Czy korzystanie z medycyny estetycznej jest źle odbierane?

klinika chirurgii plastycznej

Czy korzystanie z medycyny estetycznej jest złe?

Podjęcie decyzji czy chcemy skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej może być co najmniej skomplikowane. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które będą miały trwałe konsekwencje dla wyglądu fizycznego. Niestety badania sugerują, że aż 90% ludzi jest źle poinformowanych w zakresie medycyny estetycznej.

Czym jest medycyna estetyczna?

Przede wszystkim powinniśmy wprowadzić rozróżnienie pomiędzy medycynę estetyczną i plastyczną. Głównym celem medycyny kosmetycznej jest poprawa wyglądu jednostek. Procedury koncentrują się wyłącznie na estetycznym wyglądzie. Jednak procedury, zwłaszcza te z zakresy chirurgii plastycznej, nie koncentrują się tylko na wyniku estetycznym. Bardzo często zabiegi te naprawiają wady wrodzone lub będące wynikiem urazów. Są to między innymi procedury związane z leczeniem oparzeń, blizn czy rekonstrukcją kończyn.

Pomimo tego, że te dwa obszary nie są do końca zbieżne to często ich wady i zalety się pokrywają.

Czy medycyna estetyczna jest zła?

Bardzo często pojawiają się argumenty, że medycyna estetyczna jest zła i zachęca nas do niezdrowego kultu piękna i unikania starzenia się. Jednak jednocześnie pomaga ona dostosować nasz wygląd do tego pożądanego. Nie każdy musi poddać się takim zabiegom, jednak jeżeli mamy bardzo poważne kompleksy to wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Gdy nie akceptujemy siebie to mamy niską samoocenę i często może to doprowadzić nawet do poważniejszych zaburzeń. Zmieniając swój wygląd automatycznie poprawiamy naszą samoocenę i zwiększamy pewność siebie.

Czyni to cuda dla naszego życia społecznego i zdrowia psychicznego. Pewność siebie sprawia, że ​​czujemy się lepiej we wszystkich aspektach życia. Jest to jedna z największych korzyści medycyny estetycznej dla wielu pacjentów, którzy przeżyli całe swoje życie niezadowoleni z wyglądu zewnętrznego. Idealnym  przykładem jest tu stomatologia estetyczna. Gabinety stomatologiczne oferują szereg usług, które pozwalają pacjentom wstydzącym się swojego uzębienia i zasłaniającym usta dłonią zacząć się szeroko uśmiechać. To znacząco zmienia ich percepcję siebie i to, jak odbiera ich otoczenie.

Dodatkowo  medycyna estetyczna często też może poprawić zdrowie fizyczne. Na przykład operacja plastyczna nosa, nie tylko polepszy wygląd i kształt nosa, ale może również pomóc w problemach z oddychaniem. Tak samo dzieje się w przypadku stomatologii estetycznej. Zazwyczaj obejmuje ona wstawienie brakujących zębów, wypełnienie ubytków i poprawę ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej. Dzięki temu łatwiej nam się gryzie i jesteśmy zdrowsi.

Często negatywne opinie o medycynie estetycznej wynikają z rozczarowania pacjentów, którzy się jej poddali. Jednak jeżeli wybierzemy dobrego specjalistę to możemy liczyć na pozytywne rezultaty. W stomatologii estetycznej stosuje się cyfrowe projektowanie uśmiechu, dzięki czemu jeszcze przed rozpoczęciem zabiegu wiemy na jakie rezultaty możemy liczyć.

Myślenie o medycynie estetycznej jak o czymś złym lub niewartym uwagi jest bardzo niesprawiedliwe. Owszem zdarzają się w dzisiejszych czasach osoby, które nadużywają zabiegów i następnie wyglądają jak karykatura samych siebie. Aby uniknąć takich sytuacji powinniśmy zadbać o to, by zabiegów dokonał sprawdzony specjalista, który w razie czego odmówi nam działań, które mogą nam zaszkodzić. Świetnym przykładem jest gabinet stomatologiczny w Gdańsku Perfect Smile Clinic Garnizon. Oferuje on kompleksowe zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej, jak również korekcję niedoskonałości takich jak kurze łapki czy pogłębione bruzdy nosowo-wargowe. Możemy też tu wypełnić zmarszczki na czole, przeprowadzić mezoterapię cienkoigłową czy leczyć bruksizm.