Odblokowanie stawu poprzez masaż
Masaż to potężne narzędzie, które realnie może poprawić nasz stan zdrowia. Nie jest on już tylko oferowany przez luksusowe SPA i ekskluzywne kluby fitness. Coraz częściej terapia masażem jest oferowana w klinikach i szpitalach.
Czym jest masaż?
Masaż jest to ogólne określenie na połączenie nacisku, tarcia, manipulowania skórą, mięśniami, ścięgnami oraz więzadłami. Cały zabieg może polegać zarówno na delikatnym głaskaniu, jak i głębokim nacisku.
Jaki masaż może pomóc w odblokowaniu stawu?
Istnieje wiele typów masażu. Jest jednak kilka najpopularniejszych. Szwedzki jest delikatnym zabiegiem, który wykorzystuje długie ruchy, ugniatanie, głębokie koliste ruchy i wibracje, aby pomóc nam zrelaksować się i pobudzić. Innym rodzajem masażu jest masaż głęboki. Ta technika wykorzystuje wolniejsze i bardziej energiczne ruchy skoncentrowane na głębszych warstwach mięśni i tkanki łącznej. Zazwyczaj jest on stosowany, kiedy mamy uszkodzenia mięśni spowodowane urazami, ponieważ pomaga w regeneracji i rekonwalescencji.
Masaż sportowy przypomina ten szwedzki, ale jest dedykowany dla osób uprawiających sport, aby zapobiec lub pomóc w leczeniu urazów. Ważny jest też masaż punktowy, który koncentruje się na obszarach napiętych włókien mięśniowych, które mogą mieć problemy z rozluźnieniem i odblokowaniem się po urazach lub nadmiernym obciążeniu.
To jaki tym masażu powinniśmy wybrać zależy oczywiście od naszych oczekiwań. Zazwyczaj najlepiej jest pójść do specjalisty i opowiedzieć o naszych potrzebach, aby zaproponował nam masaż dopasowany do naszych potrzeb.
Zalety masażu
Masaż jest ogólnie uważany za część medycyny i procesów rehabilitacji. Coraz częściej jest oferowany i zalecany wraz ze standardowym leczeniem. Często jest on wskazany właśnie w sytuacjach, kiedy mamy urazy, wyczynowo uprawiamy sport lub mamy problem z zablokowanymi stawami. Badania pokazują, że masaż może być skuteczną terapią redukującą stres, ból i napięcie mięśni. Niektóre badania wskazują również, że taka terapia może być również pomocna w niwelowaniu niepokoju, zaburzeń trawienia oraz bezsenności związanej ze stresem. Uważa się, że odpowiednie techniki mogą pomóc w walce z bólami głowy.
Jak już wspominaliśmy, masaż leczniczy wspiera leczenie zespołu bólu mięśniowo-powięziowego, urazów tkanek miękkich, urazów sportowych, bólu stawowego skroniowo-żuchwowego. Poza tymi konkretnymi korzyściami wiele osób lubi korzystać z masażu, ponieważ pozwala on uwolnić się od stresów i trosk dnia codziennego, zrelaksować się i poczuć się komfortowo. Należy jednak pamiętać, że pomimo wielu korzyści, masaż nie ma na celu zastąpienia regularnej, standardowej opieki medycznej. Zawsze powinniśmy omówić leczenie masażem z naszym lekarzem i jednocześnie przestrzegać wszelkich innych zaleceń lekarskich.
Zagrożenia związane z masażem
Większość osób może bez problemu skorzystać z masażu. Nie będzie on jednak dla nas wskazany jeżeli cierpimy na zaburzenia krwawienia lub przyjmujemy leki rozrzedzające krew, mamy oparzenia lub gojące się rany, bądź chorujemy na zakrzepicę żył głębokich. Masaże nie są wskazane kiedy mamy złamania lub ciężką osteoporozę. Powinniśmy również skonsultować się z lekarzem przed masażem jeżeli jesteśmy w ciąży, mamy raka lub skarżymy się nie niewyjaśniony ból.
Zawsze powinniśmy wybrać zaufany gabinet i omówić nasze dolegliwości z masażystom. Kompetentny specjalista będzie wiedział w jakich sytuacjach masaż jest absolutnie niewskazany, a w jakich należy unikać niektórych punktów.
Powinniśmy wiedzieć, że niektóre formy masażu mogą być niezbyt przyjemne, a nawet nieco bolesne podczas całej procedury. Zdarza się też, że następnego dnia czujemy się obolali, jakbyśmy mieli zakwasy od intensywnych ćwiczeń.
Jeżeli masaż dotyka głębokich mięśni i ma mieć działanie terapeutyczne to możliwe są takie sytuacje. Jednak jeżeli w jakimkolwiek momencie podczas masażu czujemy ból to natychmiast powinniśmy się odezwać i powiedzieć o tym naszemu specjaliście. Najpoważniejsze problemy zazwyczaj wynikają z nadmiernego nacisku podczas procedury.
Masaż może nam pomóc poradzić sobie z wieloma dolegliwościami i często stosowany jest jako integralna część terapii, np. przy odblokowywaniu stawów. Powinniśmy wiedzieć, że masaże różnią się w zależności od stosowanej techniki i celu w jakim go wykonujemy. Aby był on bezpieczny powinniśmy wybrać sprawdzony gabinet i opowiedzieć o naszym stanie zdrowia.