Wypadanie włosów i problemy z łysieniem jak sobie z nimi radzić?

Jeżeli zauważamy, że nasza linia włosów zaczyna się zmieniać, a ich gęstość zmniejszać, to jeden z najważniejszych kroków jakie możemy podjąć jest skontaktowanie się z trychologiem. To specjalista, który zajmuje się zmianami na skórze głowy i nadmiernym wypadaniem włosów. Dokładnie analizuje on stan naszej skóry, cebulek włosów, schorzeń i ustala przyczyny takiego stanu rzeczy.

Przyczyny wypadania włosów

Utrata włosów może nastąpić z wielu powodów. Jeżeli pracujemy w stresie może być to związane z naszym stylem życia. Może to też wynikać z jakiejś ogromnej zmiany życiowej, urazu. Zdarza się, że nagła utrata włosów jest spowodowana szokiem lub frustracją.

Są też inne przyczyny, chociażby dieta w której brakuje witamin i minerałów, co prowadzi do osłabienia włosów. Może być to też wynik chorób skórnych, skutek uboczny działania niektórych leków lub chroniczny niedobór snu. Częste są też przyczyny genetyczne.

Diagnozowanie łysienia i nadmiernej utraty włosów

Lekarze, którzy zajmują się tym zagadnieniem zaczynają od diagnozy. Rozpoznają pierwotną przyczynę łysienia i są w stanie zaoferować skuteczną w naszym konkretnym przypadku kurację. Trycholog zawsze przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem. Na początku oceniane są nasze problemy skórne, praca mieszków włosowych i stan cebulek. Dzięki temu zalecana kuracja jest dopasowana do naszego indywidualnego przypadku i jest skuteczna.

Często trycholodzy wykorzystują najnowszy sprzęt podczas diagnostyki, jak na przykład badanie Lampą Wooda. To test, który opiera się na ocenie barwy światła emitowanego przez lampę UV w wyniku zjawiska fluorescencji. Zajmuje jedynie 5 minut i pomaga w rozpoznawaniu zakażeń grzybiczych , bakteryjnych i zaburzeń pigmentacji owłosionej skóry.

Najlepsze kliniki przeprowadzają diagnostykę stanu skóry głowy za pomocą kamery HD, czyli trichoskopię. To badanie włosa kamerą w 200 krotnym powiększeniu. Pozwala na naprawdę dokładną ocenę pracy gruczołów, mieszków, skóry oraz samych włosów.

Leczenie nadmiernego wypadania włosów

Lekarz na podstawie badań poznaje przyczynę utraty włosów i zaleca leczenie. Często u mężczyzn jest to łysienie genetyczne i w takich przypadkach rozwiązaniem może być finasteryd i/lub minoksydyl. Leki te blokują zmiany hormonalne odpowiedzialne za łysienie i wspierają odrastanie włosów. Dzięki temu mamy grubsze i mocniejsze włosy.

Czasami zaleca się również stosowanie miejscowo odpowiednich szamponów przeciwko wypadaniu włosów, które zapewniają dodatkową ochronę naszej czuprynie.

Jeżeli utrata włosów jest spowodowana stresem lub innymi problemami zdrowotnymi lekarz może przepisać nam coś w celu leczenia choroby podstawowej lub skierować do odpowiedniego specjalisty. Zwłaszcza w takich przypadkach wizyta u trychologa jest szczególnie istotna. Kupowanie szamponów przeciw wypadaniu włosów może zrujnować nasz portfel i nie dać żadnych rezultatów jeżeli przyczyną jest jakaś choroba. Dodatkowo wczesne jej wykrycie może ułatwiać leczenie.

Nowoczesnym rozwiązaniem jest zabieg darsonwalizacji, który stymuluje porost włosów. Polega on na tym, że za pomocą prądu pobudzane są głęboko położone tkanki. Prąd posiada wysokie napięcie i niskie natężenie – dostosowuje się go do potrzeb i poczucia komfortu pacjenta. Dodatkowo urządzenie w czasie pracy wytwarza ozon, który niszczy bakterie i goi uszkodzone tkanki. Zabieg taki jest całkowicie bezpieczny i trwa od 5 do 10 minut. Ma on wiele zastosowań: hamuje wypadanie włosów, dezynfekuje skórę, pobudza ją do wytwarzania kolagenu i regeneracji, a także likwiduje łupież.