Nowoczesne metody operacyjne stosowane w urologii

urologia wrocław

Współczesna chirurgia stale się rozwija. Chirurdzy specjalizujący się w określonych obszarach lub technikach pracy, ciągle pogłębiają swoją wiedzę i poznają nowoczesne metody operowania.  W poniższym artykule przyjrzymy się technikom stosowanym w urologii.

Czym zajmuje się urolog?

Urologowie zajmują się chorobami, urazami i wadami wrodzonymi nerek, pęcherza, narządów płciowych oraz dróg moczowych, a także zdrowiem seksualnym i reprodukcyjnym mężczyzn. Urologia łączy w sobie leczenie chirurgiczne i niechirurgiczne. Wśród problemów leczonych bez użycia skalpela możemy wymienić chociażby infekcje dróg moczowych. Natomiast chirurgicznie leczone może być na przykład nietrzymanie moczu, problemy z prostatą lub nowotwory.

Urologowie dzielą się jednak na określone podgrupy. Część z nich zajmuje się leczeniem prostaty, pęcherza, chorobami nerek, a w szczególności kamieni nerkowych. Wykorzystują do tego małoinwazyjne techniki z wykorzystaniem endoskopów zamiast otwartej chirurgii. Inni urolodzy specjalizują się w onkologii urologicznej. Mogą oni leczyć pięć głównych nowotworów: raka gruczołu krokowego, pęcherza moczowego, nerek, jąder i prącia. Spotkamy również specjalistów zajmujących się przede wszystkim urologią kobiecą i rekonstrukcyjną. Badają i leczą dolegliwości pęcherza, nietrzymanie moczu oraz inne zaburzenia. Część lekarzy specjalizuje się również w andrologii, co jest odpowiednikiem ginekologii. Tacy specjaliści zajmują się zdrowiem seksualnym i rozrodczym mężczyzn. Obejmuje to leczenie impotencję i utrzymanie zdrowia penisa.

Jak widać urologia to bardzo szeroka dziedzina, w której lekarze zajmują się wieloma schorzeniami. Z tego względu nowoczesne metody operacyjne stosowane w tej dziedzinie mogą być niezwykle różnorodne.

Nowoczesne metody operacyjne stosowane w urologii

Metodami powszechnie stosowanymi w urologii są zabiegi endoskopowe pęcherza, moczowodów i cewki moczowej. Mogą one być wykonywane w celach diagnostycznych, co pozwala lekarzowi badać drogi moczowe. Można zalecić taki zabieg, gdy podejrzewa się zaburzenie układu moczowego, w tym problemy strukturalne, które mogą prowadzić do zablokowania przepływu moczu lub wstecznego przepływu moczu. W przypadku nieleczonych problemów strukturalnych może dojść do poważnych komplikacji. Zabiegi można wykonywać również po zabiegach chirurgicznych ginekologicznych w pobliżu pęcherza, w celu sprawdzenia prawidłowego umiejscowienia szwów i urządzeń podtrzymujących.

urolog

Zabieg polega na włożeniu długiej, elastycznej, oświetlonej rurki do cewki moczowej („rurki”, która pozwala moczowi wydostać się poza ciało) i wsunięciu jej do pęcherza. Oprócz umożliwienia wizualizacji wewnętrznej cewki moczowej i pęcherza, pozwala to też lekarzowi na nawadnianie, zasysanie płynów i dostęp do struktur za pomocą narzędzi chirurgicznych. Innymi popularnymi zabiegami wykonywanymi endoskopowo jest resekcja i ablacja prostaty, usunięcie guzów pęcherza moczowego czy leczenie pęcherza moczowego oraz kamieni nerkowych.

Innym często wykonywanym zabiegiem jest laserowe usuwanie kamieni z dróg moczowych. Taka operacja jest małoinwazyjna i nie wymaga nacinania naszego ciała. Po tym jak zostaniemy uśpieni, w cewce moczowej i pęcherzu moczowym umieszcza się mały przyrząd, by uzyskać dostęp do moczowodu i nerek. Gdy lekarz dostrzeże kamień nerkowy, wykorzystuje włókno laserowe do jego rozbicia. Rozbite fragmenty kamieni chirurg usuwa przez naszą cewkę moczową. Najmniejsze elementy możemy usunąć z ciała, oddając mocz.

Męskie dolegliwości urologiczne

Kolejnym ważnym zabiegiem urologicznym jest laserowa operacja prostaty, czyli enukleacja laserem diodowym. Laserowa chirurgia prostaty to małoinwazyjne leczenie powiększonej prostaty. Procedura wykorzystuje laser do usuwania tkanki, która blokuje przepływ moczu przez prostatę. Oddzielny instrument jest następnie używany do cięcia tkanki gruczołu krokowego na łatwo usuwalne fragmenty. Cały zabieg jest podobny do otwartej operacji prostaty, ale nie wymaga nacięć.

Innymi nowoczesnymi metodami operacyjnymi stosowanymi w urologii o których powinniśmy wspomnieć są: operacje stulejki, operacje wodniaków jądra, prącia, inne operacje prostaty wykonywane za pomocą lasera. Ważne są również zabiegi leczące kamicę nerkową na różnych poziomach rozwoju: w obrębie nerek, moczowodów i pęcherza, przy pomocy najnowszych technik.