Czy lekarz rodzinny może przepisać tabletkę dzień po?

Kto może przepisać tabletkę dzień po

Tabletkę dzień po stosowaną jako awaryjna metoda antykoncepcji po stosunku bez zabezpieczenia może wypisać każdy lekarz, do którego pacjentka będzie miała dostęp w najkrótszym możliwym czasie.

Ze względu na specyfikę działania antykoncepcji awaryjnej, przyjęcie jej w przeciągu kilkunastu godzin od stosunku zwiększa szanse na skuteczne zadziałanie hormonów i zatrzymanie owulacji, która mogłaby doprowadzić do zapłodnienia i ciąży. Aby otrzymać receptę na tabletkę dzień po można umówić się nawet do lekarza rodzinnego. Kto jeszcze może przepisać receptę na antykoncepcję awaryjną i w jaki sposób otrzymać receptę jak najszybciej?

Kto wypisuje recepty na tabletki „dzień po”?

Antykoncepcję awaryjną może przepisać każdy lekarz, w tym także lekarz rodzinny i pierwszego kontaktu przyjmujący w najbliższej przychodni, lekarz dyżurujący na oddziale nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub ginekolog. Pacjentka, która potrzebuje recepty na antykoncepcję awaryjną nie musi odwiedzać lekarza osobiście i nie musi zostać przebadana przed uzyskaniem recepty – lekarz powinien wystawić ją od ręki, stąd możliwość skorzystania z pomocy również drogą telefoniczną lub podczas wirtualnej konsultacji.

Powyższe informacje są niezwykle ważne z perspektywy pacjentek, które mają z taką sytuacją do czynienia po raz pierwszy i mogą obawiać się, że nie zdołają w krótkim czasie umówić się na wizytę do swojego ginekologa. Ten ostatni, choć może być dla pacjentek specjalistą który wystawi receptę na antykoncepcję awaryjną, nie jest jedynym lekarzem uprawnionym do ordynowania tego typu leków. W związku z powyższym pacjentka, która nie przebywa w miejscu swojego zamieszkania, nie ma możliwości skontaktowania się z własnym ginekologiem, pojawienia się na wizycie u lekarza rodzinnego lub skorzystania z konsultacji telefonicznej lub wirtualnej w swojej przychodni ma możliwość uzyskania pomocy w zdalnych przychodniach, które specjalizują się w poradach wirtualnych. Do przychodni takiej można umówić się na konsultację online z dowolnego miejsca w kraju, przedstawić swoją sytuację, uzyskać legalną e-receptę na tabletkę dzień po i zrealizować ją w najbliższej aptece prowadzącej sprzedaż antykoncepcji awaryjnej.

Komu może zostać wydana recepta na tabletkę „dzień po”?

Antykoncepcja awaryjna przepisywana jest wyłącznie pacjentce wymagającej takiego leku, co oznacza że nie można poprosić o receptę na zaś czy robić zapasów tego typu preparatów. Lekarze są na tym punkcie mocno wyczuleni, a przez wprowadzenie elektronicznej karty pacjenta dostępnej dla każdego lekarza logującego się do systemu, konsultant w przychodni zdalnej, na oddziale opieki nocnej i świątecznej czy w każdej innej przychodni będzie świadomy tego kiedy została wydana pacjentce ostatnia recepta na tabletkę dzień po.

Co do zasady tabletki takie nie są wydawane także mężczyznom, którzy chcieli by uzyskać leki dla swojej partnerki – kobieta ma możliwość samodzielnego zadzwonienia do przychodni i zgłoszenia się po e-receptę bez bezpośredniej wizyty w przychodni, nie ma więc potrzeby wystawiania jej komu innemu.

Przyjęcie antykoncepcji awaryjnej jak najszybciej – gdzie dostać receptę od ręki?

Obowiązujące Prawo farmaceutyczne oraz inne rozporządzenia regulujące zasady opieki zdrowotnej w Polsce mówią o tym, że jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych do zastosowania antykoncepcji awaryjnej, lekarz POZ nie powinien odmówić wypisania e-recepty na tabletkę dzień po. Zdarza się jednak, że pacjentka uzyskuje odmowę lub, ze względu na trudności z kontaktem, nie może zgłosić się wystarczająco wcześnie do swojego lekarza pierwszego kontaktu. W przypadku tabletek dzień po, przyjęcie ich w jak najkrótszym czasie od stosunku jest kluczowe dla działania preparatu – tabletki najlepiej otrzymać i przyjąć od ręki, szukając lekarza który będzie w stanie wystawić receptę jak najwcześniej.

Jeśli pacjentka nie ma możliwości skontaktowania się telefonicznie bądź osobiście ze swoją przychodnią, najszybszym sposobem na uzyskanie e-recepty na antykoncepcję awaryjną będzie skorzystanie z konsultacji wirtualnych oferowanych przez zdalną przychodnię działającą online i oferującą natychmiastową pomoc w sytuacjach nie będących zagrożeniem życia, a wymagających prostego wystawienia recepty na przedłużenie leczenia przewlekłego lub, jak w przypadku tabletki dzień po, recepty na antykoncepcję awaryjną.

 

Zdalna PrzychodniaPrzykładem miejsca, które udziela porad lekarskich online, a także wystawia e-recepty jest ZdalnaPrzychodnia.pl. Aby umówić się na konsultację wystarczy wejść na stronę: https://zdalnaprzychodnia.pl/.