Zdrowy sen – co wpływa na higienę snu

Sen to jeden z najważniejszych elementów wpływających na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Człowiek spędza w łóżku nawet 1/3 swojego życia – warto wykorzystać ten czas efektywnie i naprawdę wypocząć. Do tego potrzebne są jednak odpowiednie warunki w sypialni. Jak zadbać o higienę snu i poczuć różnicę w jakości wypoczynku? Sprawdź proste tricki na poprawę atmosfery w Twojej sypialni.

Co warto wiedzieć o higienie snu?

Higiena snu to nic innego jak zbiór prostych zasad i wytycznych, które poprawią Twój sen i sprawią, że pobudka nie będzie najgorszym punktem Twojego dnia. Istnieje długa lista zasad dotyczących higieny snu i warto przestrzegać jak najwięcej z nich, ale nawet wdrożenie kilku może znacząco poprawić jakość Twojego wypoczynku.

Ogranicz czas spędzany w łóżku do minimum. Jeśli naturalnie budzisz się po 6, 7, 8 godzinach, nie spędzaj w łóżku dodatkowej godziny przed zaśnięciem i po obudzeniu się. Wstań od razu po przebudzeniu, dając wyraźny znak do swojego organizmu że czas na pobudkę. Nie powracaj też do łóżka w ciągu dnia, szczególnie na krótkie drzemki – chociaż mogą tymczasowo podładować braki energii, mogą też całkowicie zburzyć Twój naturalny rytm dobowy i pogorszyć jakość snu w nocy.

Rano wstawaj zawsze o tej samej porze, niezależnie od tego czy czujesz zmęczenie czy wyspanie. Po kilku dniach Twój organizm przyzwyczai się do pory wstawania i dostosuje tak, by o odpowiedniej porze czuć zmęczenie i naturalną potrzebę snu. Zaburzanie rytmu dobowego dla pospania dłużej w weekend czy wakacje zupełnie mija się z celem.

zdrowy sen

Sypialnia, w której śpi się zdrowo to sypialnia przewietrzona, zaciemniona i nie nagrzana. Optymalna temperatura w sypialni to około 18-21 stopni, zarówno zimą jak i latem. Zadbaj więc o wietrzenie sypialni, a latem, jeśli to konieczne, o ustawienie wiatraka w pomieszczeniu. Nie nagrzewaj też przed snem swojego organizmu – unikaj aktywności fizycznej, gorących kąpieli i ciężkostrawnych posiłków, które podnoszą temperaturę ciała. Zadbaj też o to, by w sypialni nie korzystać z niebieskiego światłą (np. telefonu), a na minimum godzinę przed snem odejść od komputera i jeśli musisz zająć czymś głowę, postaw na czytanie książki przy ciepłym źródle światła.

Przygotuj sypialnię na zdrowy sen

Jeśli uda Ci się wdrożyć nawet kilka z wymienionych zasad zdrowego snu, kolejnym krokiem będzie odpowiednie przygotowanie sypialni. Samo wietrzenie pomieszczenia i zadbanie o odpowiednio niską temperaturę będzie już dobrym krokiem na przód, ale jeśli chcesz naprawdę dobrze się wyspać, pomyśl o aranżacji swojej sypialni. Dobry materac to podstawa – dopasuj go do swojej pozycji spania, a jeśli zmieniasz ją często, postaw na materac wysokoelastyczny który lepiej dopasuje się do kształtu ciała.

Nie bez znaczenia będzie też pościel – postaw na tą oddychającą, przyjemną dla skóry i skutecznie odprowadzającą wilgoć, tak by po nocy nie wstawać przepoconym. Tą samą zasadę obierz przy wybieraniu kołder, poduszek, prześcieradeł. Im lżej, tym lepiej będziesz spać. Pamiętaj – jeśli w sypialni jest za zimno i marzną Ci stopy, ubierz skarpetki zamiast nakrywać całe ciało kolejną warstwą grzejącego materiału.

O zdrowy sen w sypialni zadbasz, jeśli pokój będzie wyglądał tak, jak lubisz. Wiele osób zaniedbuje aranżację sypialni, bo nie spędza się w niej zbyt wiele czasu. Jak się jednak okazuje, brak dekoracji, nieciekawy kolor ścian czy brak zasłon na oknach może pogorszyć Twoje samopoczucie i tym samym osłabić jakość snu. Traktuj sypialnię jako domowe sanktuarium i stwórz w niej atmosferę, która zachęca do relaksu, wypoczynku i zdrowego snu.