Wujek alkoholik – jak pomóc mu wyjść z nałogu?

alkoholik

W Internecie można znaleźć bardzo dużo informacji i porad dla alkoholików. Mówią one o tym co zrobić, aby pozbyć się nałogu, od czego zacząć i gdzie szukać pomocy.

Natomiast nieczęsto mówi się o tym co powinna robić osoba, której to ktoś bliski (wujek, tata, siostra) ma problem z alkoholem.

Wyobraźmy sobie zatem sytuację, że to nasz wujek jest alkoholikiem. Zacznijmy jednak od początku i zastanówmy się, co może świadczyć o tym, że ma on problem z alkoholem. Nie musi na to wskazywać wyłącznie ciągłe picie do nieprzytomności, chociaż to jest bardzo oczywisty symptom, ale alkoholika można rozpoznać również po tym, że nie jest on w stanie obejść się bez alkoholu przez dłuższy czas, że musi wypić przynajmniej lampkę wina do obiadu czy przed snem.

Jeśli zauważymy taką sytuację, to należy oczywiście z wujkiem porozmawiać. Nie przychodzi to jednak z łatwością, ponieważ musimy bliskiej osobie oznajmić, że problem. Nie postawi jej to w dobrym świetle, możliwe, że nawet zirytuje lub spowoduje wyparcie.

Należy więc podejść do rozmowy bardzo delikatnie. Najlepiej jeśli nie odbędzie się ona na forum, wśród innych członków rodziny, a w jakimś przytulnym miejscu, może nawet alkoholem w ręku. Wtedy wujek będzie miał przed sobą źródło swojego problemu i dzięki temu  zastanowi się nad swoim życiem.

Inną kwestią jest to, jak można by zachęcić wujka do leczenia, jeśli nie jest on do niego przekonany. Warto wtedy okazywać jak największe wsparcie i uświadamiać, że terapia to nie jest powód do wstydu czy przyznanie się do porażki, a wręcz powód do dumy i okazanie wielkiej odwagi oraz wytrwałości w walce o lepsze życie, nie tylko jego, ale też całej rodziny.

Należy pamiętać, że takie wsparcie z naszej strony jest wujkowi potrzebne również w trakcie jego leczenia. Nie może on odczuć, że musi mierzyć się sam ze swoim problemem i nawet jeśli wzbrania się on przed naszą pomocą, to nie można rezygnować z bycia przy nim i ciągle może wręcz natarczywie pokazywać, że się o niego troszczymy.

Wiadomo, że może być taka sytuacja, iż wujek naprawdę nie będzie potrzebował tak dużej ilości naszego wsparcia, ponieważ będzie ją miał od specjalistów czy kolegów z grupy. W takim wypadku możemy jako członek rodziny porozmawiać z terapeutą wujka. Nie może on nam oczywiście udzielić wszystkich informacji dotyczących leczenia, jednak dokładnie opowie nam, jak wujek radzi sobie z leczeniem, jak zachowuje się na spotkaniach, a może nawet podpowie, w jaki sposób jeszcze lepiej niż tylko wspierając, moglibyśmy mu pomóc.

wujek alkoholik

Warto również pamiętać, że wujkowi, który nie jest w stanie przyznać się do swojej słabości, który nie widzi, że ma problem z alkoholem trzeba pokazywać jego problem na każdym kroku. Nie można wykluczać tego, że przestanie się on do nas odzywać, ale to nie powód byśmy przestali walczyć o jego lepsze życie, gdy on sam nie potrafi tego zrobić.

Dobrym rozwiązaniem jest podświadome przekazywanie wujkowi, że istnieje możliwość leczenia. Nie chodzi tutaj o pokazywanie mu setek broszur o spotkaniach anonimowych alkoholików czy umawianiu go na takie spotkanie bez jego wiedzy, jednak warto co jakiś czas wspomnieć na przykład o koledze, który wyszedł z nałogu, zostawiać gazety na stole, w  których jest mowa o alkoholizmie lub nawet przeglądać w jego obecności strony internetowe związane z tym tematem.

Ciekawym pomysłem jest również rozmowa z innymi członkami rodziny w obecności wujka na przykład o interesującym leczeniu uzależnień we Wrocławiu, w Krakowie czy właśnie w mieście, w którym mieszkamy. W Internecie na pewno można znaleźć takie informacje i przekazywanie ich sprawi, że być może wujek zastanowi się nad podjęciem leczenia. Naszym najważniejszym zadaniem jest to, by absolutnie nie rezygnować z pomagania, ponieważ wyjście z nałogu jest bardzo trudne i wsparcie bliskich będzie w tym wypadku nieocenione.