Zawroty głowy, migrena i problemy z widzeniem – być może pora na wizytę u neurologa

Kiedy pojawiają się takie dolegliwości jak migrena, zawroty głowy czy problemy ze wzrokiem, często nie są to jedynie sporadyczne bóle, lecz oznaki nieco bardziej złożonych schorzeń. Niezbędna jest wówczas wizyta u lekarza neurologa, który określi, co dokładnie dolega danemu pacjentowi. W tym artykule piszemy o tym, jakie objawy świadczą o tym, że należy wybrać się do neurologa, czym dokładnie zajmuje się ten specjalista oraz co warto wiedzieć o danych badaniach.

Czym zajmuje się lekarz neurolog?

Specjalista neurolog to lekarz zajmujący się rozpoznawaniem, diagnozą i leczeniem schorzeń układu nerwowego, zarówno obwodowego, jak i ośrodkowego. Ten pierwszy to odcinki łączące układ nerwowy z mięśniami i poszczególnymi narządami, a układ ośrodkowy to przede wszystkim mózg oraz rdzeń kręgowy. Nieprawidłowości pojawiające się w tych obszarach organizmu mogą prowadzić do bardzo wielu różnych chorób u ludzi na różnych etapach życia. Neurolog może rozpoznać, między innymi, takie choroby, jak padaczka, rwa kulszowa, migrena, nerwica czy choroba Alzheimera. To w tym obszarze dochodzi także do udaru mózgu i pojawia się guz mózgu. Są to oczywiście jedynie niektóre z licznych schorzeń występujących w okolicach układu nerwowego.

Kiedy zgłosić się do neurologa?

Warto pamiętać, że sporadyczny ból głowy czy zmęczenie oczu nie musi być objawem poważnej choroby związanej z układem nerwowym. Jeśli danego dnia długo pracowałeś przy komputerze bądź Twoje ciało zareagowało na zmiany ciśnienia czy nietypowe okoliczności bólem głowy, nie musi to być powód do obaw. Należy jednak obserwować swoje ciało i jego reakcje i jeśli różnego rodzaju bóle czy dyskomfort pojawiają się często, wówczas warto skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia ich przyczyn. Jakie zatem dolegliwości są powiązane z układem nerwowym i powinny być sprawdzone przez lekarza specjalistę?

Na pewno należą do nich zaburzenia równowagi oraz zawroty głowy, a także częste omdlenia czy wrażenie utraty przytomności. Niektórzy pacjenci obserwują u siebie także niespokojny sen oraz szum w uszach. Jako że układ nerwowy jest połączony z mięśniami, niepokojącymi objawami mogą być skurcze lub drżenie mięśni oraz poczucie większego niż zazwyczaj zmęczenia. Pamiętajmy, że u poszczególnych pacjentów te i inne objawy pojawiają się wybiórczo. Nie każda osoba odczuwa wszystkie dolegliwości, dlatego warto zgłosić się do lekarza już po zauważeniu częstego pojawiania się choćby jednej z nich.

Badanie u lekarza neurologa

Jeśli niepokoją Cię któreś z wymienionych objawów lub inne dolegliwości związane z układem nerwowym, warto skonsultować się z lekarzem jak najszybciej. Im wcześniej choroba jest rozpoznana, tym szybciej można na nią odpowiednio zareagować poprzez wdrożenie odpowiedniego leczenia. Lekarz neurolog na początku zapozna się z historią chorobową pacjenta, poprosi o dokładne opisanie jego dolegliwości oraz zapyta o przyjmowane aktualnie leki. Następnie wykona odpowiednie do tej wiedzy badania wstępne, które wskażą, co należy robić dalej, jakim badaniom pacjent powinien się poddać, aby można było jednoznacznie określić jego chorobę.

W zależności od występujących u danej osoby objawów lekarz sprawdzi jej zdolności, takie jak poprawna wymowa, sposób poruszania się czy też mimikę twarzy danego pacjenta. Badane są także odruchy, między innymi w kolanach czy w ramionach. Jednym z najpopularniejszych badań jest także zaobserwowanie, czy pacjent potrafi bez problemu dotknąć palcem swojego nosa, mając zamknięte oczy. Na podstawie takich prostych obserwacji neurolog jest w stanie wykluczyć pewne choroby i tym samym wskazać, co może pacjentowi dolegać. Aby to sprawdzić, lekarz kieruje na bardziej szczegółowe badania, takie, jak, na przykład, tomografię komputerową czy elektroencefalografię. Tomografia komputerowa polega na radiologicznym zbadaniu mózgu z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego. Jest to podstawowe badanie w przypadku podejrzenia rozwoju guza mózgu, ale nie tylko. Z kolei w elektroencefalografii używa się elektroencefalografu z elektrodami, dzięki któremu sprawdza się bioelektryczną czynność mózgu, co pomaga wykryć takie choroby jak padaczkę czy guza mózgu. Zaawansowana technologia i wiedza specjalistów pozwalają na profesjonalne leczenie, dlatego warto zgłosić się do specjalisty od razu, kiedy tylko pojawią się niepokojące objawy.