Uzupełnienia protetyczne, czyli sposób na braki w uzębieniu

uśmiech

Protetyka, jako dział stomatologii odpowiedzialny za odtwarzanie właściwych warunków zgryzowych, pozwala pacjentom odzyskać piękny uśmiech, komfort gryzienia oraz zwiększenie poczucia własnej wartości.

Leczenie z wykorzystaniem metod protetycznych jest konieczne, gdy nasze zęby uległy większemu zniszczeniu. Protetyka to dział zajmujący się leczeniem masowych uszkodzeń. Dentyści, w zakresie protetyki, mogą zaproponować nam uzupełnienia stałe i ruchome. Gabinety dentystyczne oferują dziś szeroki wachlarz usług. Prace protetyczne wykonywane są na zamówienie w specjalnej pracowni. Wykonywaniem uzupełnień stałych i ruchomych zajmują się doświadczeni technicy.

Rodzaje uzupełnień

Materiały, z jakich wykonywane są uzupełnienia protetyczne, to między innymi cyrko, tytan, złoto lub stal chromowo–kobaltowa. Są to materiały najwyższej jakości – dzięki temu, pacjenci mają możliwość uzyskać trwałą protezę. Każde z uzupełnień to osobne zamówienie, do którego podchodzi się w sposób indywidualny. Wszelkie prace są konsultowane z lekarzem, który powadzi leczenie pacjenta. Typy protez i materiały dobiera się w zależności od potrzeb pacjentów.

Uzupełnienia protetyczne, jakie wykonuje się w pracowni, dzielą się przede wszystkim na uzupełnienia ruchome i stałe. W skład protez ruchomych wchodzą między innymi uzupełnienia szkieletowe i osiadające. Ruchome uzupełnienia można wyjąć z ust. Z kolei stałe uzupełnienia protetyczne są niewyjmowane i dzielą się na mosty protetyczne, korony protetyczne oraz wkłady koronowo–korzeniowe.

Leczenie protetyczne – dla kogo?

Protetyka jest bardzo popularnym działem stomatologii, który pomaga pacjentom w odzyskaniu pięknego uśmiechu oraz pozbyć się dolegliwości związanych z brakami w uzębieniu. W zależności od tego w jakich miejscach znajdują się ubytki, pacjent może odczuwać dyskomfort związany z gryzieniem. Równie ważną kwestią jest nieestetyczny wygląd – ubytki w przedniej części jamy ustnej to powód, dla którego nie uśmiechamy się, rzadko z kimś rozmawiamy. W klinice dentystycznej Podralscy działania protetyczne są dobierane indywidualnie do każdego pacjenta, co pozwala na uzyskanie naturalnego efektu. Protetyka dentystyczna wykonywana w tym gabinecie to gwarancja nowego, pięknego uśmiechu. Do produkcji protez wykorzystywane są najwyższej jakości materiały, które są w pełni bezpieczne i cechują się wyjątkową trwałością.

zabieg dentystyczny

Dział protetyki ma wiele zalet – jest to bardziej zaawansowana metoda na leczenie jamy ustnej. Ubytki mogą powodować nie tylko ból podczas gryzienia lub kompleksy odnośnie wyglądu. Brak zębów przekłada się na nieprawidłowe przeżuwanie pokarmu, co może wpływać na stan układu trawiennego. Zły stan uzębienia jest przyczyną wielu chorób, dlatego warto jak najszybciej wdrożyć leczenie.

Protetyka i przeciwwskazania

Uzupełnienia protetyczne zastępują zęby, dzięki czemu pacjent odzyskuje sprawność jamy ustnej i komfort przeżuwania pokarmów. Uzupełnienia, zarówno stałe, jak i ruchome, pomagają nam w pozbyciu się kompleksów związanych z wyglądem, jak i nieprzyjemnego bólu.

Pomimo tego, że protetyka stomatologiczna jest działem, który ma za zadanie pomóc odzyskać piękny i pełny uśmiech, nie każdy pacjent może skorzystać z dóbr, jakie oferuje protetyka. Istnieją bowiem przeciwwskazania, które wykluczają nas z kręgu pacjentów kwalifikujących się do odbycia zabiegu. Najczęściej jednak tyczy się to implantów, które są wszczepiane bezpośrednio w dziąsło. Protezy, takie jak korony czy mosty, mogą być stosowane w przypadku wszystkich pacjentów.

W znacznej większości, pacjenci mogą bez obaw i powikłań odbyć wizytę, na której wstawiona zostanie proteza ruchoma lub stała. Tego typu uzupełnienia gwarantują bezpieczeństwo nie tylko podczas zbiegu, ale i po jego wykonaniu. Protetyka skupia się na działaniach dalekich od chirurgii, dlatego nie musimy obawiać się jakichkolwiek powikłań związanych z zamieszczeniem protezy w jamie ustnej.