Plazma argonowa – nowy hit czy ryzykowny pomysł?

plazma argonowa czy jest bezpieczna

Choć powszechnie rozpoznaje się trzy stany skupienia – ciekły, gazowy oraz stały – to naukowcy rozróżniają dodatkowo czwarty – plazmę. Czym jest i jakie ma zastosowanie?

Plazma – co to takiego?

Plazma swoją formą przypomina gaz, jednak wcale nim nie jest – w rzeczywistości przybiera postać zjonizowanej materii, wewnątrz której dochodzi do wyładowań elektrycznych. Na ich skutek powstają trzy typy cząsteczek:

  • cząsteczki naładowane w sposób ujemny 
  • cząsteczki naładowane w sposób dodatni
  • cząsteczki o działaniu neutralnym

Wykorzystanie plazmy w gabinecie medycyny estetycznej

Plazma jest obecnie powszechnie wykorzystywana w gabinetach medycyny estetycznej. Jej mikrowiązki wytwarzane w procesie jonizacji zawartych w powietrzu gazów znajdują zastosowanie między innymi w zabiegach sublimacji naskórka oraz obkurczania skóry. Wykorzystując działanie plazmy, można wykonać procedury odmładzające bez konieczności wykorzystania igieł i skalpeli, a więc bez naruszania ciągłości tkanek. Zabiegi przeprowadzane są całkowicie bezdotykowo – końcówka urządzenia zabiegowego zbliżana jest do powierzchni skóry i nigdy nie wchodzi z nią w bezpośredni kontakt. Produkowana w miejscu zbliżenia plazma działa punktowo, nie wywierając wpływu na pozostające w sąsiedztwie zdrowe komórki i nie naruszając głębszych warstw skóry. Do zabiegu może być wykorzystany jeden z trzech rodzajów plazmy: plazma helowa, azotowa lub argonowa. 

Plazma helowa

Plazma helowa stanowi typ najczęściej wykorzystywany w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Jej zastosowanie zostało niezwykle dokładnie przebadane, a urządzenia ją stosujące zapewniają pacjentom maksymalny komfort w trakcie zabiegu. Dzięki lekkości i stabilności stanowiących główne właściwości helu możliwe jest osiągnięcie wysokiej kontroli nad przebiegiem procedury. Powoduje to najmniejsze możliwe uszkodzenie tkanek i znacząco skraca czas rekonwalescencji. 

Plazma azotowa

Ten rodzaj plazmy jest drugim najczęściej wykorzystywanym w medycynie estetycznej. Zaletą plazmy azotowej jest możliwość przeprowadzania zabiegu przy bardzo niskiej temperaturze wynoszącej tylko 40°C. Sprawia to, że można całkowicie wyeliminować efekt oparzenia termicznego, dzięki czemu nie dochodzi do destrukcji tkanek.  

Plazma argonowa

Plazma argonowa zaczęła być wykorzystywana w medycynie estetycznej później od plazmy helowej i azotowej. W tradycyjnej medycynie stosowana jest głównie jako medium w sytuacjach, gdy niezbędne jest szybkie zatamowanie krwawienia, na przykład przy zaleczaniu miejsc po usunięciu guza lub płatu skóry. Coraz częściej można się jednak spotkać z zabiegami polegającymi na aplikacji plazmy argonowej na skórę w sposób właściwy plazmie helowej i azotowej. Należy jednak zaznaczyć, że plazma ta, w przeciwieństwie do dwóch pozostałych typów, nie została jeszcze dogłębnie przebadana, część możliwych skutków jej działania nie jest więc jeszcze w pełni znana. 

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej przeprowadzane z użyciem plazmy

Z użyciem plazmy można wykonać liczne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Aparaty zabiegowe wykorzystujące plazmę doskonale sprawdzają się w sytuacjach wymagających cięcia, usuwania oraz koagulacji i ablacji tkanek. Plazmę można stosować na dwa sposoby: zewnętrzny i wewnętrzny. 

  • Zastosowanie zewnętrzne nazywane jest zimną ablacją i umożliwia złuszczenie naskórka, usuwanie zmarszczek i blizn, a także przebarwień skórnych i zmian po trądziku. 
  • Zastosowanie wewnętrzne zakłada wykonanie niewielkiego nacięcia na skórze, do którego wprowadzana jest sonda umożliwiająca oddziaływanie plazmy bezpośrednio na tkanki. Rozwiązanie to stosuje się głównie w następstwie zabiegu liposukcji.

Do najczęściej wykonywanych zabiegów z użyciem plazmy zalicza się:

  • reshaping
  • resur-lift
  • resurfacing
  • zabiegi anty-aging
  • zabieg poprawy napięcia skóry w miejscu wykonanej liposukcji
  • zabieg redukcji wiotkiej skóry na różnych obszarach ciała
  • zimną ablację
  • usuwanie włókniaków, brodawek, blizn i plam na skórze 

Czy zastosowanie plazmy argonowej w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej jest bezpieczne?

Zastosowanie plazmy argonowej w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej jest kwestią wywołującą pewne emocje w środowisku medycznym. Powodem tego stanu rzeczy jest wciąż niewielka liczba badań dotyczących skutków jej oddziaływania na ludzki organizm. Z niewystarczającego stanu badań wynika również ograniczenie atestów przyznawanych urządzeniom zabiegowym wykorzystującym działanie tej substancji. Obecny stan badań nie dyskwalifikuje plazmy argonowej do użytku w zabiegach medycznych, sprawia jednak, że zalecana jest w jej stosowaniu zwiększona ostrożność.