Leczenie bezdechu sennego bez operacji

leczenie chrapania

Bezdech senny jest dolegliwością, która może przytrafić się każdemu. Bardzo wiele osób, którzy się z nią zmagają nawet nie zdajesz sobie sprawy z jej obecności. Bardzo często dopiero partnerzy lub rodzina zauważają niepokojące objawy, o których sam chory nie zdawał sobie sprawy. Bezdech senny charakteryzuje się wielokrotnymi epizodami zatrzymania się lub ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe podczas snu. Objawia się to chrapaniem lub nawet kilkusekundowe epizodem bezdechu. Schorzenie to jest wyjątkowo groźne dlatego konieczne jest wprowadzenie natychmiastowego leczenia. Warto wiedzieć iż oprócz operacyjnych metody istnieje również szereg sposobów, dzięki którym możliwe jest pozbycie się problemu bez konieczności poddawania się zabiegom.

Domowe metody zapobiegania i eliminowania bezdechu

Wiele osób zwłaszcza tych, którzy zmagają się z niewielkim problemem jest w stanie zminimalizować ilość epizodów pojawiający się w trakcie snu dzięki zastosowaniu pewnych zaleceń. Zmagając się z chorobą warto zadbać o prawidłową dietę, a w przypadku nadwagi konieczne jest zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Osoby palące również powinny zrezygnować z nałogu, dzięki czemu już po krótkim czasie zauważą poprawę swojego samopoczucia. Pomocne może być również zmienienie pozycji w jakim dana osoba śpi. Spanie w pozycji bocznej zapewni wyeliminowanie chrapania. Wprowadzenie tego nawyków krew może w krótkim czasie zniwelować problem, jednak należy pamiętać, że w przypadku uciążliwego schorzenia konieczne jest wykorzystanie specjalistycznych sposobów leczenia.

Nieoperacyjne sposoby leczenia bezdechu sennego

leczenie chrapaniaPopularnym sposobem jest leczenie poprzez zastosowanie CPAPu. Jest to urządzenie, które wytwarza dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych. Jego celem jest utrzymywanie ich drożności w trakcie snu poprzez wtłaczanie sprężonego powietrza. Wykorzystując CPAP znacznie poprawia się jakość snu osoby zmagające się ze schorzeniem i już po kilku pierwszych zastosowaniach odczuwa on znacznie lepsze samopoczucie, koncentrację, czuję się wyspany. Regularne stosowanie urządzenia przyczynia się do wyeliminowania nadciśnienia tętniczego oraz wszelkich innych negatywnych zjawisk jakie pojawiają się w trakcie zaistnienia występowania bezdechu sennego. CPAP minimalizuje również ryzyko innych groźnych powikłań, a także zgonu w trakcie snu. Podobnym urządzeniem do CPAP jest również BIPAP. Funkcjonowanie tego urządzenia jest bardzo zbliżone do CPAP jednak strumień powietrza jest zależny od tego w jakiej fazie wdechu czy wydechu znajduje się pacjent. Urządzenia to daje znacznie większy komfort oddychania niż w przypadku stosowania CPAP. Popularną i znacznie bardziej rozpowszechnioną metodą zwalczania bezdechu sennego jest zastosowanie specjalistycznej maski, która może być zarówno nakładana na sam nos lub na nos i usta. Maski te nie utrudniają snu i są znacznie bardziej wygodne w użytkowaniu niż wymienione urządzenia. Aby maska mogła dobrze pełnić swoje funkcje koniecznie musi być dobrana do budowy anatomicznej twarzy danego pacjenta. W zależności od firmy czy modelu danej maski niezbędne jest jej indywidualne dopasowanie do osoby, która będzie z niej korzystać.

Dlaczego warto zdecydować się na nieoperacyjne techniki leczenia bezdechu?

Wykorzystanie specjalistycznych urządzeń lub masek specjalnie zaprojektowanych do niwelowania bezdechu sennego gwarantuje, że już po krótkim czasie osoba zmagające się z problemem odczuje znaczną poprawę koncentracji i samopoczucia. Długotrwałe i regularne stosowanie zapewni zniwelowanie pojawiających się problemów z ciśnieniem, poziomem cukru we krwi, a także rozdrażnieniem czy poczuciem niepokoju. Drobna zmiana poprzez wykorzystanie specjalnie zaprojektowanych urządzeń i dodatków sprawi, że jakość życia danej osoby znacznie się zwiększy.


Leczenie bezsenności i bezdechu sennego na Śląsku: www.niechrapie.com.