Jak dbać o swoje oczy w dobie pracy przed ekranem?

oczy

Współczesny świat na wielu pracownika wymusza częsty i czasami nieustający kontakt z różnymi ekranami, od komputerów, przez monitory, telewizory, a kończąc na telefonach i tabletach. Urządzenia te w wielu profesjach usprawniły i ułatwiły wykonywanie obowiązków, ale jednocześnie stawia to nowe wyzwania, głównie związane z ochroną oczu przed niekorzystnymi konsekwencjami.

Jak praca przed ekranem wpływa na zdrowie oczu?

Praca przed ekranem to wyzwanie dla oczu, ponieważ różnego rodzaju monitory emitują nienaturalne światło, co wpływa na funkcjonowanie oka. Dobrym przykładem jest częstotliwość mrugania, normalnie człowieka robi to około 12 razy na minutę. Podczas korzystania z komputera czy innego sprzętu ilość ta zmniejsza się, a to wpływa na nawilżenie spojówki oraz rogówki. 

Innym aspektem jest skupienie wzroku, ponieważ w trakcie wpatrywania się w ekran narząd skupia się przez dłuższy okres na jednym punkcie, a to może powodować osłabienia zdolności do akomodacji oraz do obniżenia działania mięśni oka. 

W świecie poza elektronicznym oczy chwilę skupiają się na czymś, co jest blisko, a potem na jakimś dalekim obiekcie, zaś użytkowanie elektroniki zaburza ten rytm i naturalny sposób patrzenia. Tego typu sytuacje mogą prowadzić do różnych chorób, schorzeń czy dysfunkcji. Najczęściej spotykane jest nadmiernie łzawienie, uczucie piasku pod powiekami, swędzenie, a nawet ból.

Jak zadbać o swoje oczy w trakcie i po pracy przed ekranem?

Praca lub długotrwałe korzystanie z urządzeń wymaga, aby odpowiednio zadbać o oczy i stosować właściwą profilaktykę. Ważną rzeczą jest zaopatrzenie się w odpowiednie filtry, nakładki na ekrany, które pochłaniają niekorzystne światło lub zmniejszają jego emitowanie. Obecnie nowoczesne urządzenia posiadają funkcje ochrony wzroku, która ma na celu dopasowanie intensywności świecenia do światła na zewnątrz, do tego są specjalne tryby nocne, czyli ze zmniejszoną emisją światła niebieskiego oraz oczywiście funkcja dopasowania jasności ekranu do preferencji użytkownika.

Kolejną przydatną wskazówką jest ustawienie monitora w odpowiedniej odległości od oczu. Obojętnie czy dotyczy to monitora komputera, ekranu telefonu, tabletu lub jeszcze innego sprzętu, warto ustawić go nieco dalej od twarzy, optymalnie może to być 45-75 cm. Jeśli zaś sprzęt stoi na biurku czy stole, to należy umiejscowić go nieco bokiem do źródła światła, ale też nie za mocno, aby nie odbijało promieni i nie raziło oczu.

Bardzo ważna jest gimnastyka oczu. Konkretnie dotyczy to regularnego odrywania gałek od ekranu i spoglądanie poza monitory. Warto mieć w swoim pobliżu rośliny doniczkowe i na nie patrzeć, można wyglądać za okno, gdzie znajduje się wiele zieleni. Nawet jeśli nie ma w otoczeniu żadnej natury, to i tak rozglądanie się na boki jest odskocznią od skupiania wzroku na jednym punkcie.

Jakie korzyści można osiągnąć, gdy te praktyki staną się naszą rutyną?

Podczas stosowania podanych sposobów do ochrony oczu, można zauważyć poprawę nawilżenia oka. Dzięki temu nie ma wieczornego dyskomfortu, powieka mruga prawidłowo, co finalnie nie wymusza nadmiernej produkcji łez. 

oczy

Poza samą ochroną wzroku, te praktyki mogą pomóc w eliminacji lub zmniejszeniu bólu głowy, który też jest niekiedy spowodowany właśnie wielogodzinną pracą przed monitorem. Znacznemu zmniejszeniu ulegną zaczerwienienia białka, podrażnienia, pieczenie. Do tego eliminacja bólu mięśni ocznych, ponieważ to one podtrzymują narząd i trzymają go w napięciu, zatem po tak długiej pracy są niezwykle przemęczone. Brak wprowadzenia takich zmian może w dłuższej perspektywie doprowadzić do zmniejszenia ostrości widzenia, zatem jest to profilaktyczne działanie, aby w przyszłości wciąż dobrze i ostro widzieć.

Zmęczone oczy? Umów się na wizytę kontrolną do okulisty!

W razie kłopotów warto zgłosić się do odpowiedniej poradni okulistycznej lub do przyjmującego w Jeleniej Górze okulisty. Jeśli nie ma takiej możliwości, by udać się do specjalisty, dobrze jest skierować się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, aby ten w pierwszej kolejności mógł pomóc i skierował na kolejne badania. 

W innym przypadku mogą rozwinąć się schorzenia, które zwykle występują z racji długotrwałego wpatrywania się i pracy przy komputerze, czyli choćby Zespół Oka Suchego, znany też jako Zespół Oka Biurowego (najpopularniejsza dolegliwość ludzi pracujących biurowo).