Pomoc psychologa – kiedy z niej skorzystać?

Życie w ciągłym stresie i napięciu może przynieść wiele problemów. Jeżeli taki stan będzie trwał od dłuższego czasu nasza psychika może nie być w dobrej kondycji. Problemy będą się nawarstwiać i nie będziemy w stanie poradzić sobie z tym. Może też spotkać nas jakieś nieprzewidziane wydarzenie, utrata pracy, bliskiej osoby, ciężka choroba. Nie każdy ma siłę poradzić sobie samemu z kryzysem, możemy potrzebować pomocy. Znajdziemy ją w poradni psychologicznej. Dzięki niej przezwyciężymy wszystkie zawirowania.

W jakich sytuacjach potrzebujemy pomocy psychologa?

Można podać kilka powodów, które skłaniają nas do skorzystania z pomocy psychologa. Każdy z problemów jest poważny. Wśród nich wyróżniamy:

  • Różnego rodzaju kryzysy w życiu. Zdarza się, że nie mamy siły poradzić sobie ze stratą bliskiej osoby, pojawiają się wahania nastroju. Podobnie jest w przypadku utraty pracy, wypadku lub choroby. Dochodzi też do sytuacji, że nie potrafimy się odnaleźć w nowej rzeczywistości jak małżeństwo czy przyjście dziecka na świat.
  • Ciężko walczymy ze stanami depresyjnymi. Jeżeli bliscy lub współpracownicy mówią nam, że coś się z nami jest nie tak, powinniśmy to przeanalizować. Możemy wtedy dojść do wniosku, że codziennie towarzyszy nam lęk, przygnębienie lub ciągłe napięcie. Bardzo często są to objawy kryzysu emocjonalnego..
  • Częstym przypadkiem są problemy domowe. Należy do nich domownika, choroba przewlekła, przemoc domowa. Powyższe kłopoty powinny zostać rozwiązane za pomocą odpowiedniej terapii.
  • Problemy wychowawcze są kolejnym, częstym powodem zgłaszania się do poradni. Kieruje nami chęć porozumienia się z dzieckiem, którego zachowanie zmieniło się. Chcemy dowiedzieć się czy wszystko jest dobrze.
  • Stawianie sobie nowych celów w prac oraz chęć rozwoju, również często kierują nas do psychologa.

psycholog

Wiemy już, w jakich sytuacjach pomaga psycholog, teraz warto skupić się na konkretnych działaniach. Są to między innymi:

  • Podstawą działania psychologa jest psychoterapia. Pozwala zrozumieć nasze stany emocjonalne i dojść z nimi do ładu. Prowadzona jest w różnych formach, zależnie od przypadku.
  • Pomoc w profilaktyce zdrowia psychicznego. Uczy radzenia sobie z kryzysową sytuacją oraz wyeliminowania przykrych konsekwencji. Kolejną dziedziną jest psychoedukacja. Polega na objaśnieniu zachowań, negatywnie wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie. Uczymy się również jak radzić sobie w określonych sytuacjach.
  • W poradni rozwiązuje się pilne problemy. Odbywa się to poprzez wyjaśnienie przyczyn ich powstania oraz wskazania, jakie mogą mieć skutki. Następnie poznamy możliwości działania, które pomogą nam wyjść z sytuacji.

Pomoc w zasięgu ręki

Pomoc poradni psychologicznej może okazać się bezcenna. Pozwoli nam odzyskać równowagę psychiczną poprzez zrozumienie własnych odczuć. Psycholog oferuje wiele różnych rozwiązań, nie bójmy się, więc skorzystać z jego usług.