Na czym polega leczenie kanałowe?

mikroskopowe leczenie zębów kraków

Dzięki zastosowaniu odpowiednich technik możliwe jest wyleczenie zębów nawet bardzo dotkniętych próchnicą. Leczenie kanałowe jest powszechnie wykonywanym zabiegiem, który pozwala na zachowanie własnych zębów nawet gdy są one mocno zniszczone i zaniedbane.

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe polega na usunięciu zmienionej miazgi znajdującej się w komorze i kanale zęba, dezynfekcji uzyskanego kanału i wypełnienia go specjalistycznym, bardzo trwałym materiałem. Leczenie kanałowe jest przeprowadzane przy znieczuleniu miejscowym i często jest wykonywane pod kontrolą radiologiczną. Istnieje kilka najczęściej wykorzystywanych metod leczenia kanałowego. W zależności od potrzeb indywidualnego pacjenta dobierana jest technika najbardziej odpowiadająca i dająca prognozowane najlepsze rezultaty. Większość z nich jednak składa się z kilku podstawowych etapów.

Pierwszym z nich jest otwarcie komory zęba. Następnie lekarz usuwa martwą lub żywą miazgę,uzyskując dostęp do głębszych struktur zęba. Kolejnym etapem jest opracowanie kanału korzeniowego lub ich większej ilości w zależności od budowy zęba. Lekarz w maksymalnym stopniu usuwa toksyny bakterii i miazgę kanałową. Kanały są poszerzane w odpowiedni sposób tak aby możliwe było ich następne wypełnienie. Przygotowany ząb jest płukany m.in. podchlorynem sodu dzięki czemu jest gotowy do podjęcia kolejnych etapów. Po osuszeniu kanałów są one wypełniane materiałami biozgodnymi.

Mikroskopowe leczenie zębów w Krakowie

Mikroskopowe leczenie zębów w Gdańsku? Sprawdź Stomatologia Podralscy!

Materiał, którym będzie wypełniany ząb może być czasowy lub przygotowany do wykorzystania na stałe. Są one doprowadzane do całej długości otworu fizjologicznego, tak aby zablokować dostęp ewentualnych bakterii do przenikania z jamy ustnej do tkanek okołowierzchowych. Na końcu wypełniana jest reszta zęba, zazwyczaj przy pomocy materiałów kompozytowych, kompomerowych czy ormocerowych.

Mimo, że leczenie kanałowe jest często wykorzystywanym zabiegiem nie daje ono całkowitej gwarancji uchronienia zęba przed jego usunięciem. Możliwe są również różnorodne powikłania podczas wykonywania zabiegu takie jak ukruszenie korony zęba, przedziurawienie ściany kanału, wystąpienie obrzęku lub ropnia, a nawet złamanie narzędzia podczas opracowywania kanału lub jego wypełniania.

Kiedy zalecane jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest zalecane przez lekarza w wielu przypadkach, które świadczą o zapaleniu miazgi czy jej martwicy. Niekiedy gdy pacjent zgłasza się z bólem głowy, nieprzyjemnym zapachem ust, gorączką wówczas często diagnozowane jest rozprzestrzenienie się stanu zapalnego na tkanki otaczające ząb. Obumarcie miazgi może także być spowodowane w wyniku urazu np. uderzenia w ząb lub jego nadłamania. Bardzo wielu pacjentów nie decyduje się na regularne uczęszczanie na kontrolę do lekarza stomatologa, dlatego dopiero mocny, utrzymujący się ból zęba powoduje konieczność złożenia owej wizyty.

Warto jednak pamiętać, że nieleczone zapalenie może mieć poważne konsekwencje dla całego organizmu. Bakterie z jamy ustnej mogą poprzez krwiobieg rozprzestrzeniać się do całego organizmu powodując nawet zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie nerek i wiele innych poważnych chorób. W przypadku zaobserwowania u siebie pierwszych niepokojących objawów konieczni należy niezwłocznie udać się do specjalisty, który podejmie właściwe kroki.

Leczenie kanałowe jest obecnie jednym z częściej wykonywanych zabiegów, wielu lekarzy nawet w przypadku gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że ząb będzie musiała zostać usunięty decyduje się na spróbowanie tej metody, dzięki której możliwe jest jego pozostawienie.  Aby zapobiec konieczności wykonywania leczenia kanałowego warto regularnie kontrolować stan swoich zębów. Dzięki temu już pierwsze niepokojące zmiany zostaną szybko wykryte, a wprowadzone natychmiast leczenie zapobiegnie konieczności wykonywania bardziej skomplikowanych zabiegów.