Zwiększanie wydolności płuc

głęboki oddech

Zwiększona wydolność płuc wyjątkowo pozytywnie przekłada się na naszą ogólną kondycję fizyczną – przy możliwości głębszego wdechu, lepiej odżywiamy nasz organizm, co sprawia, że słabnie on dużo wolniej podczas wysiłku fizycznego.

Największą pojemność płuc mają oczywiście sportowcy – u nich może ona dochodzić nawet do 7 litrów u kolarzy, 10 w przypadku muzyków grających na instrumentach dętych, a pływacy mogą nierzadko pochwalić się płucami o wydolności sięgającej nawet do 11 litrów. To szczególnie imponujące wyniku, zwłaszcza że pojemność płuc przeciętnej kobiety to niewiele ponad 3 litry, a u mężczyzn około 5.

Istnieją jednak skuteczne sposoby na zwiększenie wydolności płucnej i są one dużo prostsze, niż by się mogło wydawać.

Proste sposoby na poprawę wydolności płuc

Jeśli często chodzisz po schodach, postaraj się zrobić z tej czynności pożytek dla płuc. Spleć ręce z tyłu na wysokości pośladków i idąc po schodach, staraj się jak najbardziej wypiąć klatkę piersiową przy każdym wdechu. Pracuj nad wdechami. Nabieraj powietrze nosem powoli, małymi wdechami, a gdy czujesz, że nie zmieścisz już więcej, złóż usta w dzióbek i wypuszczaj je powoli i długo. 

Możesz próbować także ćwiczeń z obciążeniem. Połóż się na plecach, a na brzuch połóż np. książkę. Podczas wdechu staraj się maksymalnie wypiąć brzuch do góry, a wydychając powietrze, staraj się jak najbardziej go wciągnąć. Ćwiczenie stosujemy również wtedy, gdy chcemy nauczyć się efektywniej oddychać przeponą. 

Jak nebulizacja poprawia wydolność płuc?

kobieta na plaży

Nebulizacja to prosta metoda inhalacji, polegająca na wdychaniu określonych środków, celem szybszego pozbycia się infekcji. Najczęściej stosowany jest roztwór soli fizjologicznej, który jest dla organizmu całkowicie neutralny.

Doskonale oczyszcza on drogi oddechowe z zalegających wydzielin, dzięki czemu lepiej nam oddychać. Jak jednak nebulizacja przekłada się na poprawienie wydolności płuc?

Przede wszystkim, aby nebulizacja była jak najbardziej skuteczna, konieczne są długie, jak najgłębsze oddechy, wykonywane powoli i spokojnie. Jest to zatem świetne ćwiczenie dla płuc i sposób na wyciszenie się.

Współcześnie borykamy się z problemem niewłaściwego oddychania – często oddychamy zbyt szybko i płytko, co nie tylko nie poprawia wydolności naszych płuc, lecz też może się przekładać na ogólne samopoczucie.

Regularna nebulizacja może pomóc nam wprowadzić nawyk codziennego, kilkunastominutowego głębokiego oddychania, dzięki czemu już po dosyć krótkim czasie możemy odczuć znaczącą różnicę. Pamiętajmy jednak o tym, że nebulizację mającą na celu poprawę wydolności płuc należy skonsultować z lekarzem. Wykluczy on ewentualne przeciwskazania, a także ustali, jak długo możemy stosować daną metodę. 

Wybierając odpowiedni nebulizator, warto wiedzieć o tym, że musimy wziąć pod uwagę szereg parametrów, by działał on jak najlepiej. Nie wystarczy kupić ten najtańszy. Uwzględniamy głośność jego pracy, czas odpoczynku, rodzaj końcówki, czy też to, jakie środki będziemy za jego pomocą podawać najczęściej. W celu znalezienia dobrego nebulizatora warto zajrzeć na stronę sklepu Healthin, gdzie znajdziesz bardzo dobry sprzęt w korzystnej cenie. 

Przeczytaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej: https://edukacja.healthin.com/artykuly/porownanie-nebulizatorow.html