Rola optometrysty w diagnostyce i leczeniu chorób oczu

optometrysta

Optometrysta jest specjalistą od narządu wzroku. Niewiele jednak osób wie, czym dokładnie się on zajmuje. A obok okulisty oraz optyka pełni on bardzo ważną funkcję w diagnostyce i leczeniu oczu. Warto dowiedzieć się więc nieco więcej na temat jego pracy.

Kim jest optometrysta?

Optometrysta zajmuje się diagnozowaniem wad wzroku, a na tej podstawie dobiera metody ich korekcji. Nie ma jednak uprawnień do diagnozowania chorób oczu oraz przeprowadzania zabiegów chirurgicznych, co różni go od okulisty. Jeśli jednak zauważy niepokojące symptomy, które mogą świadczyć o rozwijającym się schorzeniu, to kieruje pacjenta do specjalisty na dalszą diagnostykę oraz leczenie. 

Jest to regulowany zawód medyczny. Aby go wykonywać, niezbędne jest ukończenie studiów magisterskich lub podyplomowych z optometrii

Czym dokładnie zajmuje się optometrysta?

Głównym zadaniem optometrysty jest badanie wzroku. W tym celu przeprowadza on szczegółową diagnostykę, która pozwala nie tylko ocenić stan oczu, ale i wykryć wszelkie nieprawidłowości. Wykorzystuje do tego celu specjalistyczny sprzęt. Dzięki niemu możliwe jest wykonanie takich badań jak ostrość wzroku czy badanie dna oka

Diagnostyka przeprowadzana przez optometrystę jest w stanie zweryfikować, czy w obrębie gałki ocznej nie występują zaburzenia. Sprawdza on również, że wykryte wady występują symetrycznie w jednym i drugim oku. Na tej podstawie jest w stanie zaplanować dalszy plan leczenia i skierować pacjenta na specjalistyczne badania pod kątem konkretnej choroby.

W zakres zadań optometrysty wchodzi także udzielanie porad dotyczących ćwiczeń, które mogą pomóc w koordynacji pracy gałek oraz właściwym skupianiu wzroku. Mogą one łagodzić nieco różne dolegliwości oraz poprawiać jakość widzenia. Optometrysta zajmuje się również doborem okularów korekcyjnych, szkieł kontaktowych oraz innych akcesoriów, które mają poprawić jakość wzroku. 

Kiedy zgłosić się do optometrysty?

Wiele osób nie wie, z jakiego rodzaju problemami mogą zgłosić się do optometrysty. Warto odwiedzić jego gabinet przede wszystkim wtedy, gdy jakość wzroku nagle się pogorszyła, ale nie jest to wynikiem choroby czy innych poważnych schorzeń. Do takiej wizyty powinno także skłonić to, gdy mimo noszenia soczewek lub okularów widzenie nadal jest niewyraźne. 

Optometrysta może być pomocny również wtedy, gdy noszenie szkieł kontaktowych lub okularów korekcyjnych sprawia dyskomfort. Jeśli cierpisz na częste bóle głowy i nie wiesz, co może być ich przyczyną, to odwiedź najbliższy gabinet specjalisty, jakim jest optometrysta. Jelenia Góra to jedno z miast, w którym taki znajdziesz bez większego problemu.

Kiedy konieczna jest wizyta u okulisty?

Może jednak okazać się, że mimo swoich kompetencji i dużej wiedzy optometrysta nie będzie Ci w stanie pomóc z Twoim problemem. Wtedy niezbędna będzie wizyta u okulisty. Musisz zapisać się do niego przede wszystkim, gdy Twój wzrok się pogorszył i może to być wynikiem poważnej choroby, a także wtedy, gdy bolą Cię oczy. Do okulisty trzeba udać się również wtedy, gdy doszło do urazu oka lub pojawił się stan zapalny. 

optometrysta

Odwiedzenie gabinetu dobrego okulisty jest niezbędne, gdy przestałeś rozróżniać kolory lub przed Twoimi oczami pojawiają się plamy lub mroczki. Są to objawy, które mogą świadczyć o poważnej chorobie. Okulista ma bowiem uprawnienia oraz wiedzę niezbędną do tego, aby przeprowadzić kompleksową diagnostykę narządu wzroku.

Jak przebiega wizyta u optometrysty?

Pierwszym etapem badania przeprowadzanego przez optometrystę jest przede wszystkim wywiad medyczny z pacjentem. Specjalista ten pyta o przyczyny wizyty oraz ogólny stan zdrowia. Następnie przeprowadza wstępne badanie wzroku, które ma na celu ocenić funkcjonowanie tego narządu. 

Optometrysta bada ostrość wzroku za pomocą specjalnych tablic lub komputerowo. Jeśli stwierdzi, że pacjent ma wadę, to wystawia receptę na odpowiednie pomoce, które mają na celu poprawić jakość widzenia. 

Specjalista ten może wykonywać także inne badania, które mają na celu wykrycie innych nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu wzroku. Jeśli cokolwiek budzi jego wątpliwości, może skierować pacjenta do okulisty na przeprowadzenie dalszych i dokładniejszych badań.