Pielęgniarka u osoby starszej

pielęgniarka

Domowa opieka pielęgniarska, to usługa polegająca na fachowej opiece świadczonej w domu pacjenta lub innym wskazanym przez jego rodzinę miejscu. Dostosowana do potrzeb konkretnego człowieka świadczona jest przez wykwalifikowane pielęgniarki, które swych podopiecznych odwiedzają w dogodnych dla nich godzinach. Na czym konkretnie polega domowa opieka pielęgniarska i na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze opiekuna?

Na czym polega domowa opieka pielęgniarska?

Domowa opieka pielęgniarska nie tylko poprawia jakość życia pacjentów, ale też pomaga w dysfunkcjach związanych z niepełnosprawnością czy różnymi chorobami. Polega na podawaniu pacjentom zleconych im zastrzyków czy kroplówek, wykonywaniu badań laboratoryjnych, usuwaniu szwów, a także pielęgnacji stomii. Pielęgniarki domowe mogą również cewnikować pęcherz i edukować rodzinę w zakresie obsługi pomp żywienia i opieki nad umierającymi krewnymi.

Wszystkie zabiegi, które w trakcie wizyt pielęgniarek domowych są wykonywane, bardzo często muszą być wykonywane regularnie i systematycznie. A to z kolei sprawia, że pojedyncza wizyta może przerodzić się w długofalową wizytację i opiekę trwającą wiele miesięcy, a nawet lat. Oczywiście rolę pielęgniarki domowej nie należy mylić z rolą opiekuna całodziennego. Jej zadania nie polegają na pomocy w zakresie obowiązków domowych, wieczornym towarzystwie, etc.

Czym kierować się przy wyborze pielęgniarki domowej?

ciśnienie

W domowej opiece pielęgniarskiej liczy się przede wszystkim profesjonalizm. Jest to bardzo ważne szczególnie w momencie podawania pacjentowi kroplówki, która wymaga dożylnego jej aplikowania. Sprawność i pewność wykonywanych czynności jest istotna również podczas wielu innych zabiegów.

Dozowanie leków, kroplówek czy zastrzyków wymaga przecież odpowiedniego tempa, częstotliwości i wprawy. Istotne jest również robienie tego w możliwie jak najmniej bolesny sposób, zwłaszcza w przypadku osób starszych. Wybór pielęgniarki domowej powinien być zatem podyktowany dobrymi opiniami o danej placówce i zapewnieniu o jej specjalistycznej kadrze.

Firmy, które proponują usługi wykwalifikowanych pielęgniarek zapewniają, że  każdy ich pacjent przejdzie przez okres rekonwalescencji w sposób komfortowy. Co więcej, dysponują również sprzętem medycznym pozwalającym na wykonanie w domu pacjenta większości zabiegów pielęgniarskich, włącznie z zaawansowanymi metodami reanimacyjnymi.

Pielęgniarka u osoby starszej

kroplówka - pielęgniarka

Gdy wybieramy pielęgniarkę, która ma pomóc nam w opiece nad osobą starszą powyższe kwestie są szczególnie ważne. W takim przypadku liczy się jednak coś więcej, a konkretnie jej osobiste podejście do pacjenta. Dla wielu osób dobre podejście pielęgniarki stanowi bowiem dodatkowy komfort w ciężkich dla nich chwilach.

Jeśli pielęgniarka jest miła, delikatna i empatyczna, pacjent nabiera do niej zaufania i chętniej poddaje się wszystkim, często nieprzyjemnym zabiegom. Osoby starsze, często przestraszone i w depresji w sposób szczególny potrzebują osoby wyrozumiałej i cierpliwej. Dlatego poszukując opiekuna dla naszej mamy czy babci, ojca czy dziadka – dołóżmy wszelkich starań, by był on człowiekiem godnym zaufania.

Do objęcia chorego domową opieką pielęgniarską może zgłosić go rodzina lub on sam, jeśli oczywiście stan zdrowia mu na to pozwala. Może jednak zrobić to również lekarz rodzinny, opiekunowie, a nawet opiekun społeczny, a więc pracownik ośrodka pomocy społecznej, który zna sytuację chorego. Wobec powyższych pielęgniarki domowe bardzo często odwiedzają osoby ciężko i obłożnie chore, dzieci wymagające specjalistycznej i fachowej pomocy, a także wspomniane już osoby, których wiek uniemożliwił im wychodzenie z domu.