Helicobacter pylori – sprawdź jak może wpłynać na stan Twojego żołądka

Okazuje się, że większość Polaków zakażona jest bakterią Helicobacter pylori lecz nie u wszystkich daje ona nieprzyjemne objawy. Niektórzy z nas nie mają nawet świadomości  zakażenia. Inni natomiast zmagają się z przykrymi konsekwencjami spowodowanymi tą groźną bakterią, gdyż może ona prowadzić do wrzodów żołądka, a nawet nowotworów. Helicobacter pylori została odkryta i opisana przez Barrego J. Marshalla i J. Robina Warrena w 1982 roku, za co otrzymali oni w 2005 roku nagrodę Nobla. Okazało się, że jest ona odpowiedzialna w wielu przypadkach za pojawienie się choroby wrzodowej, co umożliwiło leczenie osób zmagających się ze zmianami w obrębie śluzówki żołądka. 

Czym jest bakteria Helicobacter pylori?

Helicobacter pylori jest bakterią gram – ujemną, której obecność w przewodzie pokarmowym wiąże się ze stanami zapalnymi, prowadzącymi w ostateczności do pojawienia się choroby nowotworowej. 

Zdiagnozowanie jej obecności w dużym stopniu ułatwia leczenie. Objawem zakażenia jest:

  • niestrawność i bóle brzucha,
  • wzdęcia i biegunki,
  • gorsze samopoczucie z gorączką,
  • dyskomfort i nudności,
  • niedożywienie z powodu utrudnionego wchłaniania witamin,
  • obniżona waga z powodu złego samopoczucia i obniżenia apetytu. 

W jaki sposób dochodzi do zakażenia bakterią Helicobacter pylori?

Do zakażenia bakterią Helicobacter pylori dochodzi zazwyczaj w okresie dzieciństwa poprzez spożywanie posiłków z tych samych naczyń, co osoba zakażona. Zwykle bytuje ona w płytce nazębnej i kale, a dzięki rzęskom dociera do żołądka, gdzie znajduje sprzyjające warunki. Zawiera specjalny enzym o nazwie ureaza, który pozwala jej przebywać w kwaśnym środowisku żołądka. Rozkłada również mocznik na amoniak. Bakteria wytwarza szkodliwe toksyny, które powodują stany zapalne, będące przyczyną wielu chorób. Co gorsza system odpornościowy człowieka nie jest w stanie poradzić sobie z nią, gdyż blokuje jego działanie. 

W jaki sposób wykrywa się w organizmie obecność bakterii Helicobacter pylori?

Obecność bakterii stwierdza się dzięki wykonaniu testu ureazowego na Helicobacter pylori. Jest to metoda, która umożliwia potwierdzenie lub wykluczenie jej obecności w organizmie człowieka. Określenie testu wzięło się od enzymu, znajdującego się w bakterii, o nazwie ureaza, który pozwala przeżyć Helicobacter pylori w kwaśnych błonach śluzowych żołądka, ale dzięki ureazie właśnie można wykryć jej obecność. Do badania pozyskuje się w czasie gastroskopii fragment błony śluzowej żołądka. Następnie badaną próbkę umieszcza się w plastikowej kasecie. Jeśli zawiera ona Helicobacter pylori, wówczas wskaźnik zmieni kolor. Jest to dowód na to, że w organizmie pacjenta znajduje się szkodliwa dla niego bakteria. 

Jak leczy się zakażenie bakterią Helicobacter pylori?

Po stwierdzeniu dzięki testowi urazowemu obecności bakterii Helicobacter pylori lekarz może jak najszybciej wdrożyć leczenie w postaci antybiotykoterapii, która obejmuje stosowanie od siedmiu do czternastu dni dwóch antybiotyków, a także leku z grupy tak zwanego inhibitora pompy protonowej, który zmniejsza wydzielanie żołądkowe. Stosowane antybiotyki to amoksycylina, metronidazol lub klarytromycyna. W szczególnych przypadkach wykorzystuje się inne z nich.

Zalety szybkiego testu ureazowego na Helicobacter pylori?

Dużą zaletą szybkiego testu ureazowego na Helicobacter Pylori jest fakt, że niemalże natychmiast można uzyskać jego wynik. Poza tym odznacza się on wysokim poziomem czułości, dlatego wynik jest w pełni wiarygodny. W związku z tym umożliwia on szybkie podjęcie leczenia, co jest niezwykle istotne w przypadku wrzodów żołądka lub nowotworów. Czas w tym przypadku odgrywa bowiem kluczową rolę. W celu skutecznego pozbycia się  bakterii z organizmu wystarczy zastosować antybiotykoterapię. Test ureazowy na Helicobacter pylori jest wygodny i prosty w obsłudze, nie wymaga podgrzewania, a wynik wizualny na teście pojawia się nawet po jednej minucie Poza tym nie wymaga używania wody, żelów lub innych płynów. Nigdy nie daje fałszywych wyników, nawet z krwią lub żółcią. Dzięki niemu można ocenić także stopień zakażenie pacjent bakterią. Jego zaletą jest długa data ważności, która wynosi niemal 4 lata. Zaleca się, aby test ureazowy na Helicobacter pylori przechowywać w temperaturze od 4 do 42 stopni Celsjusza.