W jakich przypadkach należy usunąć zęby mądrości?
Ósemki, czyli trzecie zęby trzonowe są jednymi z najbardziej problematycznych zębów w obrębie całej szczęki i choć pojawiają się zwykle dopiero pomiędzy 16 a 25 rokiem życia, ich usunięcie może być korzystniejsze niż oczekiwanie aż zęby całkowicie wyrosną.
Ósemki są u człowieka ewolucyjną pozostałością, której obecnie nie potrzebujemy do prawidłowego przeżuwania i jeśli powodują dolegliwości bólowe, opuchliznę dziąseł czy uszkodzenie sąsiadujących zębów, ich usunięcie będzie konieczne. W jakich sytuacjach należy usunąć zęby mądrości a kiedy można pozostawić je na miejscu?
Ósemki nie zawsze do usunięcia
Obecnie zabieg ekstrakcji zębów mądrości jest dość popularny, ale stomatolodzy podkreślają że w przypadku zdrowych zębów nie wpływających negatywnie na zdrowie i ułożenie pozostałych zębów nie ma konieczności ekstrakcji zębów mądrości. Jeśli w obrębie szczęki jest wystarczająco miejsca na to, by ósemki wycięły się i wyrosły prawidłowo, nie ma przeciwwskazań do tego żeby pozostawić je na miejscu. Przypadków, w których ósemkę trzeba będzie usunąć jest jednak sporo i najczęściej wiążą się one z dolegliwościami bólowymi, opuchlizną, a nawet kłopotem ze jedzeniem i przeżuwaniem. Decyzję o usunięciu zębów mądrości trzeba oczywiście podjąć po konsultacji z dentystą, ale w przypadku bólu i widocznych problemów w związku z pojawiającymi się trzecimi zębami trzonowymi, stomatolog zwykle decyduje się na zabieg.
W jakich przypadkach należy usunąć zęby mądrości?
Wśród najczęściej podawanych przypadków, w których zęby mądrości są usuwane, pierwsze miejsce zajmuje bez wątpienia brak miejsca na nowe zęby w obrębie szczęki. Ósemki wycinają się na końcu, najczęściej u osób pomiędzy 15 a 25 rokiem życia, a więc wtedy gdy wszystkie zęby zajęły już swoje miejsce. Jeśli na ósemki nie ma już miejsca, ząb może mieć problem z przebiciem się przez dziąsło, rosnąć w sposób nieprawidłowy powodując stłaczanie się zębów czy powodując tworzenie się torbieli i obrzęków w obrębie dziąseł i policzków w otoczeniu nowego zęba mądrości. W sytuacjach takich ekstrakcja będzie konieczna właściwie zawsze – zdecydowanie lepiej usunąć zbędną ósemkę, niż narażać pacjenta na ból i problemy zdrowotne.
Ze względu na trudne położenie zębów mądrości, ósemki psują się wyjątkowo szybko i są bardzo podatne na próchnicę. Zainfekowany próchnicą ząb nie tylko boli, ale też powoduje szybsze pojawienie się próchnicy na sąsiadujących zębach, co oczywiście nie jest korzystne i często zaskakuje osoby dbające wyjątkowo dobrze o higienę jamy ustnej. Zęby trzonowe trudno jednak domyć całkowicie, szczególnie gdy w przypadku ósemek dostęp do nich z pomocą szczoteczki czy nici dentystycznej jest naprawdę utrudniony. Jeśli u pacjenta, który dotąd nie miał problemów z próchnicą i chorobami dziąseł pojawiają się takie właśnie ze względu na nowo wyrośniętą ósemkę, jej usunięcie może być znacznie korzystniejsze niż ciągłe leczenie trudno dostępnego zęba oraz zębów sąsiadujących.
Jak usuwa się ósemki?
Trudny dostęp do zębów mądrości to problem nie tylko w momencie szczotkowania oraz leczenia zęba, ale także podczas jego usuwania. Ekstrakcja ósemki nie jest zabiegiem prostym – trudne ułożenie korzenia zęba, nietypowy kształt i brak bezpośredniego dostępu powodują że zabieg często odbywa się na stole chirurgicznym zakończonym kilkudniowym bólem, opuchlizną, a najczęściej nawet szwami na dziąsłach tamującymi krwawienie w obrębie usuniętego zęba. Po ekstrakcji warto zadbać o przykładanie zimnych okładów, płynną dietę i przyjmowanie środków przeciwbólowych do czasu zagojenia się rany na dziąśle.
Zęby mądrości są tylko cztery i nie zawsze wszystkie będą wymagały usunięcia. Jeśli stomatolog zasugeruje jednak taki zabieg, warto się na niego zdecydować – powikłania spowodowane ich nieprawidłowym ułożeniem w szczęce i trudnością z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej mogą być znacznie trudniejsze do zniesienia niż ból po zabiegu usunięcia ósemki.