Terapia manualna leczy nerwobóle, bóle stawów i kręgosłupa

Medyczna terapia

Terapia manualna to ceniona metoda fizjoterapii – terapeuta uciskając wybrane punkty na ciele, dociera do miejsc objętych bólem i przywraca równowagę pracy mięśni. Terapia manualna to rodzaj masażu, wykorzystywana w leczeniu dolegliwości kręgosłupa i stawów.


Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania tej metody rehabilitacji?

Terapia manualna stosowana jest już od setek lat – dzisiaj ta metoda rehabilitacji uznana jest przez medycynę akademicką, a szkolenia z terapii manualnej przeprowadzane są w Polsce jako szkolenia podyplomowe dla fizjoterapeutów oraz lekarzy. Można powiedzieć, że terapia manualna to działanie w obrębie stawów. Z uwagi na fakt, że kości, mięśnie, wiązadła oraz stawy tworzą spójną całość w trakcie masażu uciskane są wszystkie tkanki miękkie, takie jak – skóra, mięśnie, nerwy, wiązadła i ścięgna.

Kiedy coś dzieje się ze stawem, nerwy otaczające torebkę stawową wysyłają sygnał do centralnego układu nerwowego, a wtedy pojawia się ból. Organizm reaguje na niego charakterystycznym napięciem mięśni. Następuje blokada, która prowadzi do nasilenia bólu. Celem zabiegu jest odblokowanie samego mięśnia, a w następnej kolejności stawu. Obolałe miejsce są uciskane pod różnymi kątami, a w momencie, kiedy mięsień zostaje odblokowany, staw sam ustawia się we właściwej pozycji.

Terapia manualna masaż

Metoda McKenziego

Metoda McKenziego szczególnie wyróżnia się na tle innych metod leczenia bólu kręgosłupa. Ten rodzaj leczenia skupia się bowiem na eliminacji przyczyny bólu, a nie jedynie na tymczasowym jego uśmierzeniu. Skutkuje to trwałymi efektami leczenia, co oznacza, że ból kręgosłupa zostaje niemal całkowicie zażegnany.

Metoda McKenziego to metoda leczenia takich schorzeń jak m.in. zespoły bólowe kręgosłupa, która szczególnie wyróżnia się na tle innych form leczenia tego typu dolegliwości. Większość z nich skupia się bowiem jedynie na skutkach schorzeń kręgosłupa, czyli na uśmierzeniu samego bólu, bez dokładnego poznania mechanizmów ich rozwoju. Efekty tego typu metod leczenia nie są trwałe, ponieważ dolegliwości bólowe po jakimś czasie. Tymczasem metoda McKenziego nie ogranicza się jedynie do pozbycia się bólu kręgosłupa. Jej głównym celem jest znalezienie przyczyny bólu, jej zlikwidowanie, a następnie przeciwdziałanie nawrotom doskwierających dolegliwości.

W pierwszej kolejności zostaje przeprowadzony specjalistyczny wywiad z pacjentem, w oparciu o opracowany przez McKenziego protokół diagnostyczny, odrębnie traktujący każdy odcinek kręgosłupa oraz kończyn. Następnie przeprowadza się testy ruchowe i analizuje pracę całego ciała. Wprawia się w ruch każdą część kręgosłupa, tak aby pacjent mógł określić, z którego dokładnie miejsca pochodzi dany ból. Dokładny obraz choroby pozwala zakwalifikować pacjenta do jednego z trzech zespołów zaburzeń kręgosłupa i poddać odpowiedniemu leczeniu.


Źródło informacji: Remed, specjalistyczna placówka oferująca terapię metodą McKenzie: http://remed.wroclaw.pl/kinezyterapia-mckenzie/