Jak leczyć astygmatyzm?

astygmatyzm

Astygmatyzm to wada wzroku, która diagnozowana jest stosunkowo często. Życie z tym problemem nie jest już obecnie aż tak uciążliwe, jak jeszcze kilka lat temu, gdy jedynym ratunkiem dla astygmatyków były okulary korekcyjne. Obecnie można bez problemu dopasować do tej wady specjalne soczewki kontaktowe, dzięki czemu nie trzeba obawiać się dyskomfortu na co dzień czy podczas uprawiania sportu. Na czym polega astygmatyzm i jakie są jego cechy charakterystyczne? Czy ta wada może nieść za sobą jakieś poważne komplikacje w przyszłości? Dowiedz się nieco więcej na ten temat już teraz i sprawdź, jakie soczewki są polecane dla astygmatyków. Dowiedz się, gdzie ich najlepiej szukać, aby mieć pewność, że będą one dobrze dopasowane do Twoich potrzeb. 

Astygmatyzm – cechy charakterystyczne i metody diagnozowania

Statystyki potwierdzają, że astygmatyzm to niezwykle częsty problem, z którym zmaga się wiele osób na całym świecie. Jest to jedna z trzech najpopularniejszych wad wzroku, zaraz po dalekowzroczności i krótkowzroczności. Jest to schorzenie, które polega na tym, że u chorego występuje brak symetryczności rogówki. Rogówka u osób z astygmatyzmem ma kształt bardzo zbliżony do piłki do rugby i nie jest równo zaokrąglona, tak jak to ma miejsce u osób bez astygmatyzmu. Z tego powodu promienie światła skupiają się nie na jednym punkcie na siatkówce, ale na dwóch odrębnych osiach. Sprawia to, że osoby z astygmatyzmem mają problemy ze wzrokiem, widzą wszystko nieco zamazane lub zniekształcone. Sprawia to spory dyskomfort i utrudnia codzienne życie, dlatego też w przypadku zauważenia u siebie tego typu objawów, warto jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty, aby przeprowadził on konkretne badania i wydał odpowiednie zalecenia.

Posiadanie astygmatyzmu nie wyklucza występowania krótkowzroczności czy dalekowzroczności. Problem ten może także dotyczyć tylko jednego oka, a niekoniecznie dwóch. Dlatego warto jak najszybciej udać się do okulisty i dowiedzieć się, jaki dokładnie jest problem. 

badanie okulistyczne

Diagnozowanie astygmatyzmu jest obecnie stosunkowo proste. Ze względu na to, iż ta wada wzroku jest bardzo popularna, podczas pierwszej wizyty u okulisty w badaniach jest brana pod uwagę od razu. Metodą na wykrycie astygmatyzmu jest na przykład elektroniczne mapowanie gałki ocznej oraz keratometria. Badania wykonywane są na podstawie przeprowadzonego wcześniej wywiadu i szczególnie zalecane, jeśli pacjent często mruży oczy, widzi niewyraźnie bez względu na odległość oraz nie potrafi przeczytać drobnego, ponieważ jest ona dla niego zbyt niewyraźny. Bardzo ważne jest, aby zadbać o profesjonalną diagnozę, zanim podejmie się jakiekolwiek kroki w celu poprawienia jakości widzenia. Zniekształcony obraz i mrużenie oczu mogą być bowiem objawem również innych chorób i wad wzroku.

Szkła dla osób z astygmatyzmem? Wybierz soczewki toryczne!

Osoby z astygmatyzmem muszą korygować swoją wadę wzroku. Na rynku dostępne są specjalne soczewki toryczne, które zostały stworzone z myślą o astygmatykach. Szkła kontaktowe przeznaczone dla osób z tą wadą są specjalnie szlifowane, dzięki czemu umożliwiają załamywanie światła pod kątem prostym. Sprawia to, że obraz nie odbija się na dwóch osiach, a w jednym punkcie – jest bardzo wyraźny i dobrze widoczny. Toryczne soczewki to inaczej soczewki cylindryczne, które do niedawna jeszcze były możliwe tylko do zastosowania w okularach. Możliwość korzystania także z soczewek znacznie podnosi jakość życia osób z astygmatyzmem i umożliwia im wygodne uprawianie sportu oraz wykonywanie wielu innych czynności, w których okulary często przeszkadzają

Pamiętaj o tym, że soczewki toryczne należy zawsze kupować tylko i wyłącznie w sprawdzonych sklepach online i stacjonarnych. Nie wybieraj podejrzanych stron WWW z wyjątkowo tanimi produktami niewiadomego pochodzenia. Postaw na szeroką ofertę od renomowanych producentów. Wszystko to, aby mieć pewność, że wybrane soczewki nie tylko pomogą Ci zniwelować Twoją wadę, ale także będą w stu procentach bezpieczne dla Twojego życia i zdrowia.