szukając wyjścia z choroby alkoholowej chorzy oraz ich rodziny są w stanie zrobić wiele. Szukając skutecznych metod leczenia alkoholizmu warto rozważyć różne z nich, gdyż każdy przypadek jest inny i te same terapie mogą wykazywać inna skuteczność w podobnych przypadkach. Jedną z metod wsparcia terapii leczenia alkoholizmu jest wszczepienie esperalu, który wykazuje działanie odstraszające. Dzięki temu pacjent nie sięga po kieliszek mimo ogromnej chęci.

Esperal – skuteczność potwierdzona przez lata

O tym, czy esperal powinien być włączany do terapii alkoholizmu można się spierać. Jednak bezsporny pozostaje fakt, że substancja ta wszczepiona pod skórę w postaci tabletek zawierających substancję czynną disulfiram, która wywołuje u pacjenta szereg skutków ubocznych jest skuteczna. Do najczęściej odnotowywanych skutków ubocznych łączenia popularnej wszywki alkoholowej z alkoholem są:

  • nudności i problemy ze strony układu pokarmowego;
  • przyspieszony puls, szybkie bicie serca i problemy z krążeniem;
  • bóle głowy.

Powyższe objawy mogą wystąpić o połączeniu disulfiramu z alkoholem jednak lista możliwych nieprzyjemności jest dużo dłuższa. Mając to na uwadze, pacjent ma świadomość na co naraża się sięgając po kieliszek. W związku z tym, ten prosty mechanizm działania wykazuje silne działanie dostarczające i daje szansę między innymi na przerwanie ciągów alkoholowych i podjęcie leczenia właściwego.

Gdzie można się zaszyć?

W Polsce istnieje obecnie wiele ośrodków trudniących się przeprowadzaniem tego typu zabiegów, w Irlandii będzie to np. klinika: https://medgreg.ie/wszywka-alkoholowa-irlandia/. Kwalifikacja do zabiegu powinna odbywać się po konsultacji z lekarzem i wypełnieniu specjalnej ankiety w której pacjent pytany jest między innymi o przebyte choroby i leki które przyjmuje. Na tej podstawie chirurg kwalifikuje pacjenta do zabiegu i przeprowadza mało skomplikowany zabieg, który polega na wszczepieniu na głębokość kilku centymetrów pod skórą leku. Jednorazowa dawka uzależniona jest od wagi i płci pacjenta a jej działanie może trwać przez około rok. Po tym czasie będzie można w razie potrzeby przedłużyć terapię abstynencyjną i ponownie zaszyć kolejną dawkę leku.