Ból kręgosłupa, a problemy z jelitami
Zaburzenia prawidłowej pracy jelit niosą konsekwencje nie tylko dla układu pokarmowego, ale skutkują nawet bólem kręgosłupa. Zależność między jelitami a kręgosłupem przez większość pacjentów nie jest brana pod uwagę. Tymczasem medycyna wielokrotnie udowodniła, że niezdrowe nawyki żywieniowe i uboga dieta, odczuwalne są w postaci dotkliwych bóli pleców.
Ból pleców – kiedy powinien Cię zaniepokoić?
Ból pleców to dolegliwość, którą zna każdy. To problem, z którym pacjenci najczęściej zgłaszają się do fizjoterapeuty. Problem wynika z siedzącego trybu pracy, braku aktywności fizycznej, otyłości, nieprawidłowej postawy ciała, jak również nieprawidłowej diety. Sygnałem, który powinien skłonić do wizyty u fizjoterapeuty, jest ból przewlekły, utrzymujący się 3 miesiące. Tym bardziej wskazana jest konsultacja lekarska, jeśli towarzyszą mu: drętwienie, utrata kontroli nad wypróżnieniami, napadowy ból nawet podczas snu.
Ból kręgosłupa a dieta
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z ogromnego wpływu diety na kondycję kręgosłupa. Nieprawidłowa początkowo prowadzi do dolegliwości bólowych, które bagatelizowane mogą przerodzić się w poważne choroby i prowadzić nawet do pojawienia się zmian zwyrodnieniowych.
Kondycja jelit ma bagatelny wpływ na samopoczucie, wygląd i sprawność.
Co więc jeść, by zadbać o jelita i kręgosłup?
- Produkty bogate w białko i wapń, czyli podstawowy budulec kości.
- Warzywa i owoce, które dostarczają masy potrzebnych witamin i składników odżywczych. Opóźniają procesy starzenia się organizmu, pomagają w oczyszczaniu go z toksyn, regulują perystaltykę jelit, zmniejszają ryzyko zwyrodnień, jak również poprawiają stan tkanek łącznych w stawach.
- Tłuste ryby, czyli bogate źródło niezbędnych kwasów tłuszczowych omega3, które działają zarówno na jelita, jak i kości, czy stawy.
Tego unikaj!
- alkoholu,
- papierosów,
- słonych przekąsek,
- żywności wysokoprzetworzonej bogatej w konserwanty i sztuczne ulepszacze,
- produktów bogatych w tłuszcz zwierzęcy,
- dań gotowych,
- sztucznych, dosładzanych soków.
Dopełnieniem prawidłowej diety jest aktywność fizyczna. Zaleca się, by do rutyny każdego człowieka, weszło minimum 30 minut aktywności, przynajmniej 3 razy w tygodniu. Warto postawić na sport aktywujący i wzmacniający całe ciało. Ćwiczenia powinny być urozmaicone, a te zalecone przez fizjoterapeutę sumiennie wykonywane również we własnym zakresie. Ich dopełnieniem może być jazda na rowerze, pływanie, bieganie, marsze, jazda na rolkach/łyżwach, a nawet taniec.
Zespół jelita drażliwego a ból pleców
Coraz więcej osób, również w młodym wieku uskarża się na powracające i przybierające na sile bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. To coraz bardziej powszechna choroba cywilizacyjna, wynikająca z nieprawidłowego stylu życia i zachodzącymi w organizmie zmianami biochemicznymi. Taki ból to często wynik zdiagnozowanego zespołu jelita drażliwego, który dotyka jelito cienkie i grube.
Choroba objawia się m.in. bólami brzucha, promieniującymi do dolnego odcinka kręgosłupa. Dolegliwości pojawiają się najczęściej u pacjentów w przedziale wiekowym 20-40 lat.
Obok charakterystycznego bólu pleców, pojawiają się również dotkliwe bóle stawów, zaburzenia ginekologiczne, częste oddawanie moczu, zaparcia, biegunki. To schorzenie często występujące rodzinnie. Rozpoznanie choroby następuje najczęściej w wyniku przeprowadzonego dogłębnego wywiadu z pacjentem.
Dopełnieniem są testy laboratoryjne i kolonoskopia. Leczenie zespołu jelita drażliwego odbywa się przy kontroli lekarza i obejmuje dietetykę, leczenie farmakologiczne, a niekiedy nawet konsultacje psychologa. Bardzo ważne jest nastawienie pacjenta i zmiana trybu życia: unikanie stresu, aktywność fizyczna, odpowiednia dieta. Towarzyszące chorobie dolegliwości bólowe eliminowane są pod okiem fizjoterapeuty, który wskazuje ćwiczenia odciążające dolny odcinek kręgosłupa. Bardzo ważna jest całkowita zmiana diety i przestrzeganie zaleceń dietetyka.
Artykuł powstał we współpracy z fizjoterapeutą, Grzegorzem Tokarczykiem z Global Therapy.