Jak działają tabletki wczesnoporonne?
Antykoncepcja jest powszechnym i bardzo rozległym tematem. Większość par stosuje różne metody antykoncepcji, by nie dopuścić do zapłodnienia. Jednym z bardziej znanych sposobów na uniemożliwienie zapłodnienia, jest zażycie przez kobietę specjalnej tabletki wczesnoporonnej.
Obecnie, dostęp do tabletek poronnych jest utrudniony. Nie można już kupić popularnej antykoncepcji po stosunku bez recepty. Tabletkę taką można otrzymać w każdej aptece, jednak konieczna jest recepta.
Dziś, nadal wiele par decyduje się na zastosowanie metody, jaką jest tabletka poronna lub tabletka 72 PO. Jest to bowiem bardzo skuteczna metoda, która w większości przypadków zapobiega zajściu w ciążę. Jej popularność jest na tyle duża, że receptę można wykupić w każdej aptece.
Jak działają tabletki wczesnoporonne?
Tabletki poronne oraz wczesnoporonne stanowią alternatywny sposób na zabezpieczenie się po stosunku, w którym mogło dojść do zapłodnienia. Na samym początku warto dodać, że tabletki te są zalecane jedynie w nagłych przypadkach.
Są one bardzo pomocne i stanowią często jedyne rozwiązanie problemu, jednak należy pamiętać o zaleceniach lekarzy, którzy podkreślają, iż tabletka taka jest dozwolona jedynie w nagłych przypadkach. Nie można jej stosować zbyt często.
Proces ten umożliwia przerwanie owulacji. Poza tym, tabletka wczesnoporonna wpływa na zmiany, jakie zachodzą w macicy, a konkretniej – w jej wyściółce. Działanie tabletki nie doprowadza do osadzenie się zarodka w macicy. Po zażyciu tabletki, następuje krwawienie – nie jest to jednak powód do obaw. W momencie pojawienia się krwawienia, z macicy usuwana jest komórka jajowa.
Kiedy je stosować?
Stosowanie tabletek poronnych, to odpowiednie wyjście dla wszystkich tych par, które nie zabezpieczyły się podczas stosunku lub jeśli użyte metody zawiodły. Nie można jednak obrać tej metody za regularną. Stosowanie kilku tabletek podczas jednego cyklu miesiączkowego jest absolutnie zabronione.
Jest to ściśle związane z ich wpływem na zdrowie kobiety oraz na stan narządów rodnych i cyklu miesiączkowego. Nie można ignorować zaleceń farmaceutów i lekarzy, gdyż może to wpłynąć bardzo negatywnie na nasze zdrowie.
Tabletkę należy przyjąć w trakcie posiłku lub bezpośrednio po nim. Warto jednak dodać, że w niektórych przypadkach, kilka godzin po przyjęciu tabletki, mogą wystąpić wymioty. Wówczas konieczne jest zażycie drugiej tabletki. Tabletka dzień po jest przeznaczona dla kobiet, które ukończyły wiek 15 lat.
Bardzo ważne, w przypadku stosowania tabletek wczesnoporonnych, jest to, iż są to środki dozwolone jedynie raz na pewien czas. Nie można przyjmować ich zbyt często, gdyż ich nadmiar ma zły wpływ na nasze zdrowie.
Czy można je dostać bez recepty?
Obecnie, antykoncepcja po stosunku, jest dostępna wyłącznie na receptę. W Polsce, coraz trudniej jest dostać tabletki wczesnoporonne. Aby otrzymać powszechnie dostępny lek, musimy mieć zgodę lekarza.
Na szczęście, przychodnie lekarskie, poradnie oraz prywatne gabinety, zapewniają wielu kobietom pomoc w tej sferze oraz dyskrecję. Dostęp do popularnych tabletek ‘’72 po’’ pozwoli zapobiec niechcianej ciąży.
Czas działania
Działanie tabletek wczesnoporonnych, obejmuje aż 3 doby. Według niektórych źródeł, tabletka taka może działać aż do pięciu dni (maksymalnie).
Proces jajeczkowania odbywa się bowiem w ciągu 5 dni. Istotne jest jednak to, iż im później przyjmiemy tabletkę, tym mniejsza będzie jej skuteczność. Taką tabletkę należy przyjąć jak najszybciej po stosunku. Jeśli obawiamy się, że podczas stosunku mogło dojść do zapłodnienia, wizyta u lekarza i zakup tabletki, może być dla nas najlepszym rozwiązaniem.
W ciągu pierwszej doby po stosunku, działanie tabletki zapewnia nam największą skuteczność. Należy więc pamiętać, że im szybciej przyjmiemy tabletkę wczesnoporonną, tym więcej szans mamy na niedopuszczenie do zapłodnienia.