Rehabilitacja po operacji

rehabilitacja

Rehabilitacja po udanej operacji często jest bagatelizowana przez pacjentów. Wychodzą z założenia, że skoro wszystko dobrze się skończyło, nie trzeba dodatkowo przejmować się ćwiczeniami wspomagającymi proces leczenia.

Odpowiednio dobrana rehabilitacja pomaga w dojściu do siebie po operacji, a także wspomaga poprawę sprawności ruchowej. Jest zalecana dla każdego, kto odczuwa bóle kręgosłupa, bóle stawów, uporczywe zawroty głowy czy mrowienie w kończynach. Przy takich objawach warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który z pewnością pomoże w szybkim powrocie do pełni zdrowia.

Wizyta u fizjoterapeuty nie musi być wcale poprzedzona bólami pooperacyjnymi. Warto się do niego wybrać nawet jeśli po zabiegu nie odczuwamy żadnego dyskomfortu ani bólu. Zabieg operacyjny nie oznacza końca leczenia. Ciało wymaga dodatkowej stymulacji ruchowej, a zaniedbanie rehabilitacji może zaprzepaścić efekt nawet doskonale przeprowadzonej operacji. Jak fizjoterapeuta pomaga wrócić do pełnej sprawności?

rehabilitacja

Fizjoterapia – co warto o niej wiedzieć?

Fizjoterapia jest częścią medycyny, która leczy poprzez wykorzystanie czynników fizycznych (m.in. światło, pole magnetyczne, dotyk czy prąd). Fizjoterapia, określana również mianem rehabilitacji, pomaga pacjentom w przywróceniu sprawności w kończynach i uśmierzeniu ich dolegliwości.

Rehabilitacja pooperacyjna, dzięki interesującym metodom leczniczym i odpowiednim ćwiczeniom, wprowadzi zmiany w postawie oraz sposobach ruchu pacjenta. Sesje prowadzone są w taki sposób, aby nie uszkodzić gojących się po zabiegu tkanek, a jednocześnie mają szybko przywrócić pełnię funkcji kończyn czy stawów.

Jak wygląda konsultacja u fizjoterapeuty?

Wybierając się na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty nie wiemy czego się spodziewać. Zazwyczaj rozpoczyna się ona od rozmowy z rehabilitantem, który po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, będzie wiedział, jakie części ciała należy przebadać i jakie dotychczas zabiegi zostały przeprowadzone. Fizjoterapeuta zapozna się także z dotychczasowymi wynikami badań, zapyta o dietę oraz dolegliwości. Dopiero później przystąpi do własnego badania poszczególnych partii ciała.

Badanie zazwyczaj opiera się na sprawdzeniu siły mięśniowej oraz zakresu ruchu – fizjoterapeuta upewni się, czy stawy funkcjonują prawidłowo. Takie rozpoznanie pozwoli mu wskazać część ciała, która jest odpowiedzialna za ból, a także będzie mógł zaproponować pełen plan rehabilitacji.

fizjoterapia

Rehabilitacja – na czym polega?

Tak naprawdę to, w jaki sposób zostanie przeprowadzony proces rehabilitacji, zależny jest od rodzaju schorzenia. Kluczowym jednak elementem każdej rehabilitacji jest terapia manualna. Polega na regularnym uciskaniu wskazanych punktów w konkretnym obszarze ciała w taki sposób, aby dotrzeć do najbardziej bolesnych miejsc. Założeniem terapii manualnej jest rozgrzanie obszaru ciała za pomocą uciskanie tkanek miękkich, co pozwoli na pozbycie się uporczywych dolegliwości.

Oprócz tego w gabinecie, w ramach rehabilitacji, wykonuje się masaże.

Rola pacjenta podczas rehabilitacji

Rehabilitacja po operacji nigdy nie będzie skuteczna bez zaangażowania pacjenta. Ciało po zabiegu jest niezwykle osłabione, zatem fizjoterapeuta angażuje chorego w cały proces. Podczas terapii istotne jest, aby pacjent brał aktywny udział w proponowanych ćwiczeniach – zwłaszcza w tych zleconych do wykonania w domu. Fizjoterapeuta pomoże również zadbać o prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

Rehabilitacja po operacji – dlaczego jest konieczna?

Rehabilitacja po zabiegach jest niezwykle istotna do pełnej regeneracji naszego ciała. Nie powinniśmy jej odkładać. Fizjoterapeuta w sposób nieinwazyjny i bezpieczny przyspieszy proces całkowitego powrotu do zdrowia. Za pomocą odpowiednio dobranej terapii i ćwiczeń fizycznych sprawi, że ból i urazy będą tylko wspomnieniem. Profesjonalna rehabilitacja odbywa się w gabinecie Global Therapy.