Skuteczność operacji bariatrycznych – od czego zależy powodzenie?
Operacje bariatryczne są powszechnie uważane za jedną z najskuteczniejszych metod walki z otyłością. Pacjenci, u których aktywność fizyczna oraz zmiana diety nie przyniosły planowanych efektów, mogą poddać się operacjom, dzięki którym stracą na wadze i będą w stanie ją utrzymać.
Obecnie wykonuje się kilka rodzajów operacji bariatrycznych, których skuteczność jest niezwykle wysoka. Każdą metodę dobiera się indywidualnie do potrzeb pacjenta – na podstawie konsultacji medycznej, wyników przeprowadzonych badań oraz przebytej drogi walki z otyłością. Niestety, jak w przypadku każdej operacji pacjent otrzymuje szereg zaleceń, do których powinien się bezwzględnie stosować.
Operacje bariatryczne pomimo wysokiego wskaźnika skuteczności, charakteryzują się również sporą ilością powikłań pooperacyjnych. Jakie powikłania pooperacyjne występują i w jaki sposób można im skutecznie zapobiegać? Od czego zależy powodzenie każdego zabiegu i na jakie efekty może liczyć pacjent?
Na czym polegają operacje bariatryczne?
Osoby cierpiące na III stopień otyłości, które nie straciły wagi w wyniku diety czy zwiększonej aktywności fizycznej, mogą poddać się operacji bariatrycznej. W ten sposób w krótkim czasie będą w stanie szybko utracić wagę i zapobiec poważnym chorobom – cukrzycy, nadciśnieniu czy nawet nowotworom.
Specjalistyczne kliniki oferują pacjentom szereg operacji bariatrycznych, dzięki którym będą mogli nie tylko zredukować nadmierną masę ciała, ale również dzięki opiece chirurgów ją utrzymać. Na czym zatem polegają operacje bariatryczne? W większości przypadków pacjenci poddają się operacji bariatrycznej, mającej na celu zmniejszenie żołądka. Natomiast w przypadku operacji bypassów żołądka, podczas spożywania posiłków pożywienie będzie omijało żołądek i trafiało od razu do dalszego odcinka jelita cienkiego. Efektem dowolnej operacji bariatrycznej jest zmniejszenie ilości przyjmowanych pokarmów, ograniczenie ich wchłaniania się do organizmu, a także skrócenie samego procesu trawienia.
W trakcie konsultacji przedoperacyjnej lekarz prowadzący będzie musiał zakwalifikować pacjenta do zabiegu na podstawie jego aktualnego stanu zdrowia, a także chorób, które mogłyby wywołać poważne powikłania po operacji. Oprócz tego pacjent będzie zobowiązany do wykonania szeregu badań, a po operacji do stosowania się do zaleceń lekarza.
Czy operacje bariatryczne są skuteczne?
Operacje bariatryczne powszechnie są zaliczane do najskuteczniejszych metod walki z otyłością. Niestety, w tak jak w przypadku wielu zabiegów chirurgicznych, skuteczność samej operacji wiele będzie zależała od nastawienia pacjenta. Dlatego wielu specjalistów zaleca spotkania z psychologiem oraz dietetykiem, dzięki czemu pacjent nie tylko będzie przygotowany do nowego trybu życia, ale również zostanie określone, czy w ogóle temu podoła.
Operacje bariatryczne skutkują szybką utratą masy ciała, nierzadko 60 kilogramów w kilka miesięcy. Stąd też konieczne jest stosowanie się do zaleceń dietetyka oraz lekarza – w tym przede wszystkim ograniczeniu spożywanych kalorii do około 800 dziennie.
W wielu przypadkach operacje bariatryczne przebiegają bez problemów, a ich skuteczność jest wysoka. Zaniedbanie ze strony pacjenta może jednak nie przynieść pożądanego efektu.
Powikłania po operacjach bariatrycznych
Powikłania po operacjach bariatrycznych występują sporadycznie, jednak nie należy ich lekceważyć. Powikłania zależą przede wszystkim od rodzaju zabiegu, jakiemu został poddany pacjent. Nieprzyjemne skutki zabiegu pojawiają się w pierwszych tygodniach po zabiegu, dlatego tak ważne jest monitorowanie swojego stanu zdrowia.
Do powikłań po operacji zalicza się przede wszystkim uszkodzenie innych narządów wewnętrznych. Do ich naruszenia dochodzi przez dużą otyłość i problematyczny dostęp do narządów, nad którymi będzie pracował chirurg.
Oprócz tego zdarza się, że dochodzi do nieszczelności żołądka, która pojawia się po pęknięciu założonych szwów. Pacjent w tym przypadku poddawany jest zabiegowi, mającemu na celu uszczelnienie szycia.
Bardzo często po operacji pacjenci czują się osłabieni przez dłuższy czas, pojawiają się wymioty i biegunki, a także problemy z wchłanianiem pokarmu.
Jak unikać powikłań po operacji bariatrycznej?
Powikłania po operacji bariatrycznej mogą pojawić się u każdego. Wpływ na ich występowanie będą miały indywidualne predyspozycje pacjenta, jak i wybór metody operacji czy umiejętności chirurga. Aby uniknąć powikłań spowodowanych zaniedbaniem pacjenta, konieczne jest bezwzględne stosowanie się do zaleceń lekarza. Wtedy można wykluczyć znaczną część występujących powikłań.