Terapia psychologiczna – na czym polega?

terapia psycholog warszawa

Terapia psychologiczna jest popularną formą pomocy wielu osobom, które cierpią na różne zaburzenia psychiczne spowodowane różnymi czynnikami. Może ona być prowadzona w większej liczbie osób, a także w pojedynkę. Typy psychoterapii to indywidualna i grupowa. Terapia indywidualna zazwyczaj odbywa się przed lub po terapii grupowej, zależy jaką decyzję podejmie psycholog. Na terapii możemy dowiedzieć się wiele niezbędnych informacji na temat funkcjonowania naszego mózgu. Jest to nierzadko potrzebna wiedza. Musimy bowiem umieć zrozumieć swój problem wynikający często z dysfunkcji mózgu; musimy też wiedzieć, skąd ów problem się bierze.

Cele terapii psychologicznej

Podstawowym celem terapii psychologicznej jest poprawa samopoczucia i funkcjonowania pacjenta. Wiele osób bowiem przychodzi na wizytę z psychologiem po to, by dowiedzieć się, co jest naszym problemem i jak go rozwiązać. Kolejnym celem terapii jest nabycie umiejętności przez pacjenta, która dotyczy radzenia sobie z nawrotami różnych negatywnych stanów. Ważne jest, by pacjent cierpiący na przykład na depresję, umiał wytłumaczyć sobie w sposób racjonalny pewne rzeczy i sytuacje. Zadaniem psychoterapii jest pomoc osobom z zaburzeniami różnego pokroju.

Kiedy się na nią zdecydować?

dobry psycholog dla par warszawaKiedy zauważamy, że od pewnego czasu ogarnia nas smutek, który pochodzi z nieznanego źródła oraz gdy nie umiemy tłumić emocji, warto jest zasięgnąć rady psychologa. Jeżeli natomiast mamy problem ze zintegrowaniem się z innymi ludźmi oraz przebywamy sami w naszym mieszkaniu, również może oznaczać to wielki problem. Psychoterapia bowiem ma za zadanie wypracować w nas różne potrzebne zachowania i zmienić sposób myślenia na bardziej racjonalny i pozytywny. To, jaki typ terapii nas czeka, zależy w dużej mierze od naszego psychologa. Specjalista, do którego się zgłosiliśmy musi nas najpierw dobrze poznać oraz dowiedzieć się, z jakimi problemami się zmagamy, warto skorzystać z pomocy doświadczonych psychologów.

Jakie są efekty terapii psychologicznej?

Najczęściej z psychoterapii wychodzimy z pozytywnymi efektami. Jest to bowiem odpowiednia forma pomocy dla osób zmagającymi się z lękami, nerwicami i depresją. Każdemu pomoże inna forma terapii, jednak często jest tak, że najpierw uczęszczamy na terapię indywidualną, a później na terapię grupową. Jest to zależne od naszego problemu, stanu naszej psychiki oraz od zdania psychologa. Terapia psychologiczna może okazać się niezbędna także w przypadkach stresu pourazowego lub po przebytej traumie.

Terapia indywidualna a grupowa

Te dwa rodzaje terapii zostały stworzone po to, byśmy mogli po pierwsze zrozumieć swój problem i otworzyć się na innych ludzi. Poza tym, ważne jest byśmy wiedzieli, że nie jesteśmy odosobnionym przypadkiem. Dla wielu ludzi bowiem choroba czy zaburzenie dotyczące sfery psychicznej, są tematami dość wstydliwymi i niewielu ludzi się do nich przyznaje. Dlatego, w przypadku terapii grupowej może być nam łatwiej opowiadać o nękającym nas problemie. Terapia indywidualna natomiast służy i nam i psychologowi. Jest to bowiem droga do lepszego poznania problemów pacjenta oraz wszystkich ważnych życiowych zdarzeń, które mogły wpłynąć na jego obecny stan.

Tekst powstał dzięki uprzejmości psychologswidnica-malek.pl – psycholog Świdnica.