Charakterystyka aparatów ortodontycznych dla dzieci

ortodoncja dzieci

Okres dzieciństwa i dorastania wpływają znacząco nie tylko na rozwój fizycznych cech zewnętrznych takich jak wzrost czy wygląd twarzy, ale też wielu istotnych dla prawidłowego funkcjonowania elementów szkieletu, w tym także naszych zębów. Właściwa profilaktyka połączona z odpowiednią opieką ortodontyczną spełniają bardzo ważną rolę już we wczesnym dzieciństwie i to między innymi dzięki nim dziecko ma szansę zakończenia swojego etapu rozwoju z prostym, właściwie ustawionym zgryzem. Czym jednak charakteryzują się dziecięce aparaty ortodontyczne i dlaczego aparaty ruchome są najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem?

Ortodoncja u dzieci

Szczęka dziecka rozwija się od urodzenia aż do zakończenia etapu dojrzewania i choć proces ten jest dla człowieka jak najbardziej naturalny, złe nawyki, zaburzenia rozwoju i uwarunkowania genetyczne mogą spowodować nieprawidłowości w jej wzroście.

Wydawać by się mogło, że krzywe ząbki mleczne u dziecka nie są powodem do zmartwień – przecież i tak wypadną, jednak w praktyce już od małego należy pilnować prawidłowego wzrostu zębów i interweniować u ortodonty zanim drobna wada wieku dziecięcego przerodzi się w poważną wadę zgryzu utrudniającą prawidłowe funkcjonowanie szczęki w życiu dorosłym. Istnieją ortodonci, którzy zakładają ruchome aparaty ortodontyczne już u 3-latków, skupiając się jednocześnie na eliminowaniu złych nawyków takich jak ssanie kciuka, oddychanie przez usta czy wypychanie języka do przodu podczas mówienia wpływających na ostateczny kształt zgryzu.

Jakie warianty leczenia ortodontycznego stosuje się u dzieci? Wśród najpopularniejszych warto wymienić przede wszystkim utrzymywacze przestrzeni, czyli specjalne wstawki powstrzymujące przedwczesne wyrzynanie się zębów stałych w miejscu po zbyt szybko zgubionym zębie mlecznym. Brak odpowiedniego zabezpieczenia może w takiej sytuacji skutkować nie tylko zaburzeniami zgryzu, ale i zatrzymaniem innych zębów stałych w kości, przez co ortodonci często decydują się na ten tymczasowy krok.

Równie tymczasowym elementem pracy nad zgryzem dziecka są aparaty stałe, stosowane zwykle do prostowania odcinka przedniego zębów, przy zastosowaniu aparatu ruchomego po zakończeniu leczenia zębów przednich.

Ruchome aparaty ortodontyczne dla dzieci

Zdecydowanie najczęściej stosowaną metodą korekcji wad zgryzu u dzieci są aparaty ruchome, dobierane przez ortodontę w zależności od występującej wady. Tego typu aparaty ortodontyczne występują pod wieloma różnymi postaciami, dzięki czemu możliwy jest indywidualny dobór korekcji do dziecka.

ortodoncja

I choć rodzice często zastanawiają się, czy aparat ruchomy może zapewnić stałe zmiany i powstrzymać przed różnego rodzaju deformacjami zgryzu, ortodonci są zgodni co do skuteczności tej metody leczenia. To właśnie dzięki aparatom ruchomym możliwe jest kontrolowanie prawidłowego wzrostu szczęki oraz ustawienia zębów. Najczęściej stosuje się je pomiędzy 7 a 13 rokiem życia, sięgając po pomoc aparatów stałych jeśli leczenie aparatem ruchomym nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Charakterystyka aparatów ortodontycznych dla dzieci

Aparaty ruchome to grupa tzw. aparatów czynnościowych, których podstawowym zadaniem jest pobudzenie wzrostu części twarzowej czaszki we właściwym kierunku. Wystarczy jeden zły nawyk czy nieprawidłowe zachowanie wynikające z problemów zdrowotnych (np. oddychanie przez usta z powodu przewlekłego kataru czy trzeciego migdałka) może spowodować, że szczęka dziecka nie będzie rozwijała się prawidłowo. Odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia aparatem ruchomym może pomóc w rozwoju łuków zębowych, eliminując jednocześnie konieczność stosowania późniejszego leczenia ortodontycznego czy usuwania pojedynczych zębów.

Aparaty ruchome to najczęściej regulowane za pomocą specjalnych drucików płytki, które pozwalają utrzymać prawidłowy kierunek rozwoju szczęki, jednocześnie ustawiając zęby we właściwym położeniu wraz z ich wzrostem. Można stosować je zarówno na górnym, jak i dolnym łuku zębowym, synchronizując ze sobą rozwój obydwu łuków i tym samym poprawiając szanse na właściwe ustawienie zgryzu po zakończeniu wzrostu szczęki. Jedyną wadą tego typu aparatów jest konieczność pamiętania o noszeniu ich przez co najmniej kilka godzin dziennie. To właśnie z powodu niewystarczającej regularności noszenia aparatu wielu rodziców wyrabia sobie o nich negatywną opinię, naciskając na zastosowanie aparatu stałego.

Ortodonci z http://perfect-dentalclinic.com podkreślają, że aparaty czynnościowe mogą być bardzo efektywne w ustawianiu zębów odpowiednio wraz z dorastaniem małego pacjenta, jednocześnie poprawiając jego rysy twarzy często zdeformowane właśnie przez wady zgryzu.  Wystarczy dopilnować, by dziecko nosiło aparat kilka godzin w ciągu dnia oraz w nocy, a nie tylko do spania, a szansa uniknięcia problemów ze zgryzem w przyszłości będzie nieporównywalnie wyższa do tych, którzy zaniedbali korekcję ortodontyczną w wieku dojrzewania.