Ubezpieczenie na zdrowie i życie – na czym polega

ubezpieczenie na życie

Rzadko kiedy myślimy o tym, że w naszym życiu może stać się coś złego, niespodziewanego. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w każdej chwili możemy poważnie zachorować, ulec śmiertelnemu bądź poważnemu wypadkowi.

Dlatego też warto zdecydować się na wykupienie indywidualnego ubezpieczenia na zdrowie i życie, które nie tylko nam pomoże poradzić sobie finansowo w trudnych chwilach, ale również będzie stanowiło zabezpieczenie dla bliskich nam osób.

Indywidualnie ubezpieczenie na zdrowie i życie to przede wszystkim zabezpieczenie finansowe, o które możemy starać się jeśli nagle zachorujemy. Pieniądze z polisy mogą być również wypłacone naszym bliskim w razie naszej niespodziewanej śmierci. Co dokładnie obejmuje polisa na życie? Na czym polega indywidualne ubezpieczenie i na jakie warto się zdecydować?

Ubezpieczenie na życie – co to jest?

Ubezpieczenie na życie to rodzaj ubezpieczenia, którego przedmiotem stajemy się my – a właściwie nasze zdrowie. W momencie poważnej choroby, a nawet naszej śmierci, towarzystwo, w którym wykupiliśmy ubezpieczenie jest zmuszone do wypłaty świadczenia dla nas bądź na rzecz osób, które zostały przez nas uposażone w umowie.

Ubezpieczenie na życie pomaga nam uchronić się przed wysokimi kosztami leczenia, które z pewnością będzie niezbędne do tego, aby powrócić do dawnej sprawności. Indywidualna polisa na życie zapewni również byt naszym bliskim w przypadku naszej śmierci. Warto pamiętać, że w przypadku niespodziewanej śmierci zazwyczaj zostawiamy mnóstwo zobowiązań finansowych – na przykład w postaci kredytów.

Dlatego w przypadku planowania swojej przyszłości finansowej, warto uwzględnić opłacanie składki na indywidualne ubezpieczenie na życie. Jest to racjonalna i odpowiedzialna decyzja, dzięki której możemy uchronić bliskie nam osoby oraz siebie przed kolejnymi problemami.

Na czym polega ubezpieczenie na życie?

Ubezpieczenie na zdrowie i życie w wielu przypadkach bywa zwodnicze. Z zasady ma ono przede wszystkim zabezpieczyć byt naszych bliskich – chodzi o te osoby, które zostały wskazane w umowie ubezpieczenia na wypadek śmierci samego ubezpieczonego. Coraz więcej jednak towarzystw ubezpieczeniowych rozszerza swoją ofertę i ubezpieczeniem na życie obejmuje również inne aspekty życia.

Ubezpieczenie na zdrowie przydaje się w momencie, kiedy ubezpieczona osoba poważnie zachoruje bądź ulegnie wypadkowi. W takim przypadku ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłaty określonej kwoty pieniężnej, która ma rekompensować trudności, z jakimi chory musi się zmagać. Jednocześnie posiadanie ubezpieczenia w większości zwalnia z konieczności myślenia o kosztownym leczeniu w szpitalu czy badaniach oraz lekarstwach, które są odpłatne.

Elementem polisy na życie może być zatem ubezpieczenie się od nowotworów czy chorób przewlekłych lub autoimmunologicznych, o których nie wiedzieliśmy w momencie podpisywania umowy. W efekcie osoba ubezpieczona zapewnia sobie środki do życia, a także fundusze na kosztowne leczenie, którego nie może opłacić ze względu na brak zdolności do pracy.

W przypadku ubezpieczenia na życia, towarzystwa ubezpieczeniowe proponują również możliwość wykupienia polisy obejmującej prawo do otrzymania świadczenia w chwili utraty pracy. Jest to o tyle istotne, że strata stałych dochodów to najczęściej spory cios dla domowego budżetu – zwłaszcza jeśli posiadamy kredyt hipoteczny lub inne poważne zobowiązania finansowe. Indywidualne ubezpieczenie to doskonałe rozwiązanie jeśli pracujemy w niepewnym zawodzie i potrzebujemy dodatkowe zabezpieczenia.

ubezpieczenie na zdrowie

Dlaczego potrzebujemy ubezpieczenia na zdrowie?

Ubezpieczenie na życie może również stanowić świetny sposób na obracanie kapitałem. Środki, jakie będą gromadzone na polisie na życie mogą nie tylko zabezpieczyć nasze fundusze w razie poważnego wypadku i konieczności przejścia kosztowanego leczenia w wyniku choroby.

Zebrane na polisie pieniądze oprócz tego, że zabezpieczają byt naszych bliskich, mogą być również inwestowane. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę powiększanie posiadanego kapitału poprzez jego inwestycję. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy ubezpieczyciel zgadza się na takie rozwiązanie.

W obecnych czasach warto posiadać ubezpieczenie na życie i zdrowie, które w niespodziewanych sytuacjach zapewni nam płynność finansową, a także pomoże bliskim po naszym odejściu. Opłacanie miesięcznej składki w perspektywie czasu może być niezwykle pomocne.