Ozonowanie pomieszczeń i pojazdów a pandemia COVID-19

proces ozonowania biura

Skuteczna dezynfekcja powierzchni, z którymi mamy na co dzień kontakt podczas przebywania w domu lub w pracy ma ogromne znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa i ochrony naszego zdrowia w trakcie pandemii COVID-19. Wirus odpowiedzialny za chorobę przenosi się drogą kropelkową, ale trafiając na różne powierzchnie może przeżyć na nich przez kilka lub kilkanaście godzin, dlatego z łatwością możemy przynieść go do domu czy biura nie mając bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną. Podstawą zabezpieczania się przed koronawirusem jest zachowanie dystansu społecznego, stosowanie maseczek ochronnych oraz dezynfekowanie dłoni i powierzchni, z którymi mamy styczność. W niektórych przestrzeniach sama dezynfekcja może jednak nie wystarczyć, a znacznie lepsze efekty przyniesie ozonowanie.

Jak istotne jest ozonowanie pomieszczeń i pojazdów wobec pandemii COVID-19?

Ozonowanie jest metodą dezynfekcji pozwalającą na skuteczną neutralizację wirusów, bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów znajdujących się na wszystkich powierzchniach w pomieszczeniu, ale także w samym powietrzu. Jako silnie utleniający gaz, którego wolna cząsteczka tlenu łączy się z różnymi cząsteczkami mikroorganizmów, grzybów i pleśni w otoczeniu, ozon skutecznie dezynfekuje pomieszczenia, wnętrza samochodów i większe obiekty zamknięte.

Ze względu na możliwość przenoszenia się wirusa SARS-CoV-2 nie tylko drogą kropelkową, przy bezpośrednim kontakcie z osobą zarażoną, ale także poprzez kontakt z wirusem który pozostaje na różnych powierzchniach nawet po kilku godzinach przeniesienia na nie wirusa, w trakcie pandemii COVID-19 niezwykle ważne jest zadbanie o ich prawidłową dezynfekcję. Klamki drzwi, uchwyty wózków w sklepach, blaty biurek, sprzęt biurowy, ale także prywatne rzeczy takie jak telefon komórkowy czy różne powierzchnie w mieszkaniu powinny być regularnie czyszczone i utrzymane w porządku, nawet jeśli pamiętamy o każdorazowej dezynfekcji dłoni przed i po ich dotknięciu. Z perspektywy bezpieczeństwa, ozonowanie może wspomóc standardowe procedury dezynfekcji pomieszczeń i powinno być przeprowadzane w szczególności tam, gdzie pojawiły się potwierdzone przypadki kontaktu z osobami zakażonymi, np. po przeprowadzonej w mieszkaniu kwarantannie.

ozonowanie mieszkania

Poczuj się bezpieczniej w pandemii: ozonowanie i dezynfekcja otaczających powierzchni

Stosowanie dezynfekcji w trakcie pandemii COVID-19 jest, obok dystansu społecznego i noszenia maseczek, podstawowym elementem zabezpieczania się przed kontaktem z wirusem. Nawet największa ostrożność nie daje nam stu procent pewności, że nie mieliśmy styczności z osobą zakażoną lub powierzchnią, na którą mogła przenieść wirusa, ale możemy upewnić się że wszystkie powierzchnie których samodzielnie dotykamy są na bieżąco dezynfekowane, odkażane i pozbawione środowiska brudnego sprzyjającego rozwojowi bakterii. Pamiętajmy, że w dobie pandemii warto ochronić się nie tylko przed SARS-CoV-2 wywołującym COVID-19, ale i innymi bakteriami i wirusami mogącymi wywoływać infekcje, osłabiać organizm, a tym samym czynić go bardziej podatnym na infekcję COVID-19.

Jak często powinno być przeprowadzane certyfikowane ozonowanie?

Z jaką częstotliwością należy wykonywać dezynfekcję? Podstawowe powierzchnie, z którymi mamy styczność na co dzień powinny być odkażane nawet kilka razy dziennie – blaty biurek, klawiatury czy myszki na stanowiskach biurowych przed i po zakończeniu pracy, a powierzchnie z którymi mają styczność obce sobie osoby nawet po każdym kontakcie. Im wyższe ryzyko przenoszenia wirusa, tym większa zalecana częstotliwość dezynfekcji – w obiektach opieki medycznej wykonuje się ją każdorazowo po każdym pacjencie.

ozonowanie gabinetów

Profesjonalne ozonowanie certyfikowanym generatorem ozonu przeprowadzisz z Sanity System!

Gdzie warto przeprowadzić profesjonalne ozonowanie z generatorem ozonu?

Ogromną zaletą ozonowania jest możliwość wykonania pełnej dezynfekcji pomieszczenia z użyciem jednego urządzenia, bez wykorzystania środków chemicznych mogących negatywnie oddziaływać z różnymi materiałami, powierzchniami czy elektroniką. Wykonanie takiej procedury zalecane jest wszędzie tam, gdzie ryzyko pojawienia się i rozprzestrzeniania wirusa SARS-CoV-2 oraz innych wirusów i bakterii jest najwyższe – w budynkach opieki medycznej, laboratoriach, gabinetach stomatologicznych i salonach kosmetycznych, w karetkach, pojazdach komunikacji publicznej, domach opieki, hotelach i pensjonatach, a także w biurach, szkołach i przedszkolach, budynkach użytku publicznego, restauracjach, czy wreszcie prywatnych mieszkaniach i samochodach. Dla tych ostatnich, dezynfekcja z pomocą ozonowania będzie szczególnie istotna w przypadku osób o obniżonej odporności spowodowanej chorobami przewlekłymi lub po przebyciu COVID-19, także bezobjawowo, w celu całkowitego odświeżenia pomieszczenia i przywrócenia bezpiecznego środowiska do życia.