Odpowiednia pielęgnacja soczewek – dobór płynu

Badanie wzroku

Soczewki kontaktowe to coraz częściej wybierany produkt do korekcji wady wzroku. W przeciwieństwie do okularów są niewidoczne, lepiej sprawdzają się podczas korygowania poważniejszej wady wzroku (od 6 dioptrii wzwyż są o wiele bardziej zalecane niż okulary, chociaż oczywiście, mogą nosić je osoby mające o wiele mniejszą wadę), gdyż przylegają ściśle do oka i od razu na jego powierzchni odbywa się proces korygowania wady (w przypadku okularów odległość między szkłem a okiem to ok. 2 cm). Soczewki nie utrudniają uprawiania sportu oraz ogólnie lepiej sprawdzają się w przypadku aktywnego trybu życia. Rozwój coraz to nowszych technologii umożliwia nieustanne doskonalenie jakości soczewek tak, aby służyły one coraz lepiej i powodowały coraz mniejszy dyskomfort. Jednak to, czy będą nam dobrze służyły, zależy nie tylko od ich producentów, lecz także od nas. Odpowiednio dobrane i stosowane środki pielęgnacyjne to podstawa komfortowego stosowania soczewek bez wywoływania problemów ze zdrowiem. Jaki płyn dobrać do pielęgnacji soczewek?

Wybór płynu- na co zwrócić uwagę?

Najważniejsze zadania stawiane przed płynem do pielęgnacji soczewek to przede wszystkim usuwanie z nich nagromadzonego podczas noszenia osadu białkowego oraz ich dezynfekcja. Inne ważne kwestie:

  • W przypadku oczu wrażliwych, zachować należy szczególne środki ostrożności, gdyż oczy są szczególnie narażone na podrażnienia. Najlepszym wyjściem jest dobranie płynu już u optyka, np. w salonie Soczewki24.
  • Zanim znajdzie się płyn idealny dla siebie, warto kupować mniejsze opakowania. Są tańsze, a jeśli okaże się, że dany płyn jest niewłaściwy, poniesiemy mniejsza stratę finansową.
  • Jeśli akurat zdarzyło się, że zabrakło nam płynu, nie należy zastępować go wodą z kranu. Występuje poważne ryzyko pojawienia się infekcji oka.
  • W przypadku problemów z nawilżeniem oczu warto zwracać uwagę na to, czy w wybranym płynie zawierają się takie substancje nawilżające, jak sorbitol, hialuronian sodu lub panthenol. Obecnie większość płynów dostępnych na rynku posiada właściwości nawilżające, zatem znalezienie odpowiedniego płynu nie powinno stanowić większego problemu.
  • W przypadku pojawienia się takich objawów, jak zaczerwienienie lub pieczenie oczu, należy natychmiast wyjąć soczewki oraz dokonać zmiany płynu na inny.
  • Dostępne na rynku rodzaje płynów to płyny wielofunkcyjne oraz oksydacyjne. Płyny wielofunkcyjne, jak sama nazwa wskazuje, mają szerokie zastosowanie, m.in. czyszczą, dezynfekują oraz nawilżają soczewkę. Jest to prawdopodobnie najbardziej polecany rodzaj płynu, ze względu na swoją uniwersalność. Stosowane rzadziej płyny oksydacyjne różnią się nieco sposobem działania. Ich głównym składnikiem jest nadtlenek wodoru. Po zanurzeniu soczewki w danym płynie wraz z katalizatorem, dochodzi do reakcji chemicznej, w wyniku której woda utleniona rozpada się na wodę i tlen, co prowadzi do oczyszczenia i nawilżenia soczewki. Płyny oksydacyjne z reguły nie zawierają środków chemicznych oraz konserwantów, są zatem świetnym rozwiązaniem dla osób z alergią lub tych, które odczuwają dyskomfort związany z używaniem soczewek.
  • Obecnie płyny nie wymagają czyszczenia soczewek w sposób mechaniczny, lecz wystarczy je w danym płynie przepłukać i przechowywać przez minimum 6 godzin po zakończeniu dziennego użytkowania.
  • Niektóre płyny do pielęgnacji soczewek mogą uaktywniać w rogówce właściwości samoregenerujące.
  • Podczas wybierania płynu należy zwrócić uwagę na to, czy produkt posiada wymagane certyfikaty i to czy dopuszczenie go do użytku jest oficjalnie zatwierdzone. Najlepiej jest kupować płyny i wszelkie inne akcesoria niezbędne do pielęgnacji soczewek jedynie w renomowanych salonach optycznych.
  • Bardzo ważne jest stosowanie płynu w pełnej zgodności z instrukcją na opakowaniu. Płyn musi być przechowywany w szczelnie zamkniętej butelce, nie może być przelewany do innej butelki i absolutnie nie może być używany po przeznaczonym do tego terminie od otwarcia opakowania. Niewykorzystany płyn należy usunąć, zgodnie z zasadami utylizacji danego typu środków.

Asortyment salonu Soczewki24

Ceny płynów do pielęgnacji zaczynają się już od 17 zł. Obecnie w promocji dostępny jest płyn Eye In Care All-In-One Solution, tylko za 19,90 zł. Z kolei płyn Opti-Free Pure Moist nabyć można w tej samej cenie 19,90 zł, lecz dodatkowo dołączony jest do niego pojemniczek na soczewki. Bogaty wybór znanych marek to gwarancja pewności i bezpieczeństwa. Zapraszamy do salonu Soczewki24 już dziś!