Za i przeciw usuwania znamion – wszystko co musisz wiedzieć przed wizytą u dermatologa

wykrywanie znamion

Praktycznie nie sposób znaleźć człowieka, który nie posiadałby choćby minimalnej zmiany na skórze. Znamię występuje jako naturalna reakcja na nadmiar albo niedobór danego składnika tkankowego, jako odpowiedź na oddziaływanie słońca, bezpośredni kontakt środków chemicznych lub po prostu jako genetyczna skłonność. Niezależnie od przyczyny występowania, może być zupełnie niegroźna albo wymagać stałej opieki lekarskiej, a nawet usunięcia. O czym warto wiedzieć, zanim uda się do dermatologa?

Klasyfikacja czerniaka według ABCDE

Należy pamiętać, że niniejsza charakterystyka ma tylko cel informacyjny. Po rzetelną diagnozę należy udać się do specjalisty, który niepokojące znamię będzie oceniał, posługując się swoim doświadczeniem oraz naukową wiedzą. Jedną z popularnych metod jest obserwacja według kryteriów, nazwanych ABCDE. Oznacza to, że dermatolog sprawdzi występującą asymetrię, wygląd brzegów, kolor, wielkość oraz czy znamię ma tendencje do powiększania się. Oprócz oględzin obowiązkowo należy wykonać badania dermatoskopowe oraz histopatologiczne, które jednoznacznie stwierdzą, czy ma się do czynienia z niebezpiecznym nowotworem skóry. W zależności od rodzaju schorzenia i zaleceń dermatologa zmiana będzie pod stałą obserwacją albo zostanie usunięta.

Jak wygląda zabieg usunięcia znamion?

pieprzyk

Usuwanie znamion – Sosnowiec, możliwe jest w Centrum Medyczno-Stomatologicznym Uni-Med, przy zastosowaniu innowacyjnych urządzeń oraz nowoczesnych metod.

W zależności od stanu danej zmiany skórnej zabieg usuwania wykonuje się na kilka różnych sposobów. Najbardziej nieinwazyjną metodą jest użycie lasera. Polega na potraktowaniu istniejących znamion odpowiednią wiązką światła, która zostawia po sobie znikome ślady w postaci blizn i jest praktycznie bezbolesna. Bardziej inwazyjne, lecz nadal bezkrwawe metody to kriochirurgia oraz elektrokoagulacja. Pierwsza polega na wymrożeniu zmienionej tkanki poprzez zastosowanie medycznego, ciekłego podtlenku azotu. Druga natomiast polega na przymocowaniu do skóry elektrod, które wytwarzają prąd o wysokiej częstotliwości. W ten sposób zmianę skórną usuwa się poprzez wypalanie. Innym sposobem jest fotochemioterapia, która polega na stosowaniu łączonych technik leczenia, poprzez środki farmakologiczne oraz promieniowanie ultrafioletowe. Tradycyjną i najbardziej inwazyjną metodą jest chirurgiczne wycięcie. To obecnie najbardziej skuteczny i niestety bolesny sposób na usunięcie chorej tkanki, jeśli mamy do czynienia z nowotworem skóry. Obecnie, w nowoczesnych centrach medycznych podejmuje się już leczenia stanów przednowotworowych i nowotworowych innowacyjnymi metodami, na przykład metodą fotodynamiczną (PDT), która polega na wykorzystaniu chemicznych substancji światłoczułych, między innymi Protoporfiryny IX.

Czy usuwanie znamion jest bezpieczne?

O ile nie mamy do czynienia ze zmianami nowotworowymi, można uznać, że pozostałe rodzaje znamion usuwa się głównie ze względów estetycznych, ponieważ nie stanowią zagrożenia dla życia. Wówczas może się nasuwać pytanie czy taka ingerencja jest bezpieczna dla zdrowia. Wszystkie rodzaje zabiegów, chociaż są przeprowadzane za pomocą specjalistycznego sprzętu i w wysokiej sterylności, muszą być dyktowane pod ścisłą kontrolą lekarza. Jego doświadczenie i oszacowanie stanu zdrowia pacjenta powinno decydować o sposobie leczenia i zakwalifikowaniu do ewentualnego zabiegu. Nigdy nie powinno się decydować o samodzielnym usuwaniu, jeśli nie ma się przeprowadzonej fachowej diagnozy, stwierdzającej rodzaj zmiany skórnej.

Czy posiadany wiek ma wpływ na przebieg zabiegu?

W zasadzie nie istnieją żadne przeciwskazania co do wieku, w którym można usuwać znamiona. Z pewnością warto zaczekać z zabiegiem do skończenia etapu dojrzewania, kiedy wskutek intensywnych zmian hormonalnych mogą doskwierać również schorzenia skórne. Zazwyczaj po tym okresie wiele dolegliwości wycisza się lub zanika całkowicie. Głównymi przeciwskazaniami są choroby zakaźne i wirusowe skóry, zapalenia i infekcje na podłożu autoimmunologicznym, stosowanie niektórych leków, ciąża oraz karmienie piersią.