Rodzaje soczewek w leczeniu zaćmy – czy jakość robi różnicę?

oko

Operacyjne leczenie zaćmy jest obecnie jedynym sposobem na powstrzymanie postępowania degeneracji wzroku i uniknięcie ryzyka całkowitej ślepoty spowodowanej zmętnieniem soczewki.

Podczas zabiegu soczewka z zaćmą jest usuwana i zastępowana sztuczną soczewką wewnątrzgałkową, która ma umożliwić pacjentowi ostre widzenie bez problemu zaćmy. Dostępne w ramach operacji na NFZ i w klinikach prywatnych soczewki wewnątrzgałkowe mogą różnić się jednak jakością, a w rezultacie także efektami przeprowadzonego zabiegu.

Jakie rodzaje soczewek wykorzystuje się w leczeniu zaćmy i w jaki sposób wpływają na ostateczną jakość zabiegu?

Soczewki standardowe i ponadstandardowe – różnica w jakości operacji zaćmy

Soczewki wewnątrzgałkowe stosowane w trakcie operacji zaćmy mają za zadanie przywrócić ostrość widzenia pacjentowi, którego naturalna soczewka musiała zostać usunięta z powodu rozwijającego się na niej zmętnienia. Przeprowadzenie operacji i wymiana soczewki na sztuczną jest konieczne, bo sama zaćma może doprowadzić do całkowitej ślepoty i jest procesem nieodwracalnym – usunięcie soczewki po całkowitej degradacji związanej z zaćmą nie spowoduje przywrócenia wzroku pacjenta.

nakładanie soczewki na oko
W okulistyce stosuje się obecnie dwa podstawowe podziały soczewek wewnątrzgałkowych: soczewki standardowe (refundowane w całości przez NFZ), a więc soczewki sferyczne jednoogniskowe białe, oraz soczewki ponadstandardowe obejmujące wszystkie pozostałe warianty soczewek wewnątrzgałkowych. Różnice jakości pomiędzy soczewkami standardowymi i ponadstandardowymi są spore i będą miały bezpośredni wpływ na komfort widzenia.

Soczewki sferyczne jednoogniskowe białe posiadają jedynie filtr UV, a więc nie chronią oka m.in. przed światłem niebieskim. W ich przypadku budowa soczewki uniemożliwia prawidłowe skupianie światła, uniemożliwia ostre widzenie do wszystkich odległości i utrudnia widzenie w ciemności czy przy słabym oświetleniu. Soczewki żółte, ze względu na obecność dodatkowych filtrów chronią oczy przed działaniem szkodliwego promieniowania UV czy światłem niebieskim i są znacznie bardziej korzystną opcją z punktu widzenia zdrowia oczu.

Czym różnią się soczewki stosowane na NFZ i w klinikach prywatnych?

Soczewki wewnątrzgałkowe stosowane w leczeniu w ramach NFZ to soczewki standardowe, dostępne na rynku po najniższej cenie i dopuszczone do użytku jako bezpieczne i skuteczne rozwiązanie. Niestety, z perspektywy pacjenta soczewki sferyczne jednoogniskowe białe gwarantują jedynie skuteczne pozbycie się zaćmy i najczęściej wymagają od pacjenta późniejszego noszenia okularów korekcyjnych w celu uzyskania pełnej sprawności widzenia.

Jakość soczewek standardowych na NFZ nie odbiega od wysokich standardów bezpieczeństwa, ale pod względem skuteczności leczenia pozostawia wiele do życzenia.

soczewka

Soczewki ponadstandardowe oferowane w ramach leczenia w klinikach prywatnych oferują znacznie wyższą jakość leczenia niż soczewki standardowe. Nawet najtańsze pakiety wykorzystujące soczewki asferyczne jednoogniskowe żółte gwarantują redukcję zniekształcenia obrazu, lepiej zbierają promienie światła docierające do oczu (dzięki czemu możliwe jest widzenie w gorszych warunkach oświetlenia) i chronią oko przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i niebeskiego.

W ramach operacji prywatnych pacjenci mają także do wyboru soczewki wieloogniskowe pozwalające na ostre widzenie we wszystkich odległościach oraz soczewki toryczne korygujące astygmatyzm. Przy soczewkach standardowych wszystkie powyższe braki w jakości należałoby wyrównać okularami korekcyjnymi, a ochronę oczu zapewnić specjalnymi powłokami ochronnymi na szkłach.

Rodzaje soczewek w leczeniu zaćmy – jaką soczewkę wybrać?

Wybór odpowiedniej soczewki należy skonsultować przede wszystkim z okulistą, który pomoże dobrać najskuteczniejszą i najbardziej korzystną dla pacjenta metodę leczenia zaćmy.

Pacjenci decydujący się na leczenie w ramach NFZ są niestety pozbawieni wyboru i mogą być operowani jedynie z wykorzystaniem standardowych soczewek sferycznych jednoogniskowych lub, jeśli zdecydują się na leczenie za granicą w ramach dyrektywy transgranicznej, mogą starać się o możliwość dopłaty do lepszej jakości soczewki i refundację kosztów soczewki podstawowej przez NFZ.

Dostępne w leczeniu zaćmy soczewki można podzielić następująco:

  • Soczewki jednoogniskowe sferyczne – soczewki standardowe stosowane przez NFZ, gwarantujące jedynie skuteczne usunięcie zaćmy, ale często nie dające satysfakcjonującego poziomu widzenia,
  • Soczewki jednoogniskowe asferyczne – ponadstandardowe, redukują zniekształcenie obrazu i lepiej zbierają promienie światła, dzięki czemu pozwalają na widzenie w ciemniejszych pomieszczeniach,
  • Soczewki wieloogniskowe – dzięki specjalnemu szlifowaniu odwzorowują naturalne zdolności akomodacyjne oka i pozwalają na ostre widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka. Soczewki takie pozwalają w wielu przypadkach zrezygnować całkowicie z okularów korekcyjnych.
  • Soczewki toryczne – przeznaczone dla pacjentów, którzy poza usunięciem zaćmy wymagają także korekcji astygmatyzmu.