Pasta do zębów dla dzieci – czym się różni od standardowej miętowej pasty?

pasta do zębów

Wybór pasty do zębów dla najmłodszych potrafi być dla niektórych sporym problemem, jako że pojawiają się w związku z tym liczne pytania. Z fluorem czy bez? Jaki smak? Czy dziecko może używać pasty dla dorosłych? Na te i inne pytania postaramy się udzielić odpowiedzi w poniższym tekście.

Czym wyróżniają się pasty do zębów dla dzieci?

Smak

Pasty do zębów dedykowane dzieciom mają dużo łagodniejszy smak – często mają one smaki owocowe lub przypominają dzieciom ulubione łakocie. Jest to zabieg obliczony na zachęcenie maluchów do wyrobienia nawyku szczotkowania, niestety jednak tego typu pasty nie są zbyt zdrowe dla zębów. 

Ilość fluoru

Kolejnym czynnikiem, jakim różnią się pasty dla dzieci od past dla dorosłych, jest zawartość fluoru. W pastach dla maluchów poniżej 2. roku życia fluoru nie ma wcale – jest tak z uwagi na fakt, że dzieci w tym wieku nie mają jeszcze w pełni opanowanego odruchu wypluwania, przez co pasta przedostaje się do żołądka, a obecność fluoru wywołałaby jego intensywne podrażnienie. 

Współczynnik ścieralności

Szkliwo dziecka nie jest jeszcze tak odporne na ścieranie, jak szkliwo u dorosłych, co z kolei przekłada się na konieczność zastosowania past o niższym wskaźniku ścieralności. Składniki ścierne mają za zadanie ścierać z zębów powstałe w ciągu dnia osady i przebarwienia o charakterze powierzchniowym. Szacuje się, że wartość współczynnika ścieralności w pastach dla dzieci nie powinna przekraczać 20.

Czy dzieci mogą używać past dla dorosłych?

Na ogół, nie mając wiedzy na temat tego, czym właściwie poza smakiem różnią się od siebie pasty dla dzieci i dorosłych, można podważać zasadność kupowania tych pierwszych. Dlatego też wiele osób może zadawać sobie pytanie, czemu właściwie konieczne są specjalne pasty dla dzieci?

Przyczyny kryją się w wyżej opisanych różnicach. Pasty dla dorosłych są zwyczajnie za mocne dla najmłodszych – mają za mocny smak, zbyt dużą ilość fluoru i zbyt mocne właściwości ścierające. 

Intensywny smak mięty może zniechęcić dzieci do korzystania z pasty, zbyt mocne ścieranie może prowadzić m.in. do nadwrażliwości zębów, a przedawkowanie fluoru grozi m.in. pojawieniem się białych i brązowych przebarwień na zębach, a w skrajnych przypadkach problemem z nerkami. 

Czy dorośli mogą stosować pasty dziecięce?

Odwracając pytanie, czy dorośli mogą stosować dziecięce pasty do zębów? Nie ma ku temu przeciwwskazań, aczkolwiek rozwiązanie to zwyczajnie nie ma sensu. Pasty dla dzieci są zbyt słabe, by dobrze zadbać o szkliwo dorosłej osoby, a ponadto cena za tubkę jest niejednokrotnie większa, niż w przypadku klasycznej, miętowej pasty dla dorosłych. 

W jakim wieku dziecko może zacząć używać pasty dla dorosłych?

Stopniowe wprowadzanie past dla dorosłych można rozpocząć już ok. 6 roku życia, przy czym warto zacząć od niewielkiej ilości. Najczęściej sugeruje się ilość odpowiadającą wielkości ziarnka grochu, do 2 razy dziennie. Pasta powinna być oczywiście stosowana pod nadzorem osoby dorosłej, aby zminimalizować ryzyko połknięcia. Warto postawić również na pastę o zawartości łagodniejszych substancji pieniących, by nie drażnić jamy ustnej dziecka. 

pasta do zębów

Jakie jest dopuszczalne stężenie fluoru w pastach do zębów dla dzieci?

Fluor stosowany w nadmiarze szkodzi dziecku, aczkolwiek jego ilość dostosowana do wieku malucha pomoże skutecznie chronić jego zęby przed różnymi schorzeniami, w tym przed próchnicą. Poniżej przedstawiamy zakresy stężeń fluoru, dopuszczalne w zależności od wieku malucha.

  • 3-4 lata – 250-500 ppm
  • 5-8 lat – 900 ppm
  • od 9 lat wzwyż – 1000-1400 ppm

Wybór najlepszej pasty do zębów dla malucha może przyprawiać o zawrót głowy, jednak jeśli wiesz już, na co zwracać największą uwagę, problem będzie dużo mniejszy. Jeśli jednak nadal masz kłopot z wyborem, skonsultuj się z zaufanym stomatologiem. Dobry stomatolog dziecięcy we Wrocławiu pomoże Ci rozwiać wszystkie Twoje obawy.