Kaszel i katar u dziecka – jak sobie z tym poradzić?

Choroba u dziecka

Katar i kaszel to podstawowe oznaki przeziębienia. Szczególnie uciążliwe w okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatura otoczenia spada i nasze dziecko często łapie różnego rodzaju infekcje. Zarówno katar jak i kaszel skutecznie utrudniają życie dziecka, gdyż w przypadku pojawienia się jednej z tych dolegliwości, maluch ma problemy z oddychaniem, z racji na wydzielinę, która zalega w jego drogach oddechowych. Jeśli wcześnie zaczniemy reagować, nie ma powodów do niepokoju. Jednak zaniedbanie tych przypadłości może doprowadzić do zapalenia oskrzeli czy nawet płuc. Warto więc zawczasu podać dziecku odpowiednie leki, które zwalczą infekcję w zarodku.

Co dolega dziecku?

U noworodków i młodszych niemowląt katar nie przybiera formy obfitej wydzieliny. Poznać go można po obrzęku błony śluzowej noska oraz niedrożności dróg oddechowych. Dziecko ma problemy z oddychaniem,podczas snu można usłyszeć charakterystyczne „ furczenie”. U dzieci starszych, katar przyjmuje już inna formę, głównie objawiającą się obfitą wydzieliną z nosa. Ciągłe wycieranie nosa może powodować jego podrażnienie, dlatego warto stosować kremy nawilżające dla dzieci. Jeśli chodzi o kaszel, wyróżnia się jego dwa rodzaje. Najbardziej uciążliwym jest tak zwany kaszel „ suchy”. Nie występuje przy nim wykrztuszanie plwociny, przez co dodatkowo podrażniane jest gardło. Aby przemienił się on w kaszel „ mokry” , który jest swoistą drogą do zdrowia, należy przyjmować określone leki wykrztuśne.

Domowe sposoby na kaszel i katar

W momencie kiedy dziecko ma katar lub kaszel, należy podawać dużą ilość ciepłych płynów. Warto także stosować inhalacje. W niektórych przypadkach, najlepszą inhalacją będzie spacer, oczywiście jeśli dziecko nie ma gorączki. Warto zadbać również o odpowiednio nawilżone powietrze w domu, które ułatwi oddychanie zarówno przy katarze jak i przy kaszlu. Pomocną metodą przy pozbywaniu się uporczywych dolegliwości jest smarowanie pleców i klatki piersiowej maściami rozgrzewającymi, a następnie delikatne oklepywanie maluszka. W ten sposób odrywamy wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych dziecka.

Czym wspierać swoją walkę z kaszlem i katarem?

Jeśli domowe sposoby zawiodły i nasze dziecko nadal się męczy, warto sięgnąć po rekomendowane lekarstwa, które skutecznie zwalcza chorobowe objawy.