Wyposażenie punktu pobrań

badania szczepionek

Do punktów pobrań w instytucjach państwowych czy prywatnych codziennie przychodzi wielu pacjentów. Punkty pobrań materiału, wymazu, krwi czy covid można spotkać w niemal każdym mieście.

Jakie meble medyczne wybierać i na co zwracać uwagę? Które zalety mebli medycznych są szczególnie ważne przy przepełnionych szpitalach i aktualnie panującej pandemii?

Jak powinien być wyposażony punkt pobrań?

Medyczne punkty pobrań to pomieszczenia, których wyposażenie nie może być przypadkowe. Regulacje w sprawie wymagań, jakie powinny spełniać medyczne laboratoria diagnostyczne, reguluje między innymi Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 marca 2004 r. Rozporządzenie określa “wymagania, jakie powinny spełniać pomieszczenia i urządzenia medycznego laboratorium diagnostycznego (…), ze szczególnym uwzględnieniem warunków sanitarnych pomieszczeń i urządzeń”.

Paragrafy, które można odnieść do wyposażenia punktu pobrań to między innymi § 2. i § 3., które określają, że punkty pobrań powinny być dopasowane do rodzaju prac, zapewniając jednocześnie poprawność pomiarów i wiarygodność wyników.

Oznacza to, że pomieszczenia takie jak punkty pobrań muszą być bezpieczne i sterylne, ponieważ tylko teraz zapewnią higieniczne warunki pracy i bezpieczeństwo. W profesjonalnie wyposażonym punkcie pobrań powinny znaleźć się:

fotel zabiegowy

Komfortowe fotele zabiegowe zapewniają wygodę pacjentowi, co ułatwia przeprowadzenie zabiegu w komfortowych warunkach. Stanowiska do pobierania krwi, iniekcji czy wykonywania innych pobrań powinny być dopasowane do potrzeb, dlatego U.B.M. Kotasińska posiada w ofercie różne fotele zabiegowe. Można je dobrać w zależności od zaawansowania podejmowanych procedur medycznych.

Fotele do pobierania mogą stanowić tylko podstawową wersję, ale także posiadać ręczną regulację lub w najlepszym wypadku być w pełni zautomatyzowane i sterowane odpowiednimi przyciskami lub pilotem.

kozetka lekarska

Kozetka lekarska stanowi podstawowe wyposażenia każdego punktu pobrań ze względu na możliwości zastosowania. Na niskiej kozetce lekarskiej można położyć pacjenta, który źle poczuje się po pobraniu krwi. Omdlenia i osłabienie po pobraniu to częsty widok w gabinetach lekarskich, który jest reakcją wielu pacjentów chociażby na stres. Na kozetce lekarskiej możliwe jest także wykonanie pobrania u osób, które bardzo się denerwują np. przed pobraniem krwi.

Położenie pacjenta jest działaniem zapobiegawczym, które gwarantuje, że pacjent nie zsunie się z fotela zabiegowego i nie zrobi sobie krzywdy.

stoliki zabiegowe

Podstawą wyposażenia gabinetów lekarskich i zabiegowych są także stoliki zabiegowe, które powinny się znaleźć w każdym szpitalu, ośrodku zdrowia czy przychodni. Stoliki zabiegowe pozwalają na utrzymanie porządku pracownikom, a jednocześnie umożliwiają zachowanie wysokich standardów higieny.

gabinet lekarski

taboret medyczny

Specjalistyczne taborety to uniwersalne meble medyczne, które można spotkać w każdym gabinecie lekarskim i zabiegowym. Wyprofilowane siedziska zapewniają pielęgniarkom komfort pracy, ale też bezpieczeństwo podczas wykonywania zabiegu. Profesjonalne taborety medyczne z regulacją wysokości siedziska bez konieczności użycia rąk to doskonałe rozwiązanie, które umożliwia personelowi medycznemu i pacjentom zachowanie najwyższych standardów higieny.

parawan

Wyposażenie punktu pobrań w medyczne parawany to sposób na wizualne oddzielenie przestrzeni i zapewnienie większego komfortu w  głównie miejscach, gdzie wykonuje się pobrania kilku osobom jednocześnie w dużym pomieszczeniu. Funkcjonalny parawan może się jednak znaleźć także w gabinecie zabiegowym jako podstawowe wyposażenie i zostać użyty w razie konieczności.

Na co zwracać uwagę wybierając wyposażenie punktu pobrań?

Szukając mebli medycznych do wyposażenia punktu pobrań, zawsze należy mieć na uwadze wykorzystane do produkcji materiały. Ich jakość i trwałość mają wpływ nie tylko na estetykę wnętrza, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo.

Przepełnione szpitale czy aktualnie panująca pandemia to tylko niektóre powody, dla których w punktach pobrań zawsze powinna być utrzymania higiena.

Warto zwracać uwagę na to, aby meble były wykonane z tapicerki bezszwowej i posiadały chromowane wykończenia.

Dzięki temu możliwa jest ich szybka i skuteczna dezynfekcja. Aby ograniczyć ryzyko przenoszenia zarazków, warto inwestować w nowoczesne rozwiązania, np. możliwość bezdotykowej regulacji. Co więcej, meble medyczne powinny posiadać różne certyfikaty, które gwarantują wysoką jakość produktów.