Oxygen Adventage – czyli świadowmy oddech i kontrola stresu

medytacja

Świadome oddychanie coraz częściej przebija się do masowej świadomości – chcemy wiedzieć, jak lepiej zadbać o swoje zdrowie, a także poszukujemy prostych sposobów na odzyskanie równowagi w codziennym chaosie. Jedną z metod może być regularny trening z wykorzystaniem metody Oxygen Advantage. Na czym polega ta metoda? Jakie są jej zalety i skutki?

Czym jest metoda Oxygen Advantage?

Jest to trening zaliczany do grupy hiperkapnicznych – hipoksycznych. Oznacza to, że na zmianę staramy się podnieść i obniżyć poziom dwutlenku węgla we krwi. W ten sposób zyskujemy wpływ na stężenie ilości tego gazu we krwi, poprawiając tym samym wydolność organizmu. Dzięki tej metodzie masz szansę wypracować prawidłowe nawyki związane z oddychaniem przez przeponę i eliminację nawykowego oddychania przez usta. 

O co chodzi w treningu metodą Oxygen Advantage?

Celem tej metody jest wypracowanie techniki normalnego oddychania, bez stosowania hiperwentylacji, przy czym po zwyczajnym wydechu należy wstrzymać oddychanie. Skutkiem będzie pojawienie się stanu, w którym poziom tlenu będzie dużo niższy w stosunku do poziomu dwutlenku węgla. Wykonywanie ćwiczeń na wstrzymanym oddechu może spowodować wzrost dwutlenku węgla z 40 do 50 mm Hg, przy jednoczesnym spadku nasycenia krwi tlenem do 85%.

Stan ten zaburza równowagę biologiczną organizmu, zmuszając go do dostosowania się do nowej sytuacji. Warto jednak podjąć się tego wysiłku, jako że ćwiczenia na wstrzymanym oddechu skutkują m.in. większą skutecznością w walce z chorobami układu oddechowego. Większe stężenie dwutlenku węgla we krwi usprawnia jej przepływ w organizmie, umożliwiając lepsze dotlenienie narządów. 

Oddech na stres – jak świadome oddychanie pomaga opanować nerwy?

Kiedy jesteś w stresie, oddychasz w zupełnie inny sposób niż normalnie. Twój oddech przyspiesza, robisz głębokie wdechy przez usta, oddechy są nieregularne. Krótkotrwały stres ma swoje korzenie już w czasach prehistorycznych, kiedy to nasi przodkowie byli zmuszeni do szybkiej reakcji – walki lub ucieczki. I ten krótkotrwały stres, trwający nie więcej niż kilka minut, nie jest niczym szczególnie złym dla organizmu. Na skutek jego wystąpienia następuje wyrzut adrenaliny – rośnie wytrzymałość i odporność na ból, a także szybkość wykonywanych ruchów.

Czasy współczesne wymuszają życie praktycznie w nieustannym stresie. Stres, wywołujący m.in. hiperwentylację, czyli nadmierne oddychanie, przekłada się paradoksalnie na niedotlenienie. Oznacza to, że poziom dwutlenku węgla we krwi spada na tyle nisko, że jej przepływ się zmniejsza, a tym samym spada ilość tlenu dostarczanego do komórek. Skutkiem tego organizm nie jest w stanie pracować tak efektywnie, jak zazwyczaj. 

Praktyka świadomego oddychania pomaga wykluczyć zjawisko hiperwentylacji i wypracować powolny, spokojny oddech nawet wtedy, gdy nie kontrolujesz go w sposób świadomy. 

Trening Oxygen Advantage – zalety

Spośród najważniejszych zalet regularnych treningów warto wyróżnić spadek wrażliwości na zmiany stężenia dwutlenku węgla we krwi, co przekłada się na zmniejszone odczuwanie duszności. Pozwala to na dłuższe wykonywanie ćwiczeń na wstrzymanym oddechu, zwiększając tym samym siłę mięśni oddechowych. Oddech ulega unormowaniu zarówno w czasie uprawiania aktywności fizycznej, jak i w czasie spoczynku. Spada ryzyko urazów podczas treningów, a ponadto poprawie ulega jakość snu i poziom koncentracji.

medytacja

Najważniejsze skutki treningu Oxygen Advantage

Sportowcy trenujący prawidłowe oddychanie przez lata, mieli odnotowane obniżenie poziomu stresu oksydacyjnego, co oznacza osłabienie wpływu wolnych rodników na organizm. Oznacza to, że ćwiczenia oddechowe opóźniają procesy starzenia. Odnotowano wzrost poziomu przeciwutleniaczy, a także inne korzyści w postaci obniżonej glikemii, a nawet… spowolnionej pracy serca. 

Ćwiczenie oddechu na stres przynosi liczne pozytywne skutki dla organizmu. Ponadto, regularne treningi, zwłaszcza jeśli będą wykonywane pod okiem specjalisty, pozwolą nie tylko poprawić ogólną wydolność organizmu, lecz też zdobyć cenną wiedzę, jaką możesz z powodzeniem wykorzystać, wprowadzając do swojej codzienności proste, zdrowe nawyki.