Problemy ze wzrokiem – część 2

Na problemy ze wzrokiem narzeka dziś coraz więcej osób. Ze względu na panujące warunki środowiskowe i postęp technologiczny, coraz więcej osób jest zmuszonych do wpatrywania się w jasne świecące ekrany przez większą część swojego życia. Narząd tak wrażliwy, jak wzrok nie jest w stanie przyjąć ogromnej dawki bodźców bez konsekwencji. Choć wiele z opisanych poniżej chorób występuje wśród ludzi od wieków, ich częstotliwość występowania jest dziś znacznie większa, niż jeszcze kilka lat temu. Na jakie choroby najczęściej narażony jest wzrok ludzki? Czy niektórych z chorób można uniknąć?

W pierwszej części opisaliśmy astygmatyzm, krótkowzroczność i dalekowzroczność – sprawdź, jakie są inne popularne schorzenia oczu i zaburzenia wzroku, oraz jak można im zaradzić.

Zaćma

Łzawienie oczu, widzenie za mgłą i problemy z rozróżnianiem przedmiotów ograniczone ostatecznie wyłącznie do jasnych i ciemnych plam – zaćma nie należy do lekko postępujących chorób. Zaćma, zwana również kataraktą jest przede wszystkim chorobą osób starszych. Wraz ze wiekiem naczynia krwionośne sztywnieją, przekazując do soczewki mniej substancji odżywczych, w czego wyniku staje się ona mniej elastyczna i traci swoją przezroczystość. Przez mętną soczewkę oko odbiera mniej światła, a więc i wzrok ulega znacznemu pogorszeniu. Zaćma postępuje powoli, jednak jej skutki są bardzo zauważalne. Niestety, farmakologiczne leczenie zaćmy jest w dalszym ciągu wyłącznie marzeniem. Zwykle początkowe etapy rozwoju choroby traktowane są odpowiednimi kroplami, jednak po czasie niezbędna staje się operacja wymiany zmętniałej soczewki na nową. Leczenie zaćmy jest dziś bardzo powszechne, gdyż problem dotyka obecnie aż 25% społeczeństwa i prognozuje się, że tendencja ta będzie się zwiększać. Operację zaćmy refunduje NFZ, ale można wykonać je prywatnie lub za granicą – zabieg na zaćmę nie jest skomplikowany i można wykonać go bez konieczności pozostawania w szpitalu.

Jaskra

Jaskra jest chorobą, której konsekwencją jest uszkodzenie nerwu wzrokowego łączącego siatkówkę z częścią mózgu odpowiedzialną za wzrok. W nieuszkodzonym oku znajduje się płyn odpowiadający za regulowanie ciśnienia wewnętrznego oka. W oku, którego dotknęła jaskra następuje nadprodukcja wspomnianego płynu, przez co ciśnienie wewnątrz oka zostaje zwiększone, co w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia nerwu. Postępująca jaskra może prowadzić nawet do ślepoty. Jej ofiarami są przede wszystkim osoby starsze, w których życiu pojawiły się urazy oczu, krótkowzroczność, dalekowzroczność lub problemy z krążeniem. W grupie ryzyka znajdują się również diabetycy, osoby cierpiące na migreny oraz osoby z niskim ciśnieniem krwi. Aby wyregulować ciśnienie oka i zapobiec pogłębianiu się jaskry okuliści zwykle sugerują specjalistyczne krople do oczu. Jeśli choroba jest jednak w bardziej zaawansowanym stadium, jedynym rozwiązaniem może okazać się jednak operacyjne leczenie jaskry.

zabieg na zaćmę

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek jest najczęściej występującą chorobą spojówek u dorosłych – jego przyczyną są bakterie, a więc częstotliwość występowania choroby nie jest dla lekarzy żadnym zaskoczeniem biorąc pod uwagę warunki środowiskowe, w jakich przyszło żyć współczesnemu człowiekowi. Zapalenie spojówki może mieć charakter ostry, lub przewlekły. Ostre zapalenie spojówek zaczyna się zwykle bardzo nagle i niespodziewanie, a jego charakterystycznym objawem jest ropna wydzielina powodująca sklejanie się brzegów powiek. Towarzyszy mu również przekrwienie spojówek oraz obrzęk powiek. Zapalenie przewlekłe przebiega znacznie lżej – przekrwienie jest wyraźnie lżejsze, a wydzielina mniej obfita. Podczas zapalenia przewlekłego w spojówce mogą rozwinąć się brodawki spojówkowe. Bakteryjne zapalenie spojówek nie trwa zwykle dłużej niż 5-7 dni. W razie wystąpienia objawów warto odczekać 3-5 dni przed udaniem się do okulisty, gdyż zapalenie spojówek należy do chorób samoograniczających się – organizm sam będzie w stanie zwalczyć chorobę. Jeśli jednak samoleczenie nie jest skuteczne, okulista przepisuje krople antybiotykowe o szerokim zakresie działania przeciwbakteryjnego, które mają znacznie skrócić czas trwania procesu zapalnego. Odpowiednia higiena rąk i nie pocieranie oczu może znacznie zmniejszyć możliwość zakażenia bakteriami i rozwoju zapalenia spojówek.

One Response to Problemy ze wzrokiem – część 2

  1. franka pisze:

    Dobrze, że można poddać się operacji na zaćmę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.