Wózek elektryczny czy skuter – co lepiej sprawdzi się dla osoby po 70. roku życia

Wózek elektryczny czy skuter

Przekroczenie 70 roku życia dla wielu osób oznacza znacznie mniejszą sprawność fizyczną, wywołaną nie tylko samym wiekiem, lecz też niestety, najczęściej również towarzyszącymi mu chorobami. W związku z tym pojawiają się liczne problemy związane z samodzielnym poruszaniem się. Z pomocą przychodzą nowoczesne wózki inwalidzkie oraz skutery. Każde z rozwiązań ma swoje zalety i wady. Które z nich jest lepsze?

Elektryczny wózek inwalidzki – zalety i wady

Jest to doskonały wybór dla wszystkich seniorów, którzy nie są w stanie sami poruszać zwykłego, ręcznego wózka za pomocą siły własnych mięśni, a zależy im na większej samodzielności. Wózek sterowany jest za pomocą specjalnego joysticka, który całkowicie nie wymaga użycia siły. Co więcej, jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób starszych, mieszkających w małych mieszkaniach. Wszystko dzięki małemu promieniowi skrętu, ułatwiającemu poruszanie się na wózku po niewielkiej przestrzeni. Jadąc dobrym wózkiem, nie trzeba bać się stromych podjazdów, krawężników ani jazdy po zmroku, dzięki wyposażeniu w dobrej jakości oświetlenie drogowe. Warto też, jeśli zachodzi taka potrzeba, zainteresować się wózkami elektrycznymi z możliwością odchylania odparcia lub pionizacji. Decydując się na wózek elektryczny, zyskuje się największą uniwersalność, przy czym należy zwrócić uwagę na to, po jakiej powierzchni osoba starsza będzie poruszać się na zewnątrz. Do jazdy po mieście wystarczą mniejsze koła, z kolei w przypadku jazdy po terenach leśnych, przydadzą się koła o większym rozmiarze. Wspominając o wadach, wózki tego typu na ogół nie dają się złożyć do mniejszego rozmiaru, by można było je dogodnie przewieźć, problemem może być też waga. Elektryczne wózki inwalidzkie są też dosyć drogie, a kwoty dofinansowania na NFZ dosyć niskie. Jednak dobra wiadomość jest taka, że o dofinansowanie zakupu można się starać zarówno z ramienia NFZ-u, jak i PFRON-u.

Elektryczny wózek inwalidzki

Przykładem sklepów, które oferują używane wózki elektryczne jest Medus. Dzięki takiemu rozwiązaniu można nabyć ten sprzęt w przystępnej cenie, bez konieczności starania się o dofinansowanie.

Skuter inwalidzki – pomoc dla niepełnosprawnych i nie tylko

Pojazd tego typu jest bardziej popularny za granicą, jednak i do nas dociera świadomość korzystania z takiej dogodności, jaką jest inwalidzki skuter elektryczny. Jego ogromną zaletą jest to, że na nim osoby starsze mogą poruszać się szybciej niż na wózku (nawet do 15 km/h). Skutery takie nie wymagają specjalnych uprawnień ani rejestrowania. Doskonale sprawdzą się również w przypadku tych osób, których możliwości poruszania się są ograniczone ze względu na nadwagę. Skutery takie mogą mieć udźwig nawet do 180 kg.

Przemieszczanie się na skuterze inwalidzkim jest nie tylko sprawniejsze, ale też o wiele mniej kojarzy się z niepełnosprawnością. Można nawet stwierdzić, że wręcz przeciwnie. Jak to możliwe? Skuter elektryczny coraz częściej staje się symbolem nowoczesnego, aktywnego seniora, który nie zamyka się w domu, lecz chętnie korzysta z technologicznych nowinek, by sprawniej wykonywać codzienne czynności i nie rezygnować z ulubionych zajęć.

Osoby o ograniczonej możliwości poruszania się również mogą bez problemu samodzielnie naładować swój skuter. Najbardziej polecane są akumulatory żelowe, które są uważane za najmniej awaryjne.

Skuter dla niepełnosprawnych

Skuter jest lekki i łatwo go przetransportować w inne miejsce. Jest to szczególnie istotne podczas dalszych wyjazdów. Skuter umożliwia aktywne uczestniczenie w życiu towarzyskim, zachęca on do tego, by nie zamykać się w czterech ścianach.

Dobierając najlepszy skuter inwalidzki, należy pamiętać o odpowiednim doborze jego parametrów, takich jak maksymalny udźwig, waga, wielkość kół, amortyzacja, moc akumulatora, czy też promień skrętu, który jest szczególnie ważny podczas poruszania się w ciasnych pomieszczeniach lub pracach przy domu.

Czy pojazdy dla niepełnosprawnych muszą być drogie?

Niekoniecznie. W wielu przypadkach można ubiegać się o dofinansowania z ramienia NFZ-u lub PFRON-u, dzięki czemu budżet domowy zostanie znacznie mniej uszczuplony. Kolejnym rozwiązaniem jest rozejrzenie się za sprzętem używanym, który również może doskonale spełniać swoją funkcję.