Na to zwróć uwagę wybierając fotel do chemioterapii

fotele do chemioterapii

Meble medyczne to niecodzienny rodzaj wyposażenia wnętrz. Jednocześnie są wykorzystywane do przeprowadzania leczenia pacjentów w placówkach medycznych, zatem powinny spełniać wszystkie stawiane im wymogi techniczne oraz bezpieczeństwa. Nie bez powodu muszą być także funkcjonalne i sprawne. 

Jednym z najbardziej potrzebnych mebli w szpitalach i prywatnych klinikach są fotele do chemioterapii. Różnorodność modeli, a także ich wielofunkcyjność sprawiają, że wybór odpowiedniego wcale nie jest taki łatwy. Należy przede wszystkim zapewnić pacjentowi komfort podczas leczenia, a jednocześnie założyć, że mebel posłuży przez wiele lat. Na co zatem powinno się zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego fotela do chemioterapii? 

Fotel do chemioterapii – wielofunkcyjny mebel medyczny 

Fotele wielofunkcyjne dopiero z czasem zaczęły służyć jako komfortowe miejsce do przeprowadzania dializ, chemioterapii czy hematologii. Jeszcze kilka lat temu zabiegi były wykonywane na niewygodnych krzesłach, gdzie pacjenci nie mieli możliwości podparcia ręki. Aktualnie w szpitalach i prywatnych klinikach wykorzystuje się tzw. fotele wielofunkcyjne, dzięki czemu pacjenci o wiele lepiej znoszą trudy leczenia. 

Fotel do chemioterapii jest specjalnie dostosowany do tego, aby pacjent mógł rozsiąść się wygodnie i bezstresowo poddać leczeniu. Dlatego tak istotne jest, aby fotel nie tylko był wykonany z dobrej jakości materiałów – w tym miękkiej tapicerki – ale również posiadał dodatkowe funkcje, które dla pacjenta są niezauważalne, ale znaczenie poprawiają komfort. Przy wielogodzinnym siedzeniu w jednym miejscu świetnie sprawdzi się szeroki podłokietnik, możliwość regulowania oparcia na plecach oraz na odcinku udowym. Wiele foteli posiada także funkcję regulowania wysokości podnóżka

Czym wyróżniają się fotele do chemioterapii? 

Z racji tego, że fotele do chemioterapii muszą spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa, a także być zgodne z normami narzucanymi przez Unię Europejską i posiadać oznaczenie CE, wykonywane są z porządnych materiałów. Konstrukcja fotela coraz częściej zrobiona jest ze stali lakierowanej metodą proszkową. Część sprzętu do chemioterapii jest ze stali nierdzewnej. Metal w kolumnowej formie fotela do chemioterapii jest łatwy w utrzymaniu oraz umożliwia przeprowadzenie dokładnej dezynfekcji. Dzięki temu procent zakażeń występujących w szpitalach zdecydowanie się obniżył. 

fotel do chemioterapii

Foza Multi to propozycja od producenta mebli medycznych U.B.M. KOTASIŃSKA.

Fotele do chemioterapii będą się od siebie różniły – w zależności od konkretnego modelu. Fotel Foza Multi od producenta U.B.M. Meble Medyczne to jeden z flagowych mebli medycznych, który sprawdzi się w każdej placówce medycznej, a jednocześnie zapewni najwyższy komfort pacjentowi. Wykonany jest z profili i rur stalowych, dzięki czemu jest niezwykle odporny na ciężar i uszkodzenia mechaniczne. Fotel Foza Multi posiada możliwość elektronicznej regulacji wysokości całego siedziska, zmiany kąta pochylenia oparcia pleców, a także segmentu podudzia – poszczególne elementy są zintegrowane z całym siedziskiem, więc fotel będzie idealnie dostosowany do pacjenta.

Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość regulacji podłokietników poprzez manualne zwolnienie odpowiedniego przycisku. Fotel Foza Multi dla bezpieczeństwa pacjentów, został wyposażony również w blokadę wszystkich kół

Równie komfortowy będzie fotel Foza Basic Plus, który oprócz podstawowych funkcji oraz możliwości regulacji niemal każdego segmentu, jest również tapicerowany bezszwowo. Dodatkowo segment oparcia pleców został wykonany z mocnego tworzywa ABS, co dodatkowo chroni pacjenta przed wypadkiem podczas zabiegu. Fotel jest sterowany poprzez odpowiednią dźwignię, nie zaś na napęd elektryczny. 

Czy materac ma znaczenie w fotelach do chemioterapii? 

W najlepszych fotelach do chemioterapii, płyty HPL albo tworzywo ABS, z którego wykonane są elementy służące do podparcia, powinny być zaopatrzone w dopinane materace. Najczęściej dla wygody pacjenta są one bezszwowe. Wykonane są ze skóry syntetycznej, która ma właściwości antyseptyczne i jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości oraz przeprowadzenia dezynfekcji. Z technicznego punktu widzenia materac jest istotną częścią każdego fotela do chemioterapii właśnie ze względu na czystość i sterylność. Praktycznie cały zabieg powinien być jak najbardziej komfortowy dla pacjenta, dlatego warto zadbać o jakość materaca. 

Wybierając odpowiedni fotel do chemioterapii warto zwrócić uwagę na jakość jego wykonania oraz metal, który stanowi konstrukcję. Dodatkowe funkcje, jak możliwość regulacji wysokości oraz kąta oparcia poszczególnych segmentów, są niezwykle ważne i znacznie poprawiają wygodę pacjenta. Fotele do chemioterapii najlepiej jest zamawiać jedynie u sprawdzonych producentów.