Skąd się bierze kamień nazębny?

pasta do zebów

Kamień nazębny jest jednym z najczęściej pojawiających się problemów, dotyczących jamy ustnej. Jak rozpoznać kamień nazębny?

Otóż, na zębach (najczęściej w okolicach dziąseł lub złączeń), pojawia się nieprzyjemny nalot, którego nie da się pozbyć stosując codzienną higienę jamy ustnej. Niestety, większość osób nie dba o swoje zęby tak, jak zalecają dentyści. Wielu z nas pali papierosy, pije wino, herbatę, kawę lub nie szczędzi słodkich przekąsek. Wpływ tych czynników na stan zębów jest niestety negatywny, a nam ciężko jest cię odzwyczaić od palenia lub podjadania. Tuż obok próchnicy, kamień nazębny wciąż stanowi najczęstszy problem wśród wielu osób.

Kamień nazębny – u kogo może się pojawić?

Niezależnie od wieku, każdy z nas może nabawić się kamienia nazębnego. W znacznej większości przypadków, za jego powstawanie odpowiedzialne jest nasz sposób odżywiania się. Słodycze, które spożywamy w dużych ilościach, kawa czy alkohol, mają ogromny wpływ na niszczenie się delikatnej płytki nazębnej. Bardzo szkodliwy dym tytoniowy, którego działanie jeszcze bardziej przyspiesza gromadzenie się kamienia nazębnego.

Obecnie, mamy dostęp do coraz lepszych i dopracowanych zabiegów dentystycznych, które oferuje praktycznie każdy gabinet. Zabiegi są przeznaczone dla osób borykających się z często nawracającym problemem kamienia nazębnego. Jeśli mamy zdrowe zęby, musimy regularnie odwiedzać dentystę, by zapobiec powstawaniu kamienia i innych problemów.

Czym w ogóle jest kamień nazębny?

Jest to zmineralizowaną płytką nazębną. Znajduje się ona bezpośrednio na zębach lub w miejscach, które są trudne do czyszczenia za pomocą szczoteczki do zębów czy nici. Kamień tworzący się na zębach, nie zawsze jest widoczny. Dentyści dzielą go na dwa rodzaje:
Kamień naddziąsłowy – jest on żółty, lecz czasem może mieć ciemniejszą barwę przez niektóre elementy naszej diety – herbatę, kawę czy tytoń.
Kamień poddziąsłowy ma ciemny kolor ze względu na zapalenie dziąseł, rozpad krwi i zapaleniom dziąseł czy zębów.

Niestety, codzienne dbanie o zęby nie wystarczy, by zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego. To samo tyczy się sytuacji zwalczania kamienia. Kluczową rolę w leczeniu kamienia nazębnego i podobnych problemów, są regularne wizyty w gabinecie dentystycznym. Warto jednak pamiętać, że inaczej leczy się zęby u osoby zdrowej, a inaczej w przypadku, gdy naszym problemem jest nie tylko kamień nazębny, ale i próchnica i inne choroby.

zęby
Jak zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego?

Istnieje wiele sposobów, które pozwolą nam na utrzymanie naszej jamy ustnej w jak najlepszym stanie przez długi okres czasu. Osoby zdrowe, powinny regularnie odwiedzać swojego dentystę i powtarzać niektóre z zabiegów:
Profesjonalne oczyszczanie zębów (skalling lub polerowanie),
Plastyka zębów w miejscach, gdzie gromadzi się płytka nazębna,
Eliminacja wszystkich czynników, tzw. jatrogennych.

Oprócz tego, podczas kontrolnych wizyt, należy dowiedzieć się jak najwięcej o samodzielnym i bardzo dokładnym czyszczeniu zębów. Właściwa i profesjonalna higiena jamy ustnej pozwoli nam na utrzymanie zębów w należytym stanie.

Trzeba pamiętać, że walka z kamieniem nazębnym, a zapobieganie jego powstawaniu, to dwie zupełnie różne rzeczy. Leczenie problemów jamy ustnej, u każdego z nas może wyglądać nieco inaczej. Ci, którzy maja stwierdzoną paradontozę, powinni odwiedzać gabinet dentystyczny średnio raz na 4 miesiące. Osobom mającym zdrowe zęby, wystarczy jedna wizyta na pół roku.