Operacja zaćmy – przebieg

zaćma

Wiele osób po 50 roku życia słyszy podczas wizyty u okulisty, że ma zaćmę. To choroba polegająca na zmętnieniu wewnętrznej soczewki oka, która powoduje utratę wzroku. Nie można jej skorygować przy użyciu okularów, soczewek kontaktowych ani leków. Jednak nowoczesna chirurgia zaćmy zazwyczaj przywraca widzenie i często może też zmniejszyć naszą wadę wzroku.

Co się dzieje przed operacją usunięcia zaćmy?

W celu przygotowania się do operacji zaćmy zazwyczaj pacjenci są proszeni o poddanie się badaniom. Około tygodnia przed zabiegiem lekarz wykonuje bezbolesne badanie ultrasonograficzne, aby zmierzyć rozmiar i kształt oka. Pomaga to ustalić właściwy rodzaj implantu soczewki, który zostanie wszczepiony.

Nasz lekarz może zalecić tymczasowe zaprzestanie przyjmowania leków, które mogłyby zwiększyć ryzyko krwawienia podczas zabiegu. Zawsze musimy poinformować naszego lekarza o wszystkich lekach jakie przyjmujemy. Jeżeli bierzemy leki na problemy z prostatą wspomnijmy o tym koniecznie, ponieważ niektóre z nich mogą zakłócać przebieg operacji.

Przed samą operacją możemy zostać poinstruowani, aby nie jeść i nie pić nic przez 12 godzin przed zabiegiem.

Pamiętajmy, że po zabiegu szybko będziemy mogli wrócić do domu, ale nie będziemy w stanie prowadzić samochodu. Zaplanujmy więc powrót i zorganizujmy pomoc w domu po powrocie. Lekarz może nam zalecić ograniczenie czynności, które wymagają schylania i podnoszenia przez około tydzień po zabiegu.

Przebieg operacji usunięcia zaćmy

Operacja usunięcia zaćmy to zwykle zabieg ambulatoryjny, który zajmuje30 minut. Na początku lekarz wpuszcza nam krople do oczu, aby rozszerzyć źrenice. Otrzymamy miejscowe środki znieczulające, możemy też otrzymać środek uspokajający, który pomoże nam się zrelaksować. Jeżeli otrzymamy coś na uspokojenie to podczas zabiegu będziemy przytomni, ale oszołomieni.

W trakcie zabiegu zmętniała soczewka jest usuwana, a na jej miejsce wszczepiany jest implant. W niektórych przypadkach zaćma może zostać usunięta bez wszczepiania sztucznej soczewki.

Istnieje kilka metod chirurgicznego usuwania katarakty. W zależności od wykorzystywanej techniki zabieg będzie wyglądał nieco inaczej. Pierwsza polega na wykorzystaniu sondy ultradźwiękowej do rozbicia zmętniałej soczewki i jej usunięcia. Podczas operacji chirurg wykonuje małe nacięcie na przedniej stronie oka i wprowadza sondę cienką jak igła do soczewki w miejsce, gdzie uformowała się zaćma. Następnie lekarz używa sondy, która transmituje fale ultradźwiękowe, by rozbić zaćmę i odessać jej fragmenty. Tylna część soczewki pozostaje nienaruszona i służy do wszczepienia implantu.

operacja żaćmy

Do usuwania zmętniałych soczewek stosowane są też zaawansowane techniki laserowe. W chirurgii zaćmy wspomaganej laserem chirurg używa go do wykonywania wszystkich nacięć i usunięcia zaćmy. Wykonuje się nacięcie i usuwa soczewkę w jednym kawałku.

Rzadziej jest stosowana procedura zwana zewnątrztorebkowym usuwaniem zaćmy. Wymaga ona większego nacięcia niż w przypadku fakoemulsyfikacji. Przez nie chirurg narzędziami usuwa przednią część torebki soczewki i mętną soczewkę z zaćmą. Tylna część torebki pozostaje na miejscu i służy jako miejsce, gdzie wszczepia się implant. Częściej wybiera się tą metodę jeżeli mamy jakieś powikłania.

Co się dzieje po operacji usunięcia zaćmy?

Po operacji zaćmy powinniśmy się spodziewać, że nasz wzrok zacznie się poprawiać w ciągu kilku dni. Na początku jednak może on być zamazany, ponieważ nasze oko leczy się i dostosowuje.

Kolory po operacji mogą wydawać się jaśniejsze, ponieważ patrzymy przez nową, przezroczystą soczewkę. Zaćma zazwyczaj sprawia, że widzimy wszystko z żółtym lub brązowym filtrem i tłumi barwy.

Zwykle po zabiegu leczenie jest monitorowane. Pierwszy raz do lekarza udajemy się klika dni po całej procedurze, następnie po tygodniu, a potem po miesiącu.

Przez pierwszych kilka dni możemy odczuwać łagodny dyskomfort i uczucie swędzenia. Powinniśmy jednak unikać tarcia i dotykania oczu, by nie doprowadzić do infekcji.

W dniu operacji nasz lekarz może poprosić o założenie na oko ochronnej opaski. Może być to przydatne nawet kilka dni po zabiegu. Co więcej czasami zaleca się noszenie takich osłon podczas snu w okresie rekonwalescencji.

Często lekarze przepisują po zabiegu krople do oczu lub inne leki, by zapobiec infekcji, zmniejszyć stan zapalny i kontrolować ciśnienie w oku.


Źródło: Operacja zaćmy – jak przebiega krok po kroku, OneDayClinic.pl