Usuwanie pieprzyków – jak wygląda i kiedy jest konieczne?
Pieprzyki w mniejszych lub większych ilościach posiadamy niemal wszyscy. Na ogół nam nie przeszkadzają, czasem nawet dodają urody. Są jednak sytuacje, w których chcemy się ich pozbyć.
Usunięcie pieprzyka staje się konieczne wówczas, gdy ten przeszkadza nam w codziennym funkcjonowaniu. Haczy o ubrania lub jego położenie jest wyjątkowo uciążliwe – znajduje się na przykład na powiece. Wskazaniem do jego usunięcia jest również widocznie powiększający się rozmiar.
Istnieją dwie metody usuwania znamion skórnych. Laserowa i chirurgiczna. Czym się różnią i na czym tak naprawdę polegają? Przejdźmy do szczegółów…
Usuwanie pieprzyków skalpelem
Pierwszą metodą, by raz na zawsze pozbyć się niechcianego pieprzyka jest jego chirurgiczne usunięcie. To rozwiązanie realizowane jest przy zastosowaniu miejscowego znieczulenia. Chirurg za pomocą skalpela wycina wówczas daną zmianę wraz z bardzo małym kawałkiem skóry dookoła. Po zabiegu zakładane są szwy, które później oczywiście się usuwa.
Przy tego rodzaju zabiegu, trzeba jednak pamiętać o codziennym przemywaniu powstałej ranki. Przez minimum dwa tygodnie zabronione jest również korzystanie z basenu i uprawianie sportu. Poza tym, należy mieć na uwadze fakt, że w miejscu pieprzyka pozostanie niestety mała blizna. Mimo tych wad, chirurgiczne usuwanie pieprzyków ma zasadniczą przewagę nad rozwiązaniem laserowym.
Zwłaszcza wtedy, gdy zmiana była podejrzana. W takiej sytuacji warto bowiem poddać próbkę materiału badaniom histopatologicznym. Jej usunięcie skalpelem pomoże w stwierdzeniu czy zmiana miała charakter łagodny, czy może złośliwy.
Laserowe usuwanie pieprzyków
Laserowe usuwanie znamion jest nowoczesną i nieinwazyjną metodą. Polega na napromieniowaniu danego pieprzyka wiązką specjalnego światła. Pod jej wpływem zmiana ulega odparowaniu, a w jej miejscu pojawia się malutki strupek. Nie ma żadnych szczególnych zaleceń, których pacjent powinien przestrzegać tuż po zabiegu. Dobrze jest jednak, by przez jakiś czas unikał promieniowania UV.
Trzeba pamiętać jednak, że laser uniemożliwia zbadanie wyciętego pieprzyka. Korzystając z tej metody nie będzie możliwe potwierdzenie lub zaprzeczenie dotyczące ewentualnej złośliwości zmiany.
Na którą metodę usunięcia pieprzyka lepiej się zdecydować?
To zależy. Tak, jak już zostało wspomniane – między innymi od tego czy pieprzyk wygląda podejrzanie. A o tym ostatecznie powinien zdecydować lekarz. Bardzo ważne jest jednak, by skorzystać z pomocy takiej kliniki, która umożliwia zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie. Tylko w ten sposób będziemy mieć pewność, że trafiliśmy w dobre ręce i w zależności od potrzeby możemy liczyć na pomoc różnego rodzaju.
Metody na pozbycie się niechcianych i niebezpiecznych znamion są praktycznie bezbolesne. Jeśli istnieje ryzyko nieprzyjemnych odczuć, lekarz od razu zaproponuje znieczulenie.