Nowoczesne metody operacyjne stosowane w urologii

Współczesna chirurgia rozwinęła się w takim stopniu, że wymagana wiedza i umiejętności techniczne doprowadziły do ​​tego, że chirurdzy specjalizują się w określonych obszarach, zazwyczaj anatomicznym obszarze ciała, a czasami w określonej technice lub rodzaju pacjenta. Przyjrzyjmy się więc nowoczesnym metodom operacyjnym stosowanym w urologii.

Czym zajmuje się urolog?

Urologowie zajmują się chorobami, urazami i wadami wrodzonymi nerek, pęcherza, narządów płciowych oraz dróg moczowych, a także zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego mężczyzn. Urologia łączy w sobie leczenie chirurgiczne i niechirurgiczne. Wśród problemów leczonych bez użycia skalpela możemy wymienić chociażby infekcje dróg moczowych. Chirurgicznie może być leczone chociażby nietrzymanie moczu, problemy z prostatą i leczenie raka.

W ramach samej urologii możemy spotkać lekarzy, którzy specjalizują się jeszcze bardziej. Część z nich zajmuje się leczeniem prostaty, pęcherza, chorobami nerek, a w szczególności kamieni nerkowych, poprzez małoinwazyjne techniki z wykorzystaniem endoskopów zamiast otwartej chirurgii. Inni urolodzy specjalizują się w onkologii urologicznej. Mogą oni leczyć pięć głównych nowotworów: raka gruczołu krokowego, pęcherza moczowego, nerek, jąder i prącia. Spotkamy również specjalistów zajmujących się przede wszystkim urologią kobiecą i rekonstrukcyjną. Będą oni badali i leczyli dolegliwości pęcherza, nietrzymanie moczu oraz inne zaburzenia. Część lekarzy specjalizuje się również w andrologii, co poniekąd jest odpowiednikiem ginekologii. Tacy specjaliści zajmują się zdrowiem seksualnym i rozrodczym mężczyzn. Obejmuje to impotencję i zdrowie penisa.

Jak widać urologia to bardzo szeroka dziedzina, w której lekarze zajmują się wieloma schorzeniami. Z tego względu nowoczesne metody operacyjne stosowane w tej dziedzinie mogą być niezwykle różnorodne.

Nowoczesne metody operacyjne stosowane w urologii

Pierwszymi nowoczesnymi metodami stosowanymi w urologii są zabiegi endoskopowe pęcherza, moczowodów, cewki moczowej. Mogą one mieć na celu diagnostykę, która pozwala lekarzowi bezpośrednio badać drogi moczowe. Można zalecić taki zabieg, gdy podejrzewa się zaburzenie układu moczowego, w tym problemy strukturalne, które mogą prowadzić do zablokowania przepływu moczu lub wstecznego przepływu moczu. W przypadku nieleczonych problemów strukturalnych może dojść do potencjalnie poważnych komplikacji. Zabiegi można również wykonać po zabiegach chirurgicznych ginekologicznych w pobliżu pęcherza w celu sprawdzenia prawidłowego umiejscowienia szwów i urządzeń podtrzymujących.

Zabieg polega na tym, że długa, elastyczna, oświetlona rurka zostaje włożona do cewki moczowej („rurki”, która pozwala moczowi wydostać się poza ciało) i wsuwa się do pęcherza. Oprócz umożliwienia wizualizacji wewnętrznej cewki moczowej i pęcherza, umożliwia to też lekarzowi nawadnianie, zasysanie i dostęp do tych struktur za pomocą narzędzi chirurgicznych. Innymi popularnymi zabiegami wykonywanymi endoskopowo jest resekcja i ablacja prostaty, usunięcie guzów pęcherza moczowego czy leczenie pęcherza moczowego oraz kamieni nerkowych.

Innym często wykonywanym zabiegiem jest laserowe usuwanie kamieni z dróg moczowych. Taka operacja jest minimalnie inwazyjna i nie wymaga nacinania naszego ciała. Po tym jak zostaniemy uśpieni w cewce moczowej i pęcherzu moczowym umieszcza się mały przyrząd, by uzyskać dostęp do moczowodu i nerek. Gdy lekarz dostrzeże kamień nerkowy wykorzystuje włókno laserowe do jego rozbicia. Rozbite fragmenty kamieni chirurg usuwa przez naszą cewkę moczową, a później najmniejsze elementy możemy usunąć z ciała oddając mocz.

Kolejnym ważnym zabiegiem urologicznym jest laserowa operacja prostaty, czyli enukleacja laserem diodowym. Laserowa chirurgia prostaty to minimalnie inwazyjne leczenie powiększonej prostaty. Procedura wykorzystuje laser do usuwania tkanki, która blokuje przepływ moczu przez prostatę. Oddzielny instrument jest następnie używany do cięcia tkanki gruczołu krokowego na łatwo usuwalne fragmenty. Cały zabieg jest podobny do otwartej operacji prostaty, ale nie wymaga nacięć.

Innymi nowoczesnymi metodami operacyjnymi stosowanymi w urologii o których powinniśmy wspomnieć są: operacje stulejki, operacje wodniaków jądra, prącia, inne operacje prostaty (TULIP, TUIP) za pomocą lasera. Ważne są również zabiegi kompleksowo leczące kamicę nerkową na różnym poziomie: w obrębie nerek, moczowodów i pęcherza, przy pomocy najnowszych technik. Możemy tu wymienić przede wszystkim: ESWL, czyli przezskórne rozbijanie kamieni nerkowych, oraz laserowe usuwanie kamieni moczowodowych laserem holmowym.

Urologia w Na Grobli Wrocław.