Skuteczne odchudzanie – sposoby naturalne i medycyna

dietetyk opole

Najbardziej niechcianym efektem różnego typu diet jest efekt jojo. Równie często spotykamy się ze wzrostem wagi po ciąży. Niektórzy z nas zmagają się również z otyłością, która towarzyszy im przez lata. Poniżej zaprezentowaliśmy sposoby walki z nadprogramowymi kilogramami.

Wyobraźmy sobie, że zbliża się wesele naszej najlepszej przyjaciółki, na którym chcemy wyglądać jak najlepiej. Dwa tygodnie przed uroczystością rozpoczynamy radykalną dietę, dzięki której mamy nadzieję, w krótkim czasie zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Jest to jednak wielki szok dla organizmu, ponieważ przez dietę odchudzającą musi on w krótkim czasie przystosować się do nagłego spadku masy mięśniowej (jednocześnie wydłużając proces spalania), której uniknąć można jedynie poprzez podjęcie aktywności fizycznej, dodatkowo organizm musi zmienić/obniżyć przemianę materii (tym radykalniej im drastyczniejszą wybierzemy dietę), itp.

Podczas wesela, owszem, będziemy wyglądać szczuplej, po co jednak później utrzymywać dietę? Tracimy więc motywację. Już nie przestrzegamy diety tak rygorystycznie jak wcześniej, spada też nasza aktywność fizyczna. W końcu wracamy do naszej zwykłej wagi lub co gorsza tyjemy. Jest to właśnie efekt jojo. Takie nagłe skoki wagi w górę i dół są najczęstszą przyczyną wcześniej opisanego efektu. Po kolejnym wzroście masy ciała, coraz trudniej będzie nam ponownie zrzucić zbędne kilogramy.

 

Jak ustrzec się przed niechcianym efektem jojo?

Przede wszystkim najbardziej zagrożone tym efektem są osoby, których rodziny mają skłonność do tycia lub w których rodzinach po prostu otyłość występuje, a dodatkowo osoby, które niewłaściwie stosują diety odchudzające.

Aby ustrzec się przed efektem jojo, podczas odchudzania należy racjonalnie wybierać diety, wystrzegając się m.in. głodówek i diet jednoskładnikowych. Podczas stosowania diety odchudzającej nie należy zapominać o regularnych ćwiczeniach fizycznych. Najlepszy rozwiązaniem jest odchudzanie z pomocą dietetyka z Opola. Specjalista ułoży dietę tak, aby znalazły się w niej niezbędne składniki odżywcze i zbilansuje w taki sposób, aby posiłki nie wydawały się dietą, dzięki czemu nie będziemy chcieli z nich rezygnować po uzyskaniu wymarzonej sylwetki oraz wracać ponownie do dawnego odżywiania.

dietetyk opole

Odchudzanie po ciąży

Podczas ciąży waga powinna wzrosnąć maksymalnie o 16 kilogramów, w momencie, kiedy kobieta przekroczy dozwoloną wagę, po urodzeniu dziecka może mieć problemy ze zrzuceniem zbędnych kilogramów.

Aby zrzucić wagę po porodzie kobiety muszą nastawić się na wiele miesięcy ciężkiej pracy (oczywiście, tak naprawdę, wszystko zależy od organizmu). Najczęściej po 12 miesiącach kobiety powracają do swojej zwykłej wagi. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy dbać o siebie – odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna. Odchudzanie po ciąży jedynie w niewielkim stopniu różni się od zwykłego odchudzania.

Z zastosowaniem diet odchudzających nie należy się spieszyć. Tak naprawdę najważniejsze jest to, aby powrócić do dawnego cyklu życia (nie zapominając o ćwiczeniach fizycznych, np. spacerach lub jeździe na rowerze). Dietę należy odłożyć do momentu, kiedy zauważymy, że nasz organizm się zregenerował a miesiączka powróciła.

Co ciekawe, w zrzuceniu zbędnych kilogramów może pomóc nam karmienie piersią! W jaki sposób? Otóż karmienie piersią – zdaniem lekarzy i specjalistów – zwalnia z ciała kobiety hormony, dzięki czemu macica w szybszym tempie wraca do stanu z przed ciąży. U niektórych kobiet waga spada dopiero po zakończeniu karmienia piersią!

W przypadku, gdy chcemy w szybkim tempie zrzucić zbędne kilogramy nie możemy zapominać o dwóch podstawowych zasadach. Po pierwsze, nie należy stosować radykalnych diet, ponieważ organizm zawsze źle reaguje na gwałtowne zmiany, tym bardziej, że po ciąży musi się dodatkowo zregenerować. Po drugie, nie należy jeść w dużych ilościach niezdrowego jedzenia, tzn. wszystkiego tego, czego nie wolno było nam jeść podczas okresu ciąży, a o czym marzyłyśmy. Dużą rolę w okresie chudnięcia po porodzie odgrywają ćwiczenia fizyczne! Wystarczy poświęcić kilka minut na gimnastykę, a z pewnością poprawi to nie tylko stan naszej sylwetki, ale również nasze samopoczucie (ćwiczenia można rozpocząć dopiero po 5-6 tygodniach od porodu).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.