Częsty ból głowy? Wykonaj badanie wzroku!

ból głowy

Ból głowy jest na tyle powszechny, że każdy chociaż raz w życiu go doświadczył. Wywoływać może go wiele czynników – zarówno tych związanych ze zdrowiem, jak i zewnętrznych. Bóle głowy mogą być objawem nadciśnienia albo pojawiać się tylko w sytuacjach stresujących. Niekiedy w taki sposób dowiadujemy się o chorobach nowotworowych. Okuliści zwracają jednak uwagę, że ból głowy jest często następstwem rozwijających się wad wzroku. 

Ból głowy potrafi być niezwykle uciążliwy – zwłaszcza jeśli prowadzimy aktywny tryb życia. Pulsujący ból utrudnia koncentrację, sprawiając, że zarówno życie rodzinne, jak i zawodowe, zaczynają na tym cierpieć. Jednocześnie nieustanne przyjmowanie tabletek przeciwbólowych nie jest najlepszym rozwiązaniem jeśli dbamy o swoje zdrowie. Wiele osób zapomina jednak, że ból głowy to częsty objaw problemów ze wzrokiem. Dlatego warto zapisać się na wizytę u okulisty i wykonać badanie wzroku. 

Uciążliwy ból głowy – pierwszy objaw problemów ze wzrokiem 

Lekceważenie bólu głowy jest powszechne – odczuwający tę dolegliwość wolą wziąć tabletkę przeciwbólową albo przeczekać wszystko, zamiast zainteresować się główną przyczyną jego występowania. Niekiedy objawy są oczywiste – pulsowanie na skroniach, niezwykle bolesny ucisk albo silne łomotanie na czubku głowy – to sygnały mówiące, że problem leży w narządzie wzroku. Umówienie wizyty u okulisty, który przeprowadzi szereg badań i wskaże problem, może być skutecznym sposobem na trwałe pozbycie się bólu głowy

Mimo tego, że do tej pory pacjent nie odczuwa pogorszenia się wzroku i ma wrażenie, że dalej widzi bez większych zmian, ból głowy będzie wskazywał na to, że cierpi na krótkowzroczność albo dalekowzroczność. Tylko dobranie odpowiedniej metody korekcji wzroku pozwoli mu w zlikwidowaniu bólu głowy. 

Wizyta u okulisty – dlaczego jest konieczna 

okoMimo tego, że podejrzewamy, iż bóle głowy mogą mieć podłoże okulistyczne, bez wizyty i badania u specjalisty, nie będzie możliwa trwała eliminacja. Dalekowzroczność, która bardzo często objawia się w silnymi bólami głowy, powoduje, że codzienne funkcjonowanie jest naprawdę trudne. Zwłaszcza, że ten rodzaj wady wzroku pojawia się i pogarsza z biegiem czasu. Częste czytanie i długie godziny spędzone przed ekranem komputera nie tylko męczą oczy, ale również przyczyniają się do pogłębienia problemu. Nieustanny wysiłek i napięcie przyczyniają się do występowania silnych bóli głowy, a nawet do pojawienia zaburzeń widzenia. Dlatego konieczna jest wizyta u okulisty, który po przeprowadzeniu szeregu badań i stwierdzeniu wady wzroku, zaproponuje odpowiednią metodę jej korekty

Konsekwencje zaniedbania problemów ze wzrokiem 

Bóle głowy mogą być także objawem poważniejszych chorób narządu wzroku, które wymagają natychmiastowej interwencji specjalisty. Jeśli problem jest bagatelizowany, a pacjent nie umawia się na wizytę u okulisty, trudno jest wykryć takie choroby jak jaskra czy zaćma. Konsekwencje zaniedbania problemów ze wzrokiem są na tyle poważne, że w ostateczności można w ogóle przestać widzieć. Dlatego tak ważne jest, aby wraz z okulistą wybrać odpowiednią metodę korekcji wzroku albo podjąć się zabiegów, które wyeliminują problem. 

Bóle głowy a korekcja wzroku 

Korekcja wzroku, zwłaszcza przy krótkowzroczności, dalekowzroczności czy astygmatyzmie, to najskuteczniejszy sposób na zlikwidowanie uciążliwego bólu głowy i szansa na powrót do codziennych obowiązków. Pacjenci mają możliwość wyboru spośród trzech skutecznych metod korekcji wzroku, które dobierane są na podstawie wyników badań u okulisty, a także indywidualnych preferencji. 

Szkła kontaktowe są najczęściej wybierane przez młode osoby, prowadzące dynamiczny tryb życia. Aktualnie na rynku można wybierać spośród soczewek jednodniowych, tygodniowych, dwutygodniowych i miesięcznych. Popularną metodą korekcji są również okulary, których szkła zostały zaprojektowane w taki sposób, aby ułatwić widzenie. Okulary korekcyjne, jak i soczewki kontaktowe są najczęściej wybierane ze względu na stosunkowo niską cenę. Niektórzy jednak podejmują się zabiegu laserowego, którego głównym zadaniem jest trwałe wyeliminowanie wad wzroku. Z racji wysokiej ceny i szeregu wymagań, które są stawiane pacjentom przed zabiegiem, wiele osób decyduje się na bardziej tradycyjne metody korekcji. 

Częsty ból głowy może być jednym z objawów nieprawidłowości, które zachodzą w narządzie wzroku. Niekiedy jest to kwestia pogorszenia się widzenia. Warto zatem zdecydować się na szybką eliminację bólu poprzez odpowiednią metodę korekcji wzroku.