Implant wykazuje ruchomość – nieprzyjęcie się implantu

przyczyny nieprzyjęcia się implantu

Implantologia jest najlepszą metodą przywrócenia utraconego zęba. Zabieg wszczepienia polega na wprowadzeniu do kości protezy zęba wykonanej z tytanu. Następnie po okresie wgajania odbudowuje się ząb, stosując koronę cyrkonową, porcelanową, pełnoceramiczną. Ostateczny wynik zabiegu jest w pełni naturalny zarówno w aspekcie zdrowotnym, jak i estetycznym.

Rodzaje implantów

Są różne rodzaje implantów. Wybór właściwego należy do lekarza i poprzedzony jest zazwyczaj konsultacją z pacjentem. Implanty wykonane są z tytanu lub cyrkonu. Projektuje się je komputerowo i wycina specjalną frezarką. Implanty tytanowe, gwarantujące długi okres użytkowania, uchodzą za mniej estetyczne. Przy zastosowaniu tego rodzaju implantu może dojść do obniżenia linii dziąseł i uwidocznienia tytanowej części, co wygląda nieestetycznie. Inny rodzajem jest implant cyrkonowy, który jest zdecydowanie bardziej estetyczny, ponieważ jego kolor jest najbardziej zbliżony do naturalnych zębów. Trwały i twardy, odporny na ścieranie może być użytkowany przez długie lata. Posiada właściwości porcelany i metalu, z których został wykonany. Zaletą implantów cyrkonowych jest dobra tolerancja przez organizm człowieka, dlatego nie powoduje reakcji alergicznych. Odporny na działanie substancji kwaśnych nie reaguje na wysoką lub niska temperaturę. Do jego zalet zaliczyć można również to, że nie zmienia smaku potraw i nie wchodzi w reakcje z innymi materiałami używanymi w stomatologii. Wszczepianie implantu cyrkonowego odbywa się z zastosowaniem metody jednofazowej w przeciwieństwie do dwufazowej. Polega ona na tym, że montuje się implant i nadbudowę w postaci korony w trakcie jednej wizyty. Natomiast metoda dwufazowa wymaga dwu faz. W pierwszej z nich umieszcza się korzeń w kości i czeka na zrośnięcie implantu, natomiast podczas drugiej fazy mocuje się na niej koronę protetyczną. Metoda jednofazowa cieszy się zdecydowanie większym powodzeniem wśród pacjentów, ale nie u każdego można ją zastosować. Zaletą implantów cyrkonowych jest także to, że mogą być zastosowane praktycznie u każdego bez względu na choroby przewlekłe, czy alergie.

Jakie mogą być przyczyny nieprzyjęcia się implantu?

Procedura wszczepienia implantu zębowego jest niezwykle skuteczna. W niewielkiej ilości przypadków kończy się niepowodzeniem. Szacuje się że około 2% zabiegów wymaga dalszych działań. Przyczyn nie przyjęcia się implantu może być wiele. Jednym z powodów jest zapalenie tkanek wokół niego określany jako periimplantitis. To reakcja zapalna wokół wprowadzonego wszczepu protetycznego, którego efektem jest postępujący ubytek tkanki kostnej, w której osadzony jest implant. Objawami, które wskazują na stan zapalny są między innymi: krwawienie, zwiększona głębokość sondowania, ruchomość i ropienie. Do czynników wpływających na wystąpienie objawów periimplantitis należą: występowanie patogennej mikroflory, nadmierne przeciążenie (bruksizm, parafunkcje) i indywidualnej reakcji systemu immunologicznego na występujące czynniki chorobotwórcze.

Za odrzucenie implantu często odpowiedzialni są sami pacjenci, ponieważ nie dbają właściwie o higienę jamy ustnej, palą papierosy, co nie sprzyja gojeniu się tkanek wokół implantu, gdyż dym papierosowy zwęża naczynia krwionośne, utrudniając tym samym osteointegrację. Wszelkie ciała obce oraz resztki żywności są przyczyną stanów zapalnych, które przyczyniają się do odrzucenia implantu, szczególnie w krótkim okresie od zabiegu. Do odrzucenia wszczepu mogą przyczynić się również takie choroby jak: cukrzyca, czy reumatoidalne zapalenie stawów. Organizm traktuje wtedy implant jak ciało obce, co powoduje jego odrzucenie.

Kolejną przyczyną jest nadmierne obciążanie go podczas gryzienia, a także alergia na jakikolwiek składnik implantu. Implanty tytanowe posiadają w swoim składzie niewielką zawartość niklu, który może działać uczulająco. Zwykle pacjent sygnalizuje uczucie mrowienia i pieczenia w miejscu wszczepu. Przyczyną może być również niewłaściwie wykonany zabieg chirurgiczny, prowadzący do nieprawidłowego ustawienia implantu, co może prowadzić do jego złamania lub obluzowania.

Czy można po raz kolejny wstawić implant?

W przypadku nie przyjęcia się implantu metodą na jego uratowanie jest przeszczep tkanki kostnej w okolice wszczepu. Jeśli zastosowanie tej metody nie powiedzie się, szansą na posiadanie pięknych zębów jest usunięcie implantu. Lekarz za pomocą przeszczepu tkankowego uzupełnia kość. Następnie należy poczekać do całkowitego wygojenia się rany, który trwa od dwóch do sześciu miesięcy. Na ten okres jej zakłada się na implant tymczasową koronę. Przed przystąpieniem do ponownej implantacji lekarz ocenia czynniki ryzyka ponownego nie przyjęcia się wszczepu. Rozważa się tu wiek pacjenta i jego stan zdrowia, gotowość do utrzymania właściwej higieny jamy ustnej, palenie tytoniu i oczywiście żywotność tkanek w miejscu planowanej implantacji. Ponowne założenie wszczepu nie obciąża finansowo pacjenta.

Kompleksowa pomoc i indywidualne podejście do pacjenta

Stomatologia Podralscy 

Adres: Rzeczpospolitej 4D, Gdańsk 80-369

Telefon kontaktowy: 606 511 116

Strona internetowa: https://podralscy.pl/